Praktykowanie jogi i medytacji odwraca uszkodzenia DNA

0

W czasopiśmie “Frontiers in Immunology” dokonano przeglądu badań z ostatnich dziesięciu lat, analizujących wpływ różnych praktyk tj. ćwiczeń uważności, jogi, medytacji czy tai chi, na nasze geny. Dzięki temu stwierdzono, że takie praktyki: „nie tylko nas relaksują, ale mogą też „odwrócić” reakcje molekularne zachodzące w naszym DNA, powodujące zły stan zdrowia, a nawet depresję…”

Oto jak to działa: kiedy doświadczasz jakiejś stresującej sytuacji aktywuje się twój współczulny układ nerwowy (SNS), co prowadzi do uruchomienia w organizmie reakcji „walcz lub uciekaj”. W dawnych czasach, kiedy niebezpieczeństwo czaiło się za każdym krzakiem, reakcja ta była kluczem do naszego przetrwania.
 
Jeśli udało ci się przetrwać niebezpieczeństwo, twoje ciało wracało do równowagi dość szybko. Jednak w dzisiejszym stresującym świecie, nasz mechanizm “walki lub ucieczki” może być nadmiernie aktywowany, co skutkuje pogarszającym się stanem zdrowia, często podwyższonym ryzykiem zachorowania na raka i problemami ze zdrowiem psychicznym.

WIĘCEJ

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.