Najwyższy w historii poziom wody w rzece Ottawa i powodzie w Kanadzie

0

Poziom wody w dwóch miejscach na rzece Ottawa na zachód od stolicy Kanady osiągnął w niedzielę najwyższy poziom w historii. Fala kulminacyjna w Ottawie spodziewana jest we wtorek lub środę.

Na przedmieściach Montrealu z powodu uszkodzenia wału w sobotę wieczorem do ewakuacji zmuszonych było ok. 6 tys. osób.

Według ostatnich oficjalnych pomiarów w niedzielę rano stan wody na rzece Ottawa w rejonie miejscowości Pembroke i Arnprior, na zachód od stolicy, osiągnął najwyższy poziom w historii. Cytowane przez portal CBC News prognozy wskazują, że poziom wody będzie nadal się podnosić.

Fala kulminacyjna dla obszaru metropolitalnego Ottawa-Gatineau oczekiwana jest we wtorek lub środę. W samym Gatineau w niedzielę rano ponad 1200 osób zarejestrowano jako poszkodowane przez powódź. W Ottawie domy opuściło na razie tylko 18 osób.

W Montrealu z powodu uszkodzenia wału w sobotę późnym wieczorem do natychmiastowej ewakuacji zmuszonych było ok. 6 tys. mieszkańców przedmieścia Sainte-Marthe-dans-le-Lac, położonego u zbiegu Rzeki Św. Wawrzyńca i Ottawy, nad jeziorem Lac des Deux Montagnes.

Naturalny wał otaczający jezioro Lac des Deux Montagnes przerwany został na długości ok. 50 metrów. W nocy z soboty na niedzielę woda wdarła się na około pół kilometra w głąb lądu. Nikt nie ucierpiał.

Z żywiołem od kilku dni walczy też wschodnia prowincja Nowy Brunszwik, gdzie poziom wody na rzece Saint John w wielu miejscach, w tym w stolicy Fredericton, utrzymuje się powyżej stanu alarmowego. Ewakuowano ponad 1000 osób.

Kanada ma coraz większe problemy spowodowane zmianami klimatu, w tym coraz groźniejsze powodzie. Ostatnia duża powódź miała miejsce w maju 2017 roku, zaś w ubiegłym roku Ottawę i sąsiednie Gatineau nawiedziło tornado.

(PAP)

•••

W piątek ulewne deszcze nawiedziły południowo-wschodnie regiony Kanady. W niektórych regionach spadło aż 60 litrów wody na metr kw.

Powodzie nawiedziły też Nowy Brunszwik, gdzie drogami płyną rwące potoki.

W Ottawie również ogłoszono stan wyjątkowy. Władze miejskie spodziewają się wzrostu poziomu wód o około pół metra powyżej najwyższych dotychczas poziomów, które zanotowano w 2017 roku. W Ontario i Quebecu powódź spowodowała wówczas straty szacowane na około 230 mln dolarów.

Tegoroczne wiosenne powodzie dotknęły już prawie 5500 domów w Quebecu, a ponad 1000 osób zostało ewakuowanych. 

red.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.