ZUS odpowiada na pytania Czytelników (4)

0

Publikujemy odpowiedzi ZUS na konkretne pytania naszych Czytelników w sprawie emerytur, przekazane przez nas ZUS-owi.

TUTAJ MOŻNA ZADAWAĆ PYTANIA

Mieszkam w Kanadzie a pobieram emeryturę z Polski, za którą ZUS pobiera podatek ja natomiast co roku otrzymuję z ZUS ile ZUS wypłacił mi emerytury i ile pobrał podatku. Ja ten dokument dołączam do mojego rozliczenia podatkowego wobec czego emerytura z Polski i Kanady jest razem zliczana więc płacę podatek po raz drugi. Mam pytanie czy to jest zgodne z umową między Polską a Kanadą o podwójnym opodatkowaniu.

Odpowiedź: Osoby, które mieszkają w Kanadzie i pobierają polskie emerytury, otrzymują z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych informacje o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy,  na formularzu PIT. Przychód wykazany w formularzu PIT powinien być uwzględniony w kanadyjskim zeznaniu podatkowym. Nie oznacza to jednakże, że otrzymująca emeryturę z Polski osoba, która mieszka w Kanadzie, będzie zobowiązana odprowadzać podwójny podatek z tytułu otrzymywanych świadczeń.

W takiej sytuacji stosuje się –  na podstawie Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Kanadą w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu z dnia 14 maja 2012 r. –  rozliczenie podatku metodą zaliczenia proporcjonalnego. Zgodnie z tą metodą  podatek zapłacony za granicą jest zaliczany na poczet podatku należnego w kraju rezydencji podatkowej, obliczonego od całości dochodów w takiej proporcji, w jakiej dochód ze źródeł zagranicznych pozostawał w stosunku do całości dochodu podatnika.

Oznacza to, że podatek zapłacony w Polsce jest zaliczany na poczet podatku należnego w Kanadzie. O szczegółowe wyjaśnienie zasad  rozliczania podatku w Kanadzie należy zwrócić się do Canada Revenue Agancy, czyli kanadyjskiego urzędu skarbowego.

ARTYKUŁY O EMERYTURACH W “GAZECIE”

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.