Czy eTA gwarantuje wjazd?

0

Z cyklu: Imigracja do Kanady – “Ask Isabella”

Pytanie: Czy osoba, która była w Kanadzie i wróciła do Polski po wygaśnięciu wizy turystycznej, może wyjechać do Kanady ponownie mając eTA jeszcze na 3 lata – po jakim czasie jest to bezpieczne, aby nie cofnięto z granicy?         

Odpowiedź: eTA nie daje gwarancji wpuszczenia do Kanady – jest to tylko i wyłącznie gwarancja wpuszczenia do… samolotu lecącego do Kanady. Kwestia jest, czy przyjezdny zostanie wpuszczony do Kanady przez straże graniczne i jeśli tak, to na jak długo – to zupełnie inna historia zależna od konkretnej sytuacji. Rzeczywiście samo wylądowanie w Kanadzie nie jest jednoznaczne z otrzymaniem pozwolenia na wjazd na teren Kanady i pobyt (mam na myśli pobyt tymczasowy, np. turystyczny).

Teoretycznie osoba, która przebywała w Kanadzie nielegalnie, nie powinna przyjeżdżać do Kanady ponownie, bowiem popełniła przestępstwo przeciwko prawu imigracyjnemu Kanady. Ale czy jest na to dowód? Równie dobrze może nie być żadnego, a wtedy takie osoby mogą teoretycznie nie mieć żadnego problemu i zostaną wpuszczone na kolejną wizytę.

Takie przypadki, jestem przekonana, zdarzają się na porządku dziennym. Ale również są inne przypadki, kiedy osoba ląduje w Kanadzie i jest bardzo zaskoczona, iż Immigration wie wszystko na jej temat: kiedy wyleciała z Kanady, ile przebywała bez wizy, gdzie mieszkała i pracowała, a wtedy kłopoty murowane. Albo może i być tak, że urzędnik nie wie na pewno, ale się domyśla, a to już teoretycznie może wystarczyć, aby mieć powód by nie wydać zgody na wjazd do Kanady.

Natomiast nie ma nigdzie w prawie w Kanady określone, ile czasu trzeba być poza Kanadą, aby ponownie tu przyjechać. Czy znaczy to, że można wyjechać jednego dnia i następnego przylecieć ponownie? Tak, tak właśnie jest, jednakże pozostaje ta druga, najważniejsza kwestia – czy zostanie się wpuszczonym do Kanady.

To już nie ma nic wspólnego z żadną regułą prawną, tylko z indywidualnymi okolicznościami danej osoby, która o ten wjazd do Kanady się stara. Jedni są wpuszczani pomimo częstych podróży, inni są, ale po solidnym przesłuchaniu, a inni są cofani.

Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze jedna bardzo ważna informacja. W Kanadzie mówi się od bardzo dawna o systemie rejestrowania wyjazdów z Kanady. System ten istnieje praktycznie wszędzie – w USA, w Australii i Nowej Zelandii, w Europie i w Polsce! Do Kanady wejdzie już wkrótce.

Co to oznacza? Na pewno to, że osoby przekraczające termin ważności swojej wizy nie będą w stanie ukryć tego faktu. Na tym właśnie polega system kontroli wyjazdów. Dla zainteresowanych, bardzo wiele można się dowiedzieć ze świeżo opublikowanej Canada Gazette (z 16 marca 2019) pod tym linkiem: http://gazette.gc.ca/rp-pr/p1/2019/2019-03-16/html/reg1-eng.html

Uwaga: Odpowiedzi na pytania i informacje podawane w tej kolumnie nie są poradami prawnymi i tak nie powinny być traktowane – są to tylko ogólne informacje, które mają za zadanie wyjaśnić mniej zrozumiałe kwestie w prawodawstwie imigracyjnym Kanady. Jeżeli potrzebujecie Państwo konkretnej odpowiedzi na konkretną sytuację lub pomocy – radzę zasięgnąć porady prawnej.

Izabela Kowalewska

licencjonowany konsultant imigracyjny

Zapraszam wszystkich zainteresowanych sprawami imigracyjnymi Kanady do zadawania pytań. Można do mnie dzwonić do biura: 416-414-2426, lub przesłać e-mail: isakowalewskioffice@gmail.com

Izabela Kowalewska jest czlonkiem ICCRC (Immigration Consultants of Canada Regulatory Council) oraz (CAPIC) Canadian Association of Professional Immigration Consultants.

Od 1 czerwca 2018 moje biuro znajduje się w Mississaudze pod adresem 90 Burnhamthorpe Road West, Suite 1400 (skrzyżowanie Burnhamthorpe i Hurontario). 

POPRZEDNIE ARTYKUŁY Z TEGO CYKLU

Poleć:

O Autorze:

Isabella Kowalewski

IZABELA KOWALEWSKA JEST CZŁONKIEM IMMIGRATION CONSULTANTS OF CANADA REGULATORY COUNCIL (ICCRC) CANADIAN ASSOCIATION OF PROFESSIONAL IMMIGRATION CONSULTANTS (CAPIC). Zapraszam wszystkich zainteresowanych sprawami imigracyjnymi Kanady do zadawania pytań. Można do mnie dzwonić do biura: 416-414-2426, lub przesłać e-mail: isakowalewskioffice@gmail.com 

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.