Nowy wakacyjny cykl: Nasza przepiękna Kanada (zdjęcie 8)

0

Kontynuujemy wakacyjną fotowycieczkę po Kanadzie – codziennie zapraszamy do oglądania jednej migawki z naszego ogromnego i malowniczego kraju.

Dzisiaj fotka numer 8.

Jedno z najbardziej znanych miejsc na świecie – wodospad Niagara (Niagara Falls). Wodospad na rzece Niagara, na granicy Kanady (prowincja Ontario) i USA (stan Nowy Jork).

Rzeka Niagara o dł. 55 km, wypływająca z jeziora Erie i płynąca do jeziora Ontario, musi pokonać prawie 100-metrową różnicę poziomów. U ujścia rzeka rozwidla się i spada dwiema około 50-metrowymi kaskadami.

Część amerykańska leży na terytorium USA w stanie Nowy Jork. Jej kaskady to: American Falls i Bridal Veil Falls – 21–30 m wysokości z powodu gigantycznych głazów u jego podstawy oraz 320 m szerokości. Rozdzielone są one małą wyspą Luna Island.

Część kanadyjska, w prowincji Ontario, to Horseshoe Falls. Ma 53 m wysokości i 790 m szerokości. Oddzielona jest od dwóch mniejszych, amerykańskich kaskad wyspą Goat Island połączoną z lądem dwoma mostami.

Odległość między amerykańskim a kanadyjskim wodospadem wynosi 1039 m. Otwarta granica między USA i Kanadą ustalona w 1819 biegnie środkiem tej drugiej, szerszej części rzeki Niagara i kaskady Podkowa. Wodospad Niagara otoczony jest przez zabudowę dwóch miast o tej samej nazwie: kanadyjskiego Niagara Falls, Ontario i amerykańskiego Niagara Falls, Nowy Jork.

Blisko połowa wody z wodospadu jest odprowadzana i zasila dwie elektrownie, zarówno po stronie kanadyjskiej, jak i amerykańskiej. W zależności od tego, jaka ilość jest odprowadzana, poziom wody na rzece zmienia się o kilka metrów w ciągu dnia.

W “Gazecie” o Niagara Falls

Poprzednie zdjęcia:

Zdjęcie 1

Zdjęcie 2

Zdjęcie 3

Zdjęcie 4

Zdjęcie 5

Zdjęcie 6

Zdjęcie 7

Polecamy też o Kanadzie:

50 dowodów na to, że Kanada jest wyjątkowa

20 najpiękniejszych miejsc w Kanadzie

Na Dzień Kanady, jak radził JFK

Kanada po raz drugi najlepszym krajem świata

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.