Ekspresowe tempo zmian w Kodeksie karnym trafi do Trybunału Konstytucyjnego?

0
Sejm w ekspresowym tempie uchwalił przepisy zaostrzające karę za pedofilie. Przy okazji podniósł także kary za inne przestępstwa. Jak informuje “Rzeczpospolita”, jeśli przepisy trafią do Trybunału Konstytucyjnego i uznana on, że zostały uchwalone ze złamaniem prawa, to trzeba będzie płacić spore odszkodowania wszystkim, którzy na ich podstawie trafili do więzienia.

Ponad 50 stron nowelizacji i prawie setka zmian w kodeksie karnym przeszły przez Sejm jak burza. We wtorek przyjął je rząd. Dzień później były już w Sejmie. W czwartek posłowie je uchwalili – a opozycja wyciągnęła karty do głosowania.

Regulamin Sejmu w art. 89 ust. 1 mówi, że pierwsze czytanie projektu kodeksu może się odbyć nie wcześniej niż 30. dnia od doręczenia posłom druku projektu. Centrum Informacyjne Sejmu w komunikacie opublikowanym 15 maja 2018 r. wyjaśnia jednak, że na podstawie art. 87 ust. 2 Regulaminu Sejmu marszałek Marek Kuchciński zdecydował, że ta nowelizacja to nie jest projekt kodeksowy. Dzięki temu mógł być uchwalony szybciej. W finale nowelą w najbliższy piątek, na nadzwyczajnym posiedzeniu, zajmie się Senat. Potem jeszcze tylko podpis prezydenta, publikacja w Dzienniku Ustaw. Po trzech miesiącach, pewnie tuż po wakacjach, surowe kary wejdą w życie.

WIĘCEJ

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.