Film o żydowskim księdzu katolickim

0

Ten film był pokazany na festiwalu filmów żydowskich Toronto Jewish Film Festival w 2012 roku. Tym razem projekcje filmu “Torn”, zorganizowane przez Toronto Jewish Film Society, zaplanowane są na niedzielę 6 października w JCC Miles Nadal, 750 Spadina Avenue w Toronto (dwa pokazy – godz. 13.00 i 16.30). Film przedstawi i wygłosi prezentację Bernie Farber, pisarz, komentator i były prezes Kongresu Żydów w Kanadzie. 

“Torn” to film o znanym polonii w Toronto księdzu katolickim Romualdzie Jakubie Weksler Waszkinelu (miałam przyjemność być tłumaczką tego niezwykłego człowieka w czasie jego wykładów i spotkań w Toronto w 2007 roku), który już po święceniach dowiedział się o swom żydowskim pochodzeniu. Weksler Waszkinel, uznany jako ksiądz katolicki pochodzenia żydowskiego i mający prawo chodzić w sutannie i w jarmułce przez papieża Jana Pawła II, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, nie był jednak wśród polskiego duchowieństwa. W końcu zdecydował się na wyjazd do Izraela, gdzie obecnie mieszka. Tam też nie było mu łatwo zaadaptować się i zostać zaakceptowanym jako katolicki ksiądz.

Rodzice Romualda Jakuba Weksler-Waszkinela byli Żydami. Aby uratować mu życie w czasie okupacji hitlerowskiej w Polsce, jego matka oddała go do polskiej rodziny katolickiej, gdy był jeszcze niemowlęciem. Nie wiedział, że jest dzieckiem adoptowanym. Wstąpił do seminarium w wieku 18 lat. Kiedy miał 35 dowiedział się od matki, która go wychowała, że urodził się Żydem. W wieku 67 lat, poczuł się zmuszony do życia w Izraelu i poczuł potrzebę aby uzyskać lepsze zrozumienie swoich żydowskich korzeni.
 

This slideshow requires JavaScript.

Film “Torn”, izraelski film w reżyserii Ronita Kertsnera, daje nam wgląd w proces jego poszukiwań.
 
Trailer filmu “Torn”:

Polski ksiądz mówi o swoich żydowskich korzeniach – 2007 r.

When the Law of Return does not apply to a Holocaust survivor

•••

Projekcje 

TJFS Box Office Info:

• 1:00 pm Screening

Buy advance 1:00 pm tickets on Eventbrite.

Day-of single tickets for each screening are subject to availability

and are processed on a rush-only basis. 

• 4:30 pm Screening

There are no advance sales for this screening time.

Rush tickets available at the door from 4:00 pm.

$15 General Admission

$10 Young Adults (age 18-35)

more info: esthera@mnjcc.org (416) 924-6211 x606

750 Spadina Avenue, Toronto (metro Spadina) 

 

Dear Friends,

After the film I will be at hand to explain what happened next in the life of Roman-Jakub Weksler-Waszkinel, whom I am honoured to know and maintain contact with. I hope you can come.

Shana Tova – happy New Year 5780!

Peter Jassem

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.