Prof. Grabowski: IPN trwale uszkadza polską świadomość historyczną. Należy go po prostu zamknąć

0

„Władza promuje historię alternatywną, która daje nacjonalizmowi polskiemu legitymizację w historii naszej cywilizacji i w dziejach Polski” – mówi prof. Jan Grabowski. “To dla nas wszystkich bezpośrednie i wielkie zagrożenie. Nacjonalistyczny tryumfalizm, prymitywna i symplistyczna wizja własnych dziejów już dziś są strawą codzienną polskich uczniów”

„Polska coraz dalej odchodzi od kanonu demokratycznego wychowania, coraz bardziej oddala się od tradycji Oświecenia. Tym razem nie dzieje się to w wyniku agresji obcych totalitaryzmów – tym razem są to rany zadane samemu sobie” – mówi OKO.press prof. Jan Grabowski, wybitny historyk i badacz Zagłady Żydów.

Rozmawiamy z nim o budowie alternatywnej historii przez obóz władzy i rosnącym wpływie skrajnej prawicy, która steruje polskimi instytucjami „kontroli pamięci”.

„Ogromną odpowiedzialnością obarczam poprzednie ekipy, które oddały tą całą godnościowo-historyczną sferę na własność nacjonalistom” – mówi Grabowski. „Teraz wszyscy ponosimy konsekwencje tej krótkowzroczności, nieudolności, czy też zaniedbania”.

WYWIAD Adama Leszczyńskiego z prof. Janem Grabowskim

Prof. Jan Grabowski (ur. 1962 r.), historyk, pracuje na uniwersytecie w Ottawie oraz w Centrum Badań nad Zagładą Żydów PAN. Badacz Holocaustu, autor lub współautor m.in. książek „»Ja tego Żyda znam!«. Szantażowanie Żydów w Warszawie, 1939-1943”, Warszawa 2004, „Zarys krajobrazu. Wieś polska wobec zagłady Żydów 1942-1945”, Warszawa 2011, „Klucze i kasa. O mieniu żydowskim w Polsce pod okupacją niemiecką i we wczesnych latach powojennych, 1939-1950”, Warszawa 2014

Adam Leszczyński – Historyk i socjolog, profesor na Uniwersytecie SWPS, publicysta. Autor dwóch książek reporterskich o Afryce i kilku książek o historii. “Szkalował” Polskę m.in. w „the Guardian”, „Le Monde”, „El Pais”, „Suddeutsche Zeitung”. Ostatnio wydał książkę o polskiej samoocenie – „No dno po prostu jest Polska. Dlaczego Polacy tak bardzo nie lubią swojego kraju i innych Polaków” (WAB 2017). W OKO.press pisze o polityce i historii.

 

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.