Usunięty wyrostek to większe ryzyko Parkinsona

0

Osoby z usuniętym wyrostkiem robaczkowym są trzykrotnie bardziej narażone na rozwój choroby Parkinsona. To wniosek z badania obejmującego aż 62 mln osób!

Choroba Parkinsona dotyczy układu nerwowego, ale naukowcy odkrywają jej powiązania z układem pokarmowym.

“Ostatnie badania nad przyczynami choroby Parkinsona skupiały się na alfa-synukleinie – białku znajdowanym w układzie pokarmowym na początku rozwoju schorzenia” – zwraca uwagę dr Mohammed Z. Sheriff z Case Western Reserve University i University Hospitals Cleveland Medical Center w Ohio.

“Dlatego też, badając tę chorobę, naukowcy z całego świata przyglądali się układowi pokarmowemu, w tym – wyrostkowi” – dodaje lekarz i naukowiec, który wyniki swojej pracy zaprezentuje w trakcie zbliżającego się Digestive Disease Week 2019.

Specjalista wraz z zespołem zwraca uwagę, że wcześniejsze analizy wpływu usunięcia wyrostka na ryzyko zachorowania dawały sprzeczne wyniki.

Dlatego w nowym projekcie naukowcy uwzględnili dane na temat aż 62,2 mln osób.

Wśród pacjentów, którym usunięto wyrostek, zachorowało 0,92 proc., natomiast w pozostałej grupie tylko 0,29 proc. Zabieg zwiększał więc ryzyko trzykrotnie.

Taka sama zależność dotyczyła wszystkich grup wiekowych, obu płci i wszystkich ras.

Niestety, analiza nie ukazywała jasno zależności przyczynowo-skutkowych.

“Badanie to pokazało wyraźny związek między usunięciem wyrostka robaczkowego i chorobą Parkinsona, jednak ujawniło tylko korelację. Potrzebne będą dalsze prace, aby potwierdzić to powiązanie i lepiej zrozumieć stojące za nim mechanizmy” – wyjaśnia dr Sheriff.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.