Impresje z gali 20. Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles

1

Przez cały ubiegły tydzień odbywał się w Los Angeles jeden z najstarszych festiwali filmów polskich poza granicami Polski – Festiwal Filmów Polskich w Los Angeles. Po raz dwudziesty jego dyrektor Vladek Juszkiewicz wypowiedział znaną publiczności sentencję „festiwal uważam za otwarty”, ale tym razem zrobił to w towarzystwie Josepha Runningfoxa, potomka Indian Navajo, występującego w filmie Lecha Majewskiego „Dolina Bogów”.

This slideshow requires JavaScript.

Niezawodny Zbigniew Banaś poprowadził jubileuszową galę, podczas której rozdano nagrody przyznawane przez profesjonalne jury.

Vladek Juszkiewicz i Zbigniew Banaś

W imieniu Krzysztofa Zanussiego nagrodę dla filmu „Eter” odebrał Andrzej Chyra. 

This slideshow requires JavaScript.

Razem z nim jako goście honorowi przybyli do Ameryki polscy scenografowie – Allan Starski wraz z małżonką Wiesławą Starską, by uczestniczyć w pokazach odnowionej cyfrowo kopii „Zakazanych piosenek”.

This slideshow requires JavaScript.

Największym wydarzeniem gali otwarcia 20. Festiwalu Filmów Polskich była jednak bez wątpienia amerykańska premiera ostatniego filmu Lecha Majewskiego.

Lech Majewski

Na uroczysty pokaz „Doliny Bogów” poza reżyserem przyjechali aktorzy oraz  przedstawiciele producentów m.in. Owee Rae i wspomniany Joseph Runningfox wraz z Janem Rymszą. 

This slideshow requires JavaScript.

Polish Film Festival Los Angeles jest okazją do przedstawienia w Hollywood najnowszych produkcji polskiego kina oraz daje uczestnikom i twórcom możliwość osobistych spotkań i nawiązania międzynarodowych kontaktów.  

Tekst i zdjęcia 

Krzysztof Wołoczko

••• 

Wywiad z Vladkiem Juszkiewiczem o Oscarach (i nie tylko) w “Gazecie”

Vladka Juszkiewicza i jego festiwal prezentowaliśmy w 1. odcinku POLcastu:

Story: Polish Film Festival Los Angeles

Audio (wywiad w odcinku 1): Episode 1

Małgorzata P. Bonikowska

 

Poleć:

O Autorze:

Contributor

Materiał nadesłany do redakcji.

1 Comment

  1. Chętnie dowiedziałabym się więcej o tym co indiańscy goście myślą o polskiej kinematografii. Jak przyjęli ich widzowie?

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.