Cięcia funduszy na usługi biblioteczne w Ontario

0

Southern Ontario Library Service – system bibliotek w południowym Ontario – ogłosił zawieszenie programu pożyczek międzybibliotecznych (inter-library loans) od piątku.

W 2017 r. ponad 440 000 książek zostało pożyczonych w ramach tego programu w całej prowincji. Oznacza to, że czytelnicy przeczytali tyle książek niedostępnych w ich lokalnej bibliotece, a sprowadzonych dla nich z innych oddziałów.

Ten system to sposób uzupełniania zasobów biblioteki, a jedną z pozycji numer jeden zamawianych w ramach tego programu są materiały drukowane większą czcionką, szczególnie istotne dla niedowidzących seniorów.

W wielu społecznościach są duże grupy seniorów, którzy mogą czytać tylko duży druk, a wiele bibliotek nie może sobie pozwolić na kupowanie wszystkich książek zarówno w zwykłym druku, jak w dużym druku.

Przy drastycznych cięciach funduszy dla bibliotek materiały do czytania dla wielu seniorów będą ograniczone.

Kolejny obszar, którego dotkną cięcia, to oprogramowanie używane do zamawiania książek, sprawdzania dostępności książek i przeszukiwania kolekcji. Pozwala ono na dostęp do kolekcji bibliotecznej z domu, wejście na konto online i przedłużenie czasu wypożyczenia książek.

A jeśli usługa ta zostanie zagrożona przez cięcia, 130 systemów bibliotecznych w całym Ontario nie będzie mogło normalnie funkcjonować.

Biblioteki są ważnym miejscem dla lokalnych społeczności gdzie każdy może przyjść i
aby korzystać z biblioteki nie trzeba niczego kupować.

W wielu społecznościach jest wiele osób, które nie mają dostępu do Internetu w żadnym innym miejscu poza biblioteką publiczną. To w bibliotece mogą poszukiwać pracy, odrobić lekcje lub wysłać dzieci na ciekawe zajęcia. To bezpieczne miejsce dla dzieci po szkole.

A więc utrata tego rodzaju przestrzeni publicznej, a nawet jej redukcja, to wielki problem dla lokalnych społeczności. 

Poleć:

O Autorze:

Anna Głowacka

Interesuje się polityką polską i kanadyjską. Z wyształcenia pedagog, pracuje jako pracownik socjalny.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.