Instytut Książki zignorował Tokarczuk na targach we Frankfurcie?

2

Instytut Książki był opiekunem polskiego stoiska podczas Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie. Instytucji zarzuca się, że niewystarczająco promowała twórczość rodzimej noblistki Olgi Tokarczuk. Dyrektor Instytutu Krzysztof Koehler podkreśla, że jej prace były eksponowane, a placówka kilkukrotnie zapraszała pisarkę na stoisko i zamierzała wydać na jej cześć bankiet. “Zamiast naturalnej radości i dumy – ataki, morały, złośliwości i konieczność nieustannego prostowania. Może by to już wreszcie zakończyć?” – apeluje.

Olga Tokarczuk jest w ostatnim czasie jedną z najbardziej rozpoznawalnych “ambasadorek” Polski: jej książki zyskały międzynarodowy rozgłos, zostały przełożone na 25 języków i wyróżnione prestiżowymi nagrodami. Status literackiej sławy potwierdziło przyznanie polskiej pisarce literackiej Nagrody Nobla. Tokarczuk była jedną z największych gwiazd tegorocznych Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie, a stoiska z jej książkami oblegały tłumy. 

O niewystarczającej promocji i nie wykorzystaniu literackiego Nobla do promocji Tokarczuk przez Instytut Książki pisali dziennikarze, dodając, że nie przygotowano atrakcyjnej oferty i informacji na temat pisarki. Na łamach poznańskiej “Gazety Wyborczej” dyrektor wydawnictwa Media Rodzina Bronisław Kledzik pisał: “Spodziewając się wizyty dwóch zagranicznych dziennikarzy, udałem się do recepcji naszego narodowego stoiska po materiały informacyjne o naszej noblistce. Otrzymałem tylko pocztówkę niewielkiego formatu, a na pytanie, czy to wszystko, usłyszałem, że reszta jest online”.

WIĘCEJ

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

2 Comments

  1. Jeśli już, to na pewno nie jest ona ambasadorką Polski. Jej wyrazistość twórcza w obrażaniu Polaków i suponowania, iż Polacy dokonywali ludobójstwa na Żydach jest obleśnie obrzydliwe. Czyżby za to właśnie dostała Nobla? To nie jest wykluczone.
    Jej twórczość jest co najmniej dziwna. Atakuje przywiązanie do tradycji, atakuje myśliwych (jakby to było coś nienaturalnego), bardzo nieładnie wypowiada się o Polakach, i to nie tylko w swojej twórczości.
    Dostała Nobla, i o z tego. Coraz więcej ludzi ignoruje tą nagrodę, jako tandetną, podobnie jak konkurs Eurowizji

  2. Nobel jest nagrodą przyznawana jak każda, po pewnej weryfikacji kandydatów. Zależy tu w dużym stopniu od grona kandydatów do tej nagrody, jak i grona ,,eksperckiego” – które jest tylko zbiorem ludzi z pewnym doświadczeniem…Jeżeli wśród pretendentów wyróżniała się stylem, to została zauważona, nie koniecznie n a wartość przekazu i treść, ale za styl. To zawsze będzie wybór z pozycji osobistych odczuć i dostępnych możliwości.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.