Kolejny pilotażowy program imigracyjny

1

Z cyklu: Imigracja do Kanady – “Ask Isabella”

Pilotażowy program dla osób bez statusu w sektorze construction, nowy, kompletnie przerobiony program dla opiekunów do dzieci i osób starszych, kolejne projekty aby pomóc w uzyskaniu pobytu stałego: dla ofiar przemocy w domu (wchodzi w życie od 26 lipca 2019), dla osób niewłaściewie traktowanych w miejscu pracy, dla osób, które nie zadeklarowały posiadania członków rodziny wykluczając takich członków rodziny z możliwości bycia sponsorowanym (wchodzi w życie od 9 września 2019 – na 2 lata). Oto przykłady tego co ostatnio ogłoszono  w prawie imigracyjnym Kanady (o szczegółach pisałam w moich poprzednich artykułach i oczywiście będę pisać więcej jak tylko będą znane szczegóły tych programów).

Jednakże to nie wszystko. 12 lipca w Mississaudze rząd ogłosił wprowadzenie kolejnego eksperymentalnego programu: tym razem jest to trzyletni pilotażowy program, który ma pomóc wypełnić niedobory siły roboczej w sektorze rolno-spożywczym. Przez ostatnie lata branże takie jak hodowla grzybów czy przetwórstwo mięsa odczuwały wielkie niedobory siły roboczej i w związku z tym opierały się na sezonowych pracownikach sprowadzanych z zagranicy pomimo tego, że zapotrzebowanie na pracowników i praca nie jest sezonowa, tylko całoroczna. Nowy program pilotażowy, który wejdzie w życie w roku 2020, ma na celu nie tylko przyciągnięcie takich pracowników do Kanady, ale będzie im również oferował możliwość pozostania w Kanadzie na stałe. Do tej pory otrzymanie pobytu stałego dla takich osób było praktycznie niemożliwe, a na pewno nie była to łatwa droga dla tych, którzy jednak mieli szczęście otrzymać pobyt stały w Kanadzie (najczęściej w jakiś inny sposób, dzięki innej drodze).

Minister Imigracji Ahmed Hussen powiedział, że program ten jest kolejnym przykładem jak rząd Kanady ciągle zmienia na plus sektor imigracyjny i jak dzięki temu w Kanadzie stale jest ulepszana lokalna gospodarka oraz tworzone są nowe miejsca pracy dla mieszkańców Kanady. 

Minister rolnictwa i żywności Marie-Claude Bibeau dodała, że sukces kanadyjskich rolników zależy od ich zdolności do rekruacji pracowników oraz ich utrzymania. Ten właśnie program to zapewni. 

Dzięki temu krokowi rząd Kanady zrealizował coś, o co pracodawcy i związki zawodowe, a także tymczasowi, zagraniczni pracownicy, apelowali od ponad 10 lat wskazując, że tymczasowi zagraniczni pracownicy przyjeżdżają do Kanady, ciężko pracują wypełniając luki i dlatego powinni mieć sprawiedliwą szansę na otrzymanie pobytu stałego w Kanadzie niezależnie od tego, że ich pozycja nie jest w kategorii wykwalifikowanych zawodów, które to są na tzw. liście preferowanych zawodów w Kanadzie.

Pracownicy chętni do uczestniczenia w tym programie będą mieli 2-letnią ofertę pracy (tzw. LMIA). W tej kategorii co roku będzie przyjętych do Kanady na stałe 2750 pracowników oraz ich rodziny, czyli będzie to ok. 16 500 nowych stałych mieszkanców w ciągu 3 lat.

Izabela Kowalewska

Konsultant Imigracyjny

Uwaga: Odpowiedzi na pytania i informacje podawane  w tej kolumnie nie są poradami prawnymi i tak nie powinny być traktowane – są to tylko ogólne informacje, które mają za zadanie wyjaśnić mniej zrozumiałe kwestie w prawodawstwie imigracyjnym Kanady. Jeżeli potrzebujecie Państwo konkretnej odpowiedzi w konkretnej sytuacji lub pomocy – radzę zasięgnąć porady prawnej.

Zapraszam wszystkich zainteresowanych sprawami imigracyjnymi Kanady do zadawania pytań. Można do mnie dzwonić do biura: 416-414-2426, lub przesłać e-mail: isakowalewskioffice@gmail.com

Od 24 lat zajmuję się prawem imigracyjnym Kanady i pomagam w rozwikłaniu wielu kompleksowych problemów.

Moje biuro znajduje się w Mississaudze przy 90 Burnhamthorpe Road West, Suite 1400 (skrzyżowanie Burnhamthorpe i Hurontario). Telefon do mnie jest 416-414-2426, a e-mail: isakowalewskioffice@gmail.com

Izabela Kowalewska jest czlonkiem ICCRC (Immigration Consultants of Canada Regulatory Council) oraz (CAPIC) Canadian Association of Professional Immigration Consultants.

 

Poleć:

O Autorze:

Isabella Kowalewski

IZABELA KOWALEWSKA JEST CZŁONKIEM IMMIGRATION CONSULTANTS OF CANADA REGULATORY COUNCIL (ICCRC) CANADIAN ASSOCIATION OF PROFESSIONAL IMMIGRATION CONSULTANTS (CAPIC). Zapraszam wszystkich zainteresowanych sprawami imigracyjnymi Kanady do zadawania pytań. Można do mnie dzwonić do biura: 416-414-2426, lub przesłać e-mail: isakowalewskioffice@gmail.com 

1 Comment

  1. Niech zacfzna placic uczciwie w tych sektorach to jie beda musieli sprowadzac ludzi do pracy za pinac czym zanizaja zarobki kanadyjczykom

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.