Zbrodnia i wymuszona cisza – film o Katyniu bez masakry

0

W ostatnim odcinku 65 POLcastu wśród różnych ciekawych materiałów polecamy rozmowę o tym niezwykle ciekawym filmie.

W odcinku 30 przedstawiliśmy Wandę Kościa, urodzoną w Londynie reżyserkę, producentkę i wielokrotnie nagradzaną dokumentalistkę z Londynu oraz jej film BBC “Hunting the Nazi Gold Train” – tajemniczą historię rzekomo istniejącego pociągu pełnego złota, zagrzebanego przez nazistów na polskim Śląsku.

Wanda Koscia przeprowadziła dla POLcastu wywiad w odcinku 58, kiedy rozmawiała z Nealem Aschersonem.

Ten wywiad, który przeprowadziła dla POLcastu, to jej rozmowa z Piotrem Szkopiakiem, również mieszkającym w Wielkiej Brytanii, pisarzem/reżyserem, urodzonym w Anglii, synem polskich uchodźców z II wojny światowej. Jego dziadek Wojciech Stanisław Wójcik został brutalnie zamordowany wraz z 22 000 polskimi oficerami przez Sowietów w lesie katyńskim w 1940 r. 

Jego najnowszy film “The Last Witness” („Ostatni świadek”) mówi o tej masakrze, która sama w sobie jest tragedią, ale także o innym jej tragicznym aspekcie – o zakłamaniu i ukrywaniu prawdy przez aliantów, którzy nie chcieli ujawnić sowieckiej winy, przypisując ją Niemcom. Film pokazuje los polskich uchodźców po II wojnie światowej, którzy przez lata żyli w obozach dla przesiedleńców (Displaced Persons – DPs) w Wielkiej Brytanii, nie mogąc powrócić do ojczyzny kontrolowanej przez komunistyczny Związek Sowiecki po wojnie i nie mogąc otwarcie mówić o tym, dlaczego musieli zostać w Wielkiej Brytanii i co się wydarzyło.

Bo ilu ludzi na świecie wie, że w 1939 r. Sowieci najechali Polskę w sojuszu z nazistowskimi Niemcami? Niemcy nie zaatakowaliby Polski, gdyby nie działali w porozumieniu z Rosjanami. Kto wie, że ponad milion Polaków zostało deportowanych na Syberię, gdzie setki tysięcy z nich zmarło z głodu, chorób i wyczerpania? Kto wie o masowych mordach w sowieckich lasach? Kto wie o ciszy i kłamstwach po II wojnie światowej?

Film „Ostatni świadek” Piotra Szkopiaka odnosi ogromne sukcesy na festiwalach na całym świecie: zdobył 27 nagród, 9 nominacji i 5 oficjalnych selekcji, a także był pokazywany w kinach w Wielkiej Brytanii, Polsce i Stanach Zjednoczonych.

Historia towarzysząca tej rozmowie ma tytuł: Murder, cover up and forced silence – a film on Katyn without the massacre (Episode 65).

Co jeszcze w odcinku 65? Posłuchaj.

I wesprzyj POLcast – TUTAJ MOŻNA ZOSTAĆ PRZYJACIELEM POLcastu

 

 

Poleć:

O Autorze:

POLcast

POLcast is a weekly English language podcast, a colourful audio magazine delivered directly to your smartphone, computer or tablet. POLcast is created for everybody interested in Poland. If you have a Polish customer, colleague, girlfriend or grandmother - you will hear something helping you to enrich these relations. Each episode brings you interesting interviews, historical facts, trivia and more. Website:www.mypolcast.com

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.