Tragedia w Tatrach. Wstrząsająca relacja ocalonej kobiety.

1

Nic nie zapowiadało, że będzie burza – relacjonuje w rozmowie z portalem 24tp.pl turystka ze Śląska, która podczas czwartkowej tragedii znajdowała się na Giewoncie. W wyniku działania żywiołu w Tatrach zginęły co najmniej 4 osoby, a ponad 100 zostało rannych.

Kobieta tuż przed uderzeniem pierwszej błyskawicy zrobiła sobie zdjęcie przy krzyżu, znajdującym się na szczycie góry. – Nagle uderzył piorun, poczułam jak przechodzi prąd. Wstałam i zdrętwiałam. Wokół leżeli ranni – wspomina.

Zagrożeniem dla turystów były jednak nie tylko błyskawice. Na ich głowy zaczęły spadać kamienie i fragmenty skał. Jak twierdzi kobieta, gdyby burza zaczęła się chwilę wcześniej, prawdopodobnie również ona straciłaby życie. – Gdyby piorun uderzył 5 minut wcześniej, to byśmy zginęli – mówi. – Stałam dokładnie tam, gdzie uderzył – dodaje.

WIĘCEJ

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

1 Comment

  1. Antoni Winiarski on

    Z wywiadów przeprowadzonych z osobami będącymi w tym czasie w rejonie Giewontu wynika, że “pomruki” burzy słychać było pół godziny wcześniej. Jedna z osób ostrzegała, że zbliża się burza i sama zawróciła, ale ostrzegane osoby mimo to poszły na szczyt i lekceważąco odniosły się do jej ostrzeżeń.
    Mimo zagrożenia poszły. Dlaczego? Myślę, że zadziałał tu efekt stadny (efekt owczego pędu). Inni idą, to i ja też pójdę na szczyt, nie będę się wyróżniać. Ten efekt jest wykorzystywany przez marketing.
    W Japonii, gdzie są trzęsienia ziemi i występuje tsunami (znacznie rzadziej niż burze w Polsce), dzieci w szkołach uczą się jak zachować się w czasie trzęsienia ziemi i tsunami.
    W polskich szkołach dzieci nie uczą się, jak zachować się w czasie burzy. Temat ten jest omawiany pobieżnie przy okazji na lekcjach przyrody.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.