Płeć a przywództwo – nadal bariery

0

W nowej ankiecie badającej poglądy młodych Kanadyjczyków na temat przywództwa, tylko 10 procent wyobraża sobie kobietę, gdy myślą o osobie na stanowisku CEO.

Ankieta internetowa, zlecona przez grupę praw dzieci Plan International Canada i przeprowadzona przez Nanos, przeprowadziła ankietę wśród ponad 2200 Kanadyjczyków w wieku od 14 do 24 lat między 15 a 24 września.

Okazało się, że pewność siebie niezależnie płci jest najwyższą cechą lidera, ale tylko 55 procent dziewcząt i młodych kobiet określa się jako pewną siebie, a 81 procent twierdzi, że przynajmniej od czasu do czasu wątpi, że ma to, czego potrzeba, aby być dobrym przywódcą.

53 procent chłopców i młodych mężczyzn, którzy wzięli udział w badaniu, opisało dziewczęta i kobiety jako „emocjonalne”, ale tylko 10 procent zastosowało ten przymiotnik do dobrego przywódcy.

Jeszcze więcej z nich – 57 procent – wybrało „silny” jako główny deskryptor dobrego przywódcy, ale mniej niż jedna trzecia określiła dziewczęta i kobiety jako silne.

Tymczasem prawie 60 procent dziewcząt i młodych kobiet, które wzięły udział w badaniu stwierdziło, że czasami odczuwają presję, by zmienić sposób, w jaki działają, aby osiągnąć swoje cele przywódcze.

Organizacja prowadząca badanie twierdzi, że pokazuje, że stereotypy związane z płcią nadal stanowią bariery dla dziewcząt w osiągnięciu ról przywódczych.

„Rozbieżność między ambicjami a postrzeganiem przez dziewczęta i młode kobiety w Kanadzie ich zdolności do przewodzenia jest skomplikowana – ale zaczyna mieć sens, gdy skupiamy się na barierach systemowych i roli, jaką odgrywa socjalizacja płci w kształtowaniu postaw i postrzegania od najmłodszych lat,” powiedział w oświadczeniu Saadya Hamdani, dyrektor ds. Równości płci w Plan International Canada.

„Problemem nie jest potencjał ani możliwości dziewcząt – to rzeczywistość środowisk społecznych i instytucjonalnych, z którymi się borykają”.

Poleć:

O Autorze:

Socjolog, dziennikarz-amator. Zainteresowania: muzyka, literatura, film, podróże.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.