JUBILEUSZOWY XXX KAZIUK WILEŃSKI W SZCZECINIE (2019)

0

Tegoroczny jubileuszowy Tydzień Kresowy w Szczecinie zorganizowany został przez Stowarzyszenie Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej, Nowogródzkiej i Polesia „Świteź” obchodzącego w tym roku swoje 30-lecie.

W jego programie znalazło się wiele ciekawych spotkań, wystaw i komcertów. Rozpoczęło go otwarcie wystawy pt. Stanisław Moniuszko – książę muzyki naszej w Książnicy Pomorskiej (26 lutego), występy grupy teatralnej I Liceum Ogólnokształcącego oraz koncert chóru Belcanto – Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej 1 stopnia.

„Wilenka” w Teatrze Polskim w Szczecinie

Trzy dni później (1 marca) w Klubie 13 Muz wystąpiła grupa teatralna I Liceum Ogólnokształcącego z ciekawą składanką poświęconą naszej wspólnej bohaterce Emilii Plater. Tego samego dnia, przed uczestnikami Tygodnia Kresowego oraz obchodzącymi jubileusz 30-lecia członkami Stowarzyszenia Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej, Nowogródzkiej i Polesia „Świteź” wystąpił chór Akademii Morskiej, pod dyrekcją prof. Sylwi Fabiańczyk-Makuch, obchodzący w tym roku swoje 15-lecie.

Teatr Polski. Taniec z palmami

Na tegoroczne uroczystości kaziukowe przyjechał do Szczecina Zespół Pieśni i Tańca „Wilenka” z Wilna. Młodzi artyści uczestniczyli w niedzielnym nabożeństwie  w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba Apostoła (3 marca) odprawionym w intencji wszystkich szczecińskich Kresowian. A po nim zaśpiewał kilka okolicznościowych pieśni.

Klub 13 Muz. Grupa teatralna I Liceum Ogólnokształcącego ze składanką poświęconą Emilii Plater

Finałem tegorocznego Tygodnia Kresowego były dwa wspaniałe koncerty „Wilenki”- pierwszy w Policach, w Miejskim Ośrodku Kultury (3 marca) oraz w Szczecinie w Teatrze Polskim (4 marca). Zespół wystąpił w Szczecinie już po raz drugi (wcześniej był tu w roku 2016). Młodzi artyści byli gorąco oklaskwani przez szczecińskich kresowiaków. Wielu z nich ma przecież wileńskie korzenie. Średnia ich wieku to 70+.

Uczestnicy spotkania w Książnicz

Stowarzyszenie Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej, Nowogródzkiej, Polesia – „Świteź”, powstało w roku 1989, skupiając Polaków pochodzących z Kresów Północno-Wschodnich. Jego celem jest m.in. dbałość o zachowanie bogatej historii, literatury i kultury oraz tradycji dawnej Rzeczypospolitej i wreszcie tworzenie więzi pomiędzy Polakami zza wschodniej granicy, a mieszkańcami Szczecina. W tym przedsięwzięciu od lat współpracuje z Książnicą Pomorską,  I Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie i grupą teatralną „Leszczyki” z Nowego Warpna oraz chórami: „Collegium Maiorum”, „Hejnał”, „Rapsodia”, „Pomerania Ensemble” czy Akademii Morskiej.

„Wilenka” pośród członków Stowarzyszenia Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej, Nowogródzkiej, Polesia – „Świteź” oraz duszpasterzy szczecińskich z bp. seniorem Błażejem Kruszyłowiczem ofm po niedzielnym nabożeństwie

W roku 2014 prezydent Szczecina objął honorowym patronatem Tydzień Kresowy, organizowany przez „Świteź”, a w roku 2015 Rada Miasta nadała jej medal „Za zaslugi dla miasta Szczecina” oraz w roku 2016 ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Występ „Wilenki” w Archikatedrzea św. Jakuba

„Świteź” jest Stowarzyszeniem apolitycznym, skupiającym ludzi o różnych poglądach. Do najważniejszych celów Stowarzyszenia należą ocalenie od zapomnienia kultury kresowej oraz pogłębianie wiedzy o przeszłości i współczesności Wilna, Ziemi Wileńskiej, Nowogródzkiej i Polesia oraz wiedzy o literaturze, tradycjach i folklorze tych ziem. Podejmuje też działalność i inicjatywy społeczno-kulturalne i kronikarsko-historyczne. Tworzy więzi kulturowe pomiędzy członkami Stowarzyszenia a Polakami zamieszkującymi Wilno, Ziemię Wileńską, Nowogródzką i Polesie. Podejmuje wiele inicjatyw i działań w zakresie zadań edukacyjnych, kulturowych i społecznych. Współpracuje z Książnicą Pomorską, Instytucją Kulturową 13 Muz i teatrami Szczecina.

Mini-koncert w katedrze szczecińskiej

Organizuje wreszcie koncerty pieśni kresowych i występy polskich zespołów artystycznych zapraszanych do Szczecina z Wileńszczyzny takich jak np.: Wilia, Zgoda, Wileńszczyzna czy Solczanie. Nawiązuje w ten sposób więzi kulturowe z Polakami zza wschodniej granicy, co cieszy niezmiernie i członków i sympatyków. Odprawiane jest ponadto corocznie, 4 marca, w szczecińskiej katedrze, uroczyste nabożeństwo w intencji zmarłych i żyjących Kresowian. Członkowie Stowarzyszenia uczestniczą w miejskich uroczystościach patriotyczno-rocznicowaych i spotkaniach organizacji pozarządowych „Pod Platanami”,

„Świteź” nastawiona jest na współpracę z Polakami na Litwie i Białorusi. Pamaga w trudnych sytuacjach życiowych, prowadzi pomoc społeczną, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej. Wspiera polskie szkoły na Litwie. Uczestniczy w zbieraniu lektur i podręczników szkolnych w ramach akcji „Pomoc dla polskich szkół na Wileńszczyźnie”. Prowadzi też działalność międzynarodową na rzecz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami. Dba rówineż o tożsamość i tradycję narodową, pielęgnuje polskość oraz rozwój świadomości narodowej i kulturowej.

Leszek Wątróbski

Poleć:

O Autorze:

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.