Co jeśli naruszyłeś prawo w swoim kraju?

0

Z cyklu: Imigracja do Kanady – “Ask Isabella”

Bardzo duży procent pytań, które dostaję od Państwa, dotyczy tzw. rekordu kryminalnego, a dokładniej tego, czy osoba, która została skazana za przestępstwo czy „wykroczenie” popełnione poza Kanadą (np. w Polsce), może nie wspominać o tym w podaniu o np. eTA, ponieważ, jak wyjaśniają pytający, albo minęło „dużo” czasu od popełnienia, albo wykroczenie, w ich oczach, nie jest „poważne”. Od ostatnich kilku miesięcy do listy zadawanych mi pytań dochodzą te związane z marihuaną, która, jak wiadomo, została zalegalizowana w Kanadzie (aczkolwiek nie wszystko co dotyczy marihuany jest legalne…). I tak, pytania mi zadawane brzmią tak: „Zostałem skazany za posiadanie marihuany i musiałem zapłacić niewielką karę. Rozumiem, że mogę bez problemu nie wspominać tego faktu starając się o eTA i starając się o pobyt stały w Kanadzie?”

Odpowiedź: Jeżeli miałabym w kilku słowach wyjaśnić, jak spojrzeć na tę sprawę, moja odpowiedź brzmiałaby tak: każde popełnione wykroczenie trzeba wyjaśnić w każdym podaniu, które składa się do Kanady (czyli również starając się o eTA). Nie ma czegoś takiego jak „przedawnienie” jeżeli chodzi o przestępstwo popełnione poza Kanadą. Prawo kanadyjskie mówi, że przestępstwo popełnione poza Kanadą będzie traktowane przez Kanadę tak, jak byłoby traktowane w Kanadzie, gdyby to samo przewinienie zostało popełnione tutaj, w Kanadzie. Czyli, aby wiedzieć jaki jest w Kanadzie ekwiwalent przestępstwa popełnionego poza Kanadą, trzeba bardzo dokładnie przeanalizować co się stało, kiedy, jakie były okoliczności, jaka została wymierzona kara i kiedy ta kara została zakończona. Jeżeli chodzi o marihuanę, to od października 2018 roku nie jest przestępstwem w Kanadzie jeżeli osoba powyżej 18. roku życia posiada nie więcej niż 30g marihuany. Czyli, jeżeli ktoś został skazany, np. w Polsce, za posiadanie takiej ilości – nie jest to przestępstwo w świetle prawa kryminalnego Kanady. Ale i tak trzeba o tym napisać oraz najpewniej dołączyć nie tylko dokumenty z sądu, ale również wszystkie niezbędne wyjaśnienia. Natomiast jeśli ktoś posiadał więcej niż 30 g? Wtedy trzeba również dokładnie porównać kodeks karny Kanady z kodeksem karnym np. Polski, jeśli tam zostało popełnione przestępstwo, aby stwierdzić, jak ten konkretny przypadek będzie traktowany w Kanadzie. Jeżeli jest to przestępstwo w Kanadzie (i nie mówię tu tylko o posiadaniu marihuany), to najprawdopodobniej osoba będzie musiała poczekać 5 lat od czasu zakończenia swojej sentencji wyroku, aby mieć jakiekolwiek szanse na cokolwiek odnośnie przyjazdu do Kanady. Dopiero wtedy będzie można myśleć o tak zwanym podaniu o rehabilitację w oczach (prawnych) Kanady.

Temat ten jest trudny – nawet bardzo. Radzę zwrócić się o pomoc prawną w przypadkach posiadania rekordu kryminalnego. Jakiegokolwiek! Lepiej uzyskać prawną opinię zanim złoży się podanie do Kanady, aby potem nie było rozczarowania.

Uwaga: Odpowiedzi na pytania i informacje podawane  w tej kolumnie nie są poradami prawnymi i tak nie powinny być traktowane – są to tylko ogólne informacje, które mają za zadanie wyjaśnić mniej zrozumiałe kwestie w prawodawstwie imigracyjnym Kanady. Jeżeli potrzebujecie Państwo konkretnej odpowiedzi na konkretną sytuację lub pomocy – radzę zasięgnąć porady prawnej.

Można do mnie dzwonić do biura: 416-414-2426, lub przesłać e-mail: isakowalewskioffice@gmail.com

Izabela Kowalewska

Konsultant Imigracyjny

Zapraszam wszystkich zainteresowanych sprawami imigracyjnymi Kanady do zadawania pytań. Można do mnie dzwonić do biura: 416-414-2426, lub przesłać e-mail: isakowalewskioffice@gmail.com

Moje biuro znajduje się w Mississaudze pod adresem 90 Burnhamthorpe Road West, Suite 1400 (skrzyżowanie Burnhamthorpe i Hurontario). Telefon do mnie jest 416-414-2426, a e-mail: isakowalewskioffice@gmail.com

Zapraszam do zadawania pytań – od 24 lat zajmuję się prawem imigracyjnym Kanady i pomagam w rozwikłaniu mniej i bardziej kompleksowych problemów.

Izabela Kowalewska jest czlonkiem ICCRC (Immigration Consultants of Canada Regulatory Council) oraz (CAPIC) Canadian Association of Professional Immigration Consultants.

Poleć:

O Autorze:

Isabella Kowalewski

IZABELA KOWALEWSKA JEST CZŁONKIEM IMMIGRATION CONSULTANTS OF CANADA REGULATORY COUNCIL (ICCRC) CANADIAN ASSOCIATION OF PROFESSIONAL IMMIGRATION CONSULTANTS (CAPIC). Zapraszam wszystkich zainteresowanych sprawami imigracyjnymi Kanady do zadawania pytań. Można do mnie dzwonić do biura: 416-414-2426, lub przesłać e-mail: isakowalewskioffice@gmail.com 

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.