Film Komasy – nagrodzony w Wenecji – na TIFF w Toronto

0

Na 44. TIFF (Toronto International Film Festival) zaproszono nie tylko film Małgorzaty Szumowskiej “The Other Lamb”, ale także najnowszy film Jana Komasy “Boże ciało”.

Film ten zdobył właśnie laury na 76. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Komasa, autor “Miasta 44” i “Sali samobójców”, został nagrodzony za “Boże ciało” nagrodą Europa Cinemas Label – nagrodą międzynarodowej organizacji Europa Cinemas, zrzeszającej kina z różnych krajów. 

Na TIFF film “Boże ciało” będzie pokazany w sekcji Contemporary World Cinema.

“‘Boże ciało’ to autentyczna historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast się tam udać, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Kiedy, pod nieobecność duchownego, niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i udając księdza zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku.

W główną rolę wcielił się Bartosz Bielenia (“Na granicy”, “Kler”, “Disco Polo”, “Ja teraz kłamię”). Bielenia obecnie jest związany z Nowym Teatrem Krzysztofa Warlikowskiego, wcześniej był etatowym aktorem Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Oprócz niego na ekranie m.in. Aleksandra Konieczna, Eliza Rycembel, Tomasz Ziętek, Leszek Lichota, Zdzisław Wardejn i Łukasz Simlat. Za zdjęcia odpowiada Piotr Sobociński Jr., a scenariusz stworzył Mateusz Pacewicz, który z Komasą współpracuje obecnie przy kontynuacji “Sali samobójców” – filmie “Sala samobójców. Hejter”. Muzykę skomponował duet kompozytorów Evgueni i Sacha Galperine, autorzy muzyki do takich filmów jak “Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa, “Przeszłość” Asghara Farhadiego czy ostatnio “Dzięki Bogu” Francoisa Ozona.” 

Mimo że “Boże ciało” wyraźnie różni się stylistycznie od poprzedników, tematycznie wpisuje się w filmografię Komasy. Jest kolejną opowieścią o skradzionej młodości. Wprawdzie nie dowiadujemy się, w jaki sposób Daniel znalazł się w poprawczaku, ale wiemy, że popełnione błędy na zawsze naznaczą jego życie. Fałszywy ksiądz to kolejny po Dominiku i warszawskich powstańcach chłopak, który miota się i błądzi w poszukiwaniu własnego “ja” – pisała Ewa Szponar po weneckim pokazie.

(onet.pl)

O filmie “Corpus Christi” w materiałach TIFF

Projekcje “Bożego ciała” na TIFF: 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.