Uwaga na oszustwa i problemy przy aplikowaniu o eTA

1

Z cyklu: Imigracja do Kanady – “Ask Isabella”

Pomimo tego, że obowiązek posiadania eTA – elektronicznego pozwolenia na podróż do Kanady – istnieje już od paru lat, to jednak ciągle nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Zwłaszcza takie osoby, które kupują bilety online (a nie przez biura podróży), mogą ominąć tę tak ważną informację. Dlatego postanowiłam napisać po raz kolejny na ten temat: wciąż otrzymuję e-maile oraz telefony od osób w różnych sytuacjach, np. takie:

  1. Złożyłem elektroniczne podanie o eTA, otrzymałem potwierdzenie na e-mail, że podanie zostało złożone oraz 7 dolarów kanadyjskich opłaty (czyli około 25 złotych) zostało pobranych. Następnego dnia otrzymałem e-mail z numerem eTA. Fantastycznie, prawda? Niezupełnie. Tydzień potem sprawdziłem wyciąg z mojej karty kredytowej spodziewając się, że tylko równoważnik 7 dolarów kanadyjskich został pobrany. Ku mojemu ogromnemu zdziwieniu, na wyciągu widniała kwota 280 złotych, czyli równowartość około… 100 dolarów kanadyjskich!!! Co się dzieje? Skąd mogę uzyskać zwrot tej kolosalnej, ponad 10-krotnej nadpłaty?

Takie przypadki zdarzają się… nagminnie. Rzeczywiście opłata do rządu kanadyjskiego za eTA wynosi tylko 7 dolarów. Ale taka opłata pobierana jest tylko jeżeli składa się podanie o eTA na stronie rządowej kanadyjskiego Immigration. Natomiast istnieje wiele innych stron internetowych tzw. pośredników, gdzie nic niepodejrzewający wnioskodawca klika, czyta o eTA na stronie, która wygląda podobnie jak rządowa strona kanadyjskiego Immigration, wypełnia kwestionariusz, który rzeczywiście jest wysyłany (sprytnie!) do rządu Kanady, ale jak przychodzi do opłaty, to za „pośrednictwo” płaci… dziesięć razy tyle. Słyszałąm już o różnych takich stronach pobierqających opłaty w Euro, w złotówkach, w dolarach amerykańskich – i zawsze od kilku do kilkunastu razy  więcej niż rzeczywista opłata 7 dolarów. Radzę dobrze sprawdzić czy rzeczywiście klikają Państwo na stronę internetową kanadyjskiego Immigration. Pół biedy jeżeli rzeczywiście otrzymają Państwo eTA za nadmuchaną opłatę. Ale słyszałam o przypadkach, kiedy osoby kliknęły na stronę, która „tylko” pobierała 30 Euro, ale… eTA nigdy nie została przyznana. Słyszałam też (niestety) o takich przypadkach, gdy strona pobierała… 7 dolarów, a eTA nigdy nie została przyznana, a w momencie sprawdzania jaki jest status podania – pokazywała się informacja, że… podanie nie istnieje nigdzie w systemie.

2. Kupiliśmy bilety do Kanady dla całej rodziny (3 osoby), po czym ze zdziwieniem dowiedzieliśmy się, że potrzebujemy pozwolenia eTA, o których nigdy przedtem nie słyszeliśmy. Szybko zabraliśmy się za wypełnianie formularzy i złożyliśmy je na dwa tygodnie przed wyjazdem. Obie z córką otrzymałyśmy numery eTA prawie automatycznie (córka w przeciągu kilkunastu minut, ja następnego dnia). Niestety, ale mąż wciąż nie ma informacji. Dla mnie i dla córki będzie to pierwsza podróż do Kanady, natomiast dla męża nie – bywał tam już parokrotnie odwiedziając swoją rodzinę (ale nie składał o eTA). Zbliża się termin wyjazdu i niepokoimy się co teraz robić?

– Takie przypadki też zdarzają się bardzo często. Dlatego nie jest wskazane, aby kupować bilety przed otrzymaniem eTA. Jest to bardzo ważne, albo… będzie duży stres – niepotrzebnie. Lepiej mieć wszystko skompletowane i dopiero wtedy myśleć o biletach. Decyzja o przyznaniu eTA jest automatyczna. Jeżeli nie ma żadnych przeciwskazań, eTa jest przyznawana w ciągu kilku minut do kilkanastu godzin. Jeżeli natomiast wnioskodawca ma jakikolwiek rekord z przeszłości, wtedy zanim zostanie podjęta decyzja, podanie zostaje przekazane do sprawdzenia urzędnikowi imigracyjnemu. Decyzja w takiej sprawie może zająć więcej czasu – nawet i 3 miesiące. Dlatego tak ważne jest, aby zajmować się kupowaniem biletów dopiero jak eTA będzie przyznana.

Wprawdzie większość osób kwalifikuje się na przyznanie eTA, to jednak część wnioskodawców nie spełnia wymagań. Na przykład osoby z rekordem kryminalnym albo osoby, które poprzednio popełniły wykroczenia przeciwko prawu imigracyjnemu. Przykładów jest wiele i wiele różnych sytuacji, dlatego radzę zasięgnąć informacji zanim zacznie się załatwianie czegokolwiek, aby potem nie znaleźć się na lotnisku, przed wejściem do samolotu, a wejście to będzie zabronione. Linie lotnicze mają zakaz wpuszczania osób bez eTA i jeśli przegapią coś, to są odpowiedzialne (finansowo) za transport takich osób z powrotem.

Izabela Kowalewska

Konsultant Imigracyjny

Uwaga: Odpowiedzi na pytania i informacje podawane  w tej kolumnie nie są poradami prawnymi i tak nie powinny być traktowane – są to tylko ogólne informacje, które mają za zadanie wyjaśnić mniej zrozumiałe kwestie w prawodawstwie imigracyjnym Kanady. Jeżeli potrzebujecie Państwo konkretnej odpowiedzi w konkretnej sytuacji lub pomocy – radzę zasięgnąć porady prawnej.

Zapraszam wszystkich zainteresowanych sprawami imigracyjnymi Kanady do zadawania pytań. Można do mnie dzwonić do biura: 416-414-2426, lub przesłać e-mail: isakowalewskioffice@gmail.com

Od 24 lat zajmuję się prawem imigracyjnym Kanady i pomagam w rozwikłaniu wielu kompleksowych problemów.

Moje biuro znajduje się w Mississaudze przy 90 Burnhamthorpe Road West, Suite 1400 (skrzyżowanie Burnhamthorpe i Hurontario). Telefon do mnie jest 416-414-2426, a e-mail: isakowalewskioffice@gmail.com

Izabela Kowalewska jest czlonkiem ICCRC (Immigration Consultants of Canada Regulatory Council) oraz (CAPIC) Canadian Association of Professional Immigration Consultants.

Poleć:

O Autorze:

Isabella Kowalewski

IZABELA KOWALEWSKA JEST CZŁONKIEM IMMIGRATION CONSULTANTS OF CANADA REGULATORY COUNCIL (ICCRC) CANADIAN ASSOCIATION OF PROFESSIONAL IMMIGRATION CONSULTANTS (CAPIC). Zapraszam wszystkich zainteresowanych sprawami imigracyjnymi Kanady do zadawania pytań. Można do mnie dzwonić do biura: 416-414-2426, lub przesłać e-mail: isakowalewskioffice@gmail.com 

1 Comment

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.