„Edukacja o Auschwitz i Holokauście w autentycznych miejscach pamięci…” i 75 lat Auschwitz

0
„Edukacja o Auschwitz i Holokauście w autentycznych miejscach pamięci. Stan obecny i perspektywy na przyszłość” to nowa publikacja Muzeum Auschwitz. Stanowi ona podsumowanie międzynarodowej konferencji pt. „Przyszłość edukacji o Auschwitz i Holokauście w autentycznym miejscu pamięci”, która odbyła się w Oświęcimiu w dniach 10-12 października 2018 r.
 
Konferencja odbyła się na zakończenie polsko-holenderskiego projektu edukacyjnego pt. „The Future of Auschwitz and the Holocaust Education in Authentic Memorial Sites”, który był realizowany przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz Dom Anny Frank w Amsterdamie.
 
„Czym jest edukacja o Auschwitz i Holokauście? Czy są jakieś specyficzne cechy, które wyróżniają ją od nauczania o II wojnie światowej? W jaki sposób należy ją realizować w autentycznym miejscu pamięci? Czy miejsca historyczne, jakimi są tereny byłych obozów koncentracyjnych i zagłady, oddziałują na jej kształt? Jeżeli tak, to jakie są stojące przed nimi wyzwania i konsekwencje dla pracy edukacyjnej? […] Pytania te, a także wiele innych stały się inspiracją do rozważań dla autorów tekstów zamieszczonych w niniejszej publikacji” – pisze we wstępie dr Piotr Trojański, redaktor publikacji.
 
Książka podzielona została na trzy części zatytułowane: „Wyzwania”, „Perspektywy” i „Dobre praktyki”. Pierwsza ma charakter wprowadzający – znajdują się w niej teksty muzealników reprezentujących autentyczne miejsca pamięci (Bartosz Bartyzel, Piotr Tarnowski, Małgorzata Grzanka, Joanna Podolska). Druga część publikacji przedstawia różne perspektywy badawcze edukacji o Auschwitz i Holokauście: społeczną (Marek Kucia, Katarzyna Stec), etyczną (Alicja Bartuś) i filologiczną (Agnieszka Kasperek). Trzecia z kolei prezentuje przykłady dobrych praktyk – projekty edukacyjne realizowane w Miejscu Pamięci Auschwitz (Adam Musiał, Gabriel Dittrich, Tomasz Michalik, Marcin Owsiński, Ewa Guziak, Piotr Kondratowicz).
 
 
•••
 
Przyszłoroczne obchody 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz będą prawdopodobnie ostatnią półokrągłą rocznicą, w której weźmie jeszcze udział liczna grupa ocalałych, byłych więźniów Auschwitz. Szacujemy, że w obchodach rocznicowych może wziąć udział nawet ponad 120 ocalałych z Auschwitz.
 
– Trzy ćwierci wieku minęły od końca obozowego koszmaru. Czy świat tak naprawdę dogłębnie zrozumiał, jaka jest jego codzienna odpowiedzialność? Widząc to, co dzieje się w różnych, licznych, miejscach – można mieć ogromne wątpliwości – powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.
 
– Sens tej rocznicy jest właśnie w budzeniu sumień, w odpowiedzialności zakorzenionej w pamięci. Dlatego tak ważna jest obecność ocalałych. Wiem, że wielu szefów państw i rządów będzie chciało, szczególnie w tym dniu, stanąć u boku ocalałych. Bardzo ważna będzie też pomoc świata mediów, by dotrzeć do jak największej liczby osób z przesłaniem o Szoa i tragedii Auschwitz – dodał Piotr Cywiński.
 
27 stycznia 2020 r. byli więźniowie zasiądą w namiocie, który ustawiony zostanie nad historyczną bramą byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Ich słów słuchać będą oficjalne delegacje z kilkudziesięciu krajów świata, a także przedstawiciele instytucji międzynarodowych, organizacji społecznych, duchowni, pracownicy muzeów i miejsc pamięci poświęconych tej tematyce. Za pośrednictwem mediów wydarzenie to będzie można oglądać na żywo na całym świecie.
 
– Już teraz widzimy, że zbliżająca się rocznica wyzwolenia będzie dla byłych więźniów wydarzeniem niezwykle ważnym, emocjonalnym i symbolicznym. Zależy im na obecności w Miejscu Pamięci, a także mają ogromną nadzieję, że razem z nimi ofiary Auschwitz będą upamiętniać ludzie z całego świata – także ci, którzy decydują o jego losach, którzy szczególnie uważnie powinni wsłuchiwać się w ostrzeżenie, które płynie z ich tragicznych osobistych losów. Zapytania o informacje, czy możliwość uczestnictwa docierają do nas każdego dnia – powiedział Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Muzeum Auschwitz.
 
– Byli więźniowie będą najważniejszymi gośćmi obchodów. Zadbamy o każdego, kto tylko wyrazi chęć uczestnictwa. Każdemu z nich może także towarzyszyć jedna osoba towarzysząca. Cały czas czekamy na informacje i zgłoszenia. Prosimy o kontakt ze zespołem organizacyjnym obchodów – dodał Bartosz Bartyzel.
 
Honorowy patronat nad obchodami 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz objął Prezydent RP Andrzej Duda. Kolejne informacje dotyczące tego wydarzenia będą dodawane na stronie 75.auschwitz.org.
 
 
Biuro Prasowe
Muzeum Auschwitz
 
Poleć:

O Autorze:

Contributor

Materiał nadesłany do redakcji.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.