Wielka Rewia (część II)

0

Historia Salonu Muzyki i Poezji

Przyzwyczailiśmy się do tego, że to, co serwuje nam pani Maria – jest bardzo dobre. Jako zawodowa aktorka zna scenę, rozumie magię teatru, wie, jak podać tekst i muzykę. Maria Nowotarska nie tylko podaje nam głębokie i poważne spektakle, ale też chce nas rozbawić Wielką Rewią, w której perli się dowcip Jana Sztaudyngera (doskonałe były te „fraszkowe” rozmowy małżeńskie), śpiewają nam nasze torontońskie sławy (Kinga Mitrowska) i utalentowane młode piosenkarki – Karolina Ingleton i Joasia Chiro, tańczy grupa młodzieżowa, a w niej aż troje wnuków pani Marii i czaruje nas głosem przybyły z Krakowa Jacek Wójcicki. 

J. Łowicz, K. Mitrowska, K. Ingleton, M. Paszucka

A bawiąc się na tym spektaklu (piękna scenografia – dzieło Joanny Dąbrowskiej) zupełnie odruchowo powiedziałam w przerwie do sąsiadki – „To wszystko trzeba było wypracować. Wciągnięcie młodzieży, zainteresowanie publiczności polską literaturą, poezją i zarażenie jej chodzeniem do teatru.”

M. Paszucka, E. Kusznierewicz, J. Wójcicki, A. Gorecki, M. Lis, Wróć do Sorento

Chociaż jesteśmy daleko od kraju, poczujemy jego smak na scenie, nauczymy się dostrzegać piękno naszego języka poprzez żywy z nim kontakt, aby nasze dzieci naprawdę były dumne z tego, że są Polakami, Polakami o wyrobionym smaku i dowcipie, Polakami inteligentnymi. 

T. Lis, K. Chmielewski, A. Gorecki, M. Lis Fraszki Piórka z gór

Wzruszający był moment spotkania kilku pokoleń aktorskich, kiedy na scenie ukazał się jeden z najpiękniejszych kaprali II Korpusu, lwowska aktorka, a potem aktorka londyńskiego Teatru Hemara, od jakże dawna stojąca na straży polskiej kultury – pani Jasia Jasińska.

M. Nowotarska i Jasia Jasińska z artystami grupy SAS

Piosenka śpiewana przez nią przed laty, a odtworzona w Wielkiej Rewii, bardzo wszystkich wzruszyła. 

Przemyślenia po Wielkiej Rewii Zofia Kata, Związkowiec, 14 grudnia 2000 

Fragment książki Beaty Gołembiowskiej “Teatr bez granic

Zdjęcia: A. Milewski

Poleć:

O Autorze:

Beata Gołembiowska

Beata Gołembiowska – pisarka, autorka powieści Żółta sukienka, Malowanki na szkle, Lista Olafa, Droga do Wilenii oraz książek–albumów – W jednej walizce i Teatr bez granic. Kocha przyrodę, ceni ciszę, a w ludziach – tolerancję.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.