Wakacyjny cykl: Nasza przepiękna Kanada (zdjęcie 26)

0

Kontynuujemy wakacyjną fotowycieczkę po Kanadzie – codziennie (prawie) zapraszamy do oglądania jednej migawki z naszego ogromnego i malowniczego kraju.

Dzisiaj fotka numer 26.

To tradycyjny inukshuk nad Hudson Bay. Inukshuk (liczba mnoga to Inuksuit) to struktura zbudowana z płaskich kamieni, nieodłączny element Arktyki. Jest on integralną częścią kultury Inuitów (zwanych niegdyś Eskimosami). Czerwony inukshuk zdobi flagę kanadyjskiego terytorium Nunavut.

Są one wykorzystywane jako pomoc w polowaniu i nawigacji, punkty koordynacji, ale także mają duchowe konotacje i są przedmiotem czci. Wiele inukshuków znaleziono w pobliżu wykopalisk archeologicznych z okresu od 2400 do 1800 pne w regionie jeziora Mingo w południowo-zachodniej części wyspy Baffin.

Inu – to w języku inuktitut “człowiek, osoba”, a -suk – “zastępca, coś zastępującego”. A więc inukshuk (nazywany w języku Inuitów inuksuk) to coś co zastępuje lub naśladuje człowieka.

 

Poprzednie zdjęcia:

Zdjęcie 1

Zdjęcie 2

Zdjęcie 3

Zdjęcie 4

Zdjęcie 5

Zdjęcie 6

Zdjęcie 7

Zdjęcie 8

Zdjęcie 9

Zdjęcie 10

Zdjęcie 11

Zdjęcie 12

Zdjęcie 13

Zdjęcie 14

Zdjęcie 15

Zdjęcie 16

Zdjęcie 17

Zdjęcie 18

Zdjęcie 19 i wideo

Zdjęcie 20

Zdjęcie 21

Zdjęcie 22

Zdjęcie 23

Zdjęcie 24

Zdjęcie 25

Polecamy też o Kanadzie:

50 dowodów na to, że Kanada jest wyjątkowa

20 najpiękniejszych miejsc w Kanadzie

Na Dzień Kanady, jak radził JFK

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.