Jak się zachować?

0

Z cyklu: Lepsze życie

„No dobrze, a jak zachowałaby się pani w takiej sytuacji…?” albo „Czy to, co pani mówi dotyczy również ludzi złośliwych, nieprzyjemnych złych?” To są pytania, które ludzie stawiają po moich wypowiedziach o tym, aby być w życiu życzliwym, kierować się miłością, wybaczać… Mówię zazwyczaj o tym, aby uczyć się wybierać swoje emocje i uczucia. Zaznaczam nawet, iż fakt, że się wybacza nie zmienia naszego  zachowania w kwestii potępienia dla jakiegoś czynu czy braku zgody na jakieś zachowania. Fakt, że wybaczyło się hitlerowcom zamordowanie bliskich nie oznacza uniewinnienia sprawców. To, że wybaczyło się komuś, kto nas traktuje bez szacunku, nie znaczy, że mamy mu pozwolić się tak traktować. To, że uprzejmie odpowiadamy na nieuprzejme odzywki sprzedawczyni, nie znaczy, że biernie przyjmujemy jej zachowania. Niezwykle uprzejmym tonem, z pełnym zrozumieniem, że może mieć niedobry dzień, prosimy o to, aby zwracała się do nas grzecznie. 

Mówię o miłości bliźniego, o współczuciu dla siebie i wszelkiego stworzenia, o wybaczania. Wiele osób kiwa ze zrozumieniem głową. Okazuje się jednak, że zgadzali się tylko na to, aby w taki sposób traktować tych, co sobie na to zasłużyli. Nie uważają natomiast, aby takie same traktowanie należało się osobom zachowującym się niedobrze. Na miłość i szacunek dla człowieka nie trzeba zasługiwać. To jest nam dane a priori. Zasługiwać można na lubienie, chęć naśladowania czy szacunek dla tego, co ktoś robi.

Nie wiem też czy są źli ludzie, na pewno są niedobre czy niewłaściwe uczynki, podyktowane zwykle lękiem, brakiem miłości aż po nienawiść. Nie gódźmy się na takie zachowania, jednak nie osądzajmy ludzi.  

Czymże nadzwyczajnym byłoby to, że kierujemy się miłością i życzliwością gdyby dotyczyło to tylko ludzi podobnie działających? To przecież jest nie tylko łatwe ale i oczywiste. Po cóż byłoby wybaczenie, gdyby nie było czego wybaczać? Dopiero wtedy, kiedy ludzie nie dają się łatwo kochać, miłość, miłosierdzie,  wybaczanie nabierają znaczenia.

Jezus nie mówił „kochaj bliźniego swego, jeśli jest miły, grzeczny i dobrze cie traktuje.”

I tu dochodzimy do sedna, do odpowiedzi jak się zachować w sytuacjach, w których naszym pierwszym odruchem mogłoby być potępienie, złość, gniew, niechęć. 

Jeśli nie wiesz jak się zachować, zapytaj: Jak zachowałaby się Miłość? Co zrobiłbym w tej sytuacji człowiek, który naprawdę kocha? Równie dobrze można zapytać: Co zrobiłby w tej sytuacji Jezus? Następnie trzeba posłuchać swojego serca, bo to stamtąd przyjdzie odpowiedź. 

Początkowo takie zatrzymania trzeba sobie narzucić; nie od razu poczuje się miłość i współczucie, a nawet  nie od razu łatwo będzie zrobić to, co nakazuje serce. Jednakże  jeśli będzie się to powtarzać w każdej sytuacji, w której chcielibyśmy nie ulegać negatywnym emocjom, wytworzy się – jak w wypadku wszystkich innych zachowań – nawyk postępowania z miłością.

Piszę tutaj o sytuacjach, które nie niosą w sobie elementu niebezpieczeństwa. Bywają bowiem sytuacje, w których miłość może zwyciężyć, ale można stracić zdrowie lub nawet życie. Mało kto jest gotów na taką wierność  pryncypiom, ja z pewnością nie. Są sytuacje, w których gniew jest zdrową reakcją uruchamiająca siłę do odparcia ataku, do obrony siebie lub kogoś innego.  Nawet kiedy to piszę jest mi szkoda, że tak ten świat wciąż funkcjonuje, wierzę jednak, że jeśli będziemy kierować się w życiu Miłością, będzie nas prowadzić bezpiecznymi ścieżkami. Wierzę także, że kiedyś Miłość w ogóle zwycięży. To nie jest utopia, to konieczność dziejowa. 

Poleć:

O Autorze:

Iwona Majewska-Opiełka

Iwona Majewska-Opiełka. Psycholog, trener, coach. Stworzyła własny model rozwoju osobistego. Napisała 25 książek, a każda z nich to pasjonująca rozprawka na temat istotnego wymiaru ludzkiego życia. Najnowsza książka to „Najważniejszy związek czyli mądra miłość do siebie”.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.