Księża dopuszczający się pedofilii to jest margines, mówi PiiS

1

Polityk PiS stwierdził, że 382 przypadki pedofilii w polskim Kościele, “to o tyle przypadków za dużo”. – Ale to zjawisko jest marginalne, jeśli chodzi o 60 tys. duchownych w Polsce – ocenił Jarosław Sellin.

Konferencja Episkopatu Polski poinformowała ostatnio, że od 1 stycznia 1990 roku do 30 czerwca 2018 roku zgłoszono 382 przypadki duchownych sprawców wykorzystywania seksualnego nieletnich.

– Bądźmy sprawiedliwi. Kościół rzymskokatolicki jest od lat chłopcem do bicia w tej sprawie, nie tylko w Polsce zresztą – skomentował w TVP Info wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Polityk stwierdził, że raport pokazuje liczbę przypadków godnych ubolewania, które miały miejsce “na przestrzeni 30 lat”.

– Ale spójrzmy na tę cyfrę. To oznacza, że wśród 60 tys. duchownych w Polsce, tego typu przypadki mają miejsce dziesięć, może dwanaście w roku. To jest margines – podkreślił.

Gość TVP Info ocenił, że “wszyscy rzucają się na Kościół rzymskokatolicki”, chociaż w rzeczywistości samo zjawisko jest tam “marginalne”. Zaapelował więc, aby “nie pastwić się nad Kościołem”.

– Bo Kościół procedury wewnętrzne w tej sprawie uruchomił. One działają, będą działać coraz bardziej skutecznie – powiedział wiceminister.

Na podstawie doniesień agencyjnych opracowała Anna Głowacka

Poleć:

O Autorze:

Anna Głowacka

Interesuje się polityką polską i kanadyjską. Z wyształcenia pedagog, pracuje jako pracownik socjalny.

1 Comment

  1. A ile przypadków nie było zgłoszonych? W kraju jak Polska, gdzie dominacja Kościoła jest tak silna, wielu rodziców bało się zgłosić gwałt dziecka, nie mówiąc już o tym, że dzieci też mogą wstydzić czy bać się donieść o tym rodzicom. Ponadto jeśli Kościół przez tyle wieków zamiatał wszystko pod dywan, to nie wierzę, żeby teraz rzetelnie sprawdził wszystkie doniesienia. Umniejszanie zjawiska pedofili w Kościele Katolickim jest bezczelnością, ale co się spodziewać po PISie.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.