Pytania – eTA i składanie podań o przedłużenie wizy

0

Z cyklu: Imigracja do Kanady – “Ask Isabella”

Kolejne najczęściej powtarzające się pytania od Państwa w ostatnich tygodniach:

1. W sprawie eTA

– Czy padłam ofiarą oszustwa? Złożyłam podanie o eTA dla siebie, mojego partnera i naszej córki – otrzymaliśmy wszyscy e-mail potwierdzający przyznany numer eTA. Następnego dnia kupiłam bilety do Kanady. Jakie było moje zdziwienie, gdy zobaczyłam,  że z mojej karty kredytowej pobrano równowartość 3 razy 99 amerykańskich dolarów! Zamiast 3 razy 7 dolarów kanadyjskich! Co mam zrobić? Gdzie zgłosić zażalenie? I czy mamy te eTA czy nie???

Tak, o tym pisałam już niejednokrotnie – z takimi skargami Państwo zgłaszają się do mnie bardzo często. Scenariusz jest podobny, choć pobierane opłaty różnią się – słyszałam od 50 USD, przez 75 Euro, do 100 USD. Zawsze okazuje się, że osoby składały podanie przez stronę internetową… jakichś „pośredników”, a nie przez oficjalną stronę rządu kanadyjskiego. Otrzymałam nawet informację, że w pewnym momencie jedna z osób składających podanie o eTA otrzymała żądanie dostarczenia dodatkowych dokumentów i wyjaśnień, a z nimi pojawiły się żądania dodatkowych opłat. Radzę więc bardzo dokładnie upewnić się, że składamy podanie o eTA poprzez stronę rządową kanadyjskiego Immigration.

Oto instrukcje jak wypełniać wnioski na eTA:

https://www.canada.ca/content/dam/ircc/migration/ircc/english/pdf/eta/polish.pdf

I link to prawdziwej aplikacji na eTA:

https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/visit-canada/eta/apply-passport-information.html

Tutaj można sprawdzić status już złożonego podania o eTA:

https://onlineservices-servicesenligne.cic.gc.ca/eta/applicationQuery?lang=en

Jeżeli nie ma odpowiedzi po upłynięciu 72 godzin, można złożyć zapytanie o status tutaj:

http://www.cic.gc.ca/english/contacts/web-form.asp

2. Przedłużanie pobytu tymczasowego w Kanadzie: turystycznego, ale również wizy studenckiej i pracowniczej

– Przyjechałem do Kanady w maju 2019 roku i otrzymałem pozwolenie na pobyt tutaj do 7 sierpnia (na ten dzień miałem bilet powrotny). Razem z kuzynostwem przeszukaliśmy informacje podane na stronie internetowej i zaczęliśmy przygotowywać podanie oraz dokumentację do wysłania o przedłużenie, ponieważ chciałbym zostać w Kanadzie do nowego roku. Zajęło mi to trochę czasu, aby wszystko odpowiednio opisać i udokumentować, ale jak w końcu było gotowe – wysłaliśmy kurierem do Edmonton. Jakie było moje zdziwienie, jak 8 sierpnia otrzymałem… całą kopretę z powrotem. Podobno już nie ma wysyłania podań o przedłużenie, tylko trzeba to zrobić drogą elektroniczną? Nic o tym nie wiedzieliśmy – jak sprawdzaliśmy i przygotowywaliśmy wszystko, to podane były dwie możliwości składania podań: elektronicznie oraz drogą pocztową. Co mam teraz robić, ponieważ od wczoraj nie mam już ważnego statusu!?

Rzeczywiście właśnie zmieniły się przepisy i już Immigration nie przyjmuje podań o przedłużenie drogą pocztową. Podania składa się tylko drogą elektroniczną, dlatego zwrócona została całą koperta. Jeżeli status już się skończył, to jest teraz 90 dni na złożenie podania o przywrócenie – również drogą elektroniczną, ponieważ to jest teraz jedyna droga składania takich podań (chyba że ktoś nie ma dostępu do internetu lub jest inwalidą i nie może złożyć podania elektronicznego, ale w takich wyjątkowych sytuacjach i tak trzeba się skontaktować z Immigration, aby uzyskać konkretne instrukcje co i jak zrobić w konkretnym przypadku).

Izabela Kowalewska

Konsultant Imigracyjny

Uwaga: Odpowiedzi na pytania i informacje podawane  w tej kolumnie nie są poradami prawnymi i tak nie powinny być traktowane – są to tylko ogólne informacje, które mają za zadanie wyjaśnić mniej zrozumiałe kwestie w prawodawstwie imigracyjnym Kanady. Jeżeli potrzebujecie Państwo konkretnej odpowiedzi w konkretnej sytuacji lub pomocy – radzę zasięgnąć porady prawnej.

Zapraszam wszystkich zainteresowanych sprawami imigracyjnymi Kanady do zadawania pytań. Można do mnie dzwonić do biura: 416-414-2426, lub przesłać e-mail: isakowalewskioffice@gmail.com

Od 24 lat zajmuję się prawem imigracyjnym Kanady i pomagam w rozwikłaniu wielu kompleksowych problemów.

Moje biuro znajduje się w Mississaudze przy 90 Burnhamthorpe Road West, Suite 1400 (skrzyżowanie Burnhamthorpe i Hurontario). Telefon do mnie jest 416-414-2426, a e-mail: isakowalewskioffice@gmail.com

Izabela Kowalewska jest czlonkiem ICCRC (Immigration Consultants of Canada Regulatory Council) oraz (CAPIC) Canadian Association of Professional Immigration Consultants.

Poleć:

O Autorze:

Isabella Kowalewski

IZABELA KOWALEWSKA JEST CZŁONKIEM IMMIGRATION CONSULTANTS OF CANADA REGULATORY COUNCIL (ICCRC) CANADIAN ASSOCIATION OF PROFESSIONAL IMMIGRATION CONSULTANTS (CAPIC). Zapraszam wszystkich zainteresowanych sprawami imigracyjnymi Kanady do zadawania pytań. Można do mnie dzwonić do biura: 416-414-2426, lub przesłać e-mail: isakowalewskioffice@gmail.com 

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.