Walka o najwyższe stanowiska w Unii bez Polaków

0

W Brukseli trwają gorączkowe negocjacje w sprawie obsady najwyższych stanowisk w UE. Pierwsze skrzypce grają w nich przedstawiciele Niemiec oraz Francji, wokół których gromadzą się największe grupy Parlamentu Europejskiego – chrześcijańscy demokraci, socjaliści i liberałowie. Polacy w tej rozgrywce niestety nie uczestniczą ani jako kandydaci, ani jako rozgrywający.

W Brukseli jest do obsadzenia pięć najwyższych stanowisk w Unii – przewodniczących Komisji, Rady i Parlamentu Europejskiego oraz przedstawiciela ds. międzynarodowych i szefa Europejskiego Banku Centralnego. Na żadne z nich nie kandyduje reprezentant Polski, choć w poprzedniej kadencji przewodniczącym PE był Jerzy Buzek, a obecnie szefem Rady Europejskiej jest Donald Tusk.

Polska delegacja w Brukseli ma też niewielkie szanse na odegranie znaczącej roli w negocjacjach związanych ze wspomnianymi nominacjami. Na posiedzeniu przywódców państw członkowskich 20 czerwca zostaną przedstawieni kandydaci na szefów Komisji, ale decyzja może zostać odwleczona do jesieni.

WIĘCEJ

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.