Dla Polonii – o polskich emeryturach w Kanadzie (cz. 2)

4

Cykl “Emerytury” i “Pytania do ZUS-u 

Zachęcamy Państwa do regularnego śledzenia artykułów w kategorii “Emerytury”, a także do zadawania TUTAJ pytań, na które będziemy dla Państwa uzyskiwać odpowiedzi, publikując je po to aby inne osoby w podobnej sytuacji mogły skorzystać z udzielanych przez ZUS informacji i odpowiedzi. 

Na pierwsze Państwa pytania mamy już odpowiedzi z ZUS-u i zaczniemy je publikować od przyszłego odcinka.

Dzisiaj druga część cyklu:

Wypłata świadczeń dla osób zamieszkałych za granicą

Jeśli mieszkasz w państwie, z którym Polska jest związana umową międzynarodową w dziedzinie ubezpieczeń społecznych, czyli w państwie:

 • Unii Europejskiej (UE),
 • Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA),

bądź

 • z którym wiąże Polskę dwustronna umowa o zabezpieczeniu społecznym

zwanym państwem umownym,

to możesz otrzymywać swoją emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy lub rentę rodzinną w kraju zamieszkania.

Państwa, do których możemy przekazywać świadczenia 

Świadczenia możemy przekazywać do państw:

 • Unii Europejskiej (Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania oraz Włochy),
 • Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Islandia, Liechtenstein, Norwegia oraz Szwajcaria),
 • z którymi Polska jest związana dwustronną  umową o zabezpieczeniu społecznym (Australia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Kanada, Korea Południowa, Macedonia, Mołdawia, Serbia, Ukraina oraz USA).

Kto może odbierać swoje świadczenie w państwie, w którym mieszka

Prawo do otrzymywania emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub renty rodzinnej z ZUS w państwie zamieszkania przysługuje Ci, jeśli:

 • mieszkałeś za granicą w chwili uzyskania prawa do świadczenia,
 • dopiero po przyznaniu świadczenia wyjechałeś z Polski na stałe do jednego z państw członkowskich UE, EFTA lub innego państwa umownego.

Ważne! Umowa polsko-australijska przewiduje możliwość przekazywania emerytury lub renty również świadczeniobiorcom, którzy  przebywają w tym państwie czasowo.

Jeżeli podlegałeś tylko rolniczemu ubezpieczeniu społecznemu, informacje dotyczące otrzymywania świadczeń emerytalno-rentowych z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) możesz uzyskać w placówkach KRUS lub znaleźć je na stronie internetowej KRUS.

Jeżeli jesteś polskim kombatantem, to dotyczą Cię szczególne uregulowania. Więcej o tym w artykule: Wypłata świadczeń kombatanckich za granicę.

Jakie świadczenia możemy przekazywać za granicę

 • Emerytury,
 • renty rodzinne,
 • renty z tytułu niezdolności do pracy oraz
 • świadczenia przedemerytalne, w tym również zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe oraz nauczycielskie świadczenia kompensacyjne,
 • świadczenia kombatanckie.

  Ważne!

  Świadczenia przedemerytalne mogą być przekazywane jedynie do państw członkowskich UE/EFTA.

  Świadczenia kombatanckie możemy przekazywać do każdego państwa zamieszkania kombatanta, również takiego, z którym Polska nie jest związana umową międzynarodową w dziedzinie ubezpieczeń społecznych.  

  Nie mamy podstaw prawnych, by przekazywać renty socjalne za granicę.

cdn

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

4 Comments

 1. Na lotnisku w Warszawie sa wylozone formy, na podstawie ktorych mozna ubiegac sie o zwrot podatku zaplaconego za zakupy podczas pobytu w Polsce. Trzeba tylko przybyc na lotnisko troche wczesniej, zeby to uregulowac to przed wyjazdem. Poza tym, ten podatek od polskich emerytur potraconych w Polsce uzglednia sie w podatku kanadyjskim.

 2. Czy Polska emerytura będzie miała wpływ na suplement w Kanadzie.Mam 64 lata w Polsce moja emerytura to 1400zl wypracowania tu CPP to około 400dol. Jeżeli przejdę na emeryturę czy Polska emerytura będzie odliczona od suplementu.Teresa

 3. szczepan@tbaytel.net on

  Mam pytanie : mieszkam w Kanadzie , pobieram emeryture w Polsce I tam mi odciagaja podatek . Te pieniadze wplywaja na konto do banku w Polsce , wydaje je tylko w Polsce . Czy to musze doliczac do mojego dochodu w Kanadzie ?

 4. Irena Przybylska on

  Nie zgadzam sie aby Polska pobierala podatek od emerytur wysylanych za granice (Kanada). My nie uzywamy uslug w Polsce a kiedy tam jedziemy placimy za wszystko gotowka. Za nasze emerytury podatek zostal dawno oplacony…

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.