“Sądy mają kierować się prawem, a nie lojalnością partyjną”

0

Olga Tokarczuk, laureatka literackiej Nagrody Nobla, nieraz zabierała głos w ważnych dla Polski sprawach. W 2017 roku pisarka popierała inicjatywę #Wolnesądy, tłumacząc rodakom, na czym polega i jak ważny jest rozdział polityki od sądownictwa.

– Sądy mają kierować się prawem, a nie lojalnością partyjną – zwracała wówczas uwagę. Na nagraniu wykorzystanym w kampanii #Wolnesądy Olga Tokarczuk dla zobrazowania problemu użyła przykładu osoby, która jest zatrudniona w instytucji zależnej od władzy państwowej i traci pracę, ponieważ poparła inicjatywę, która jest niezgodna ze stanowiskiem rządzącej partii.

– Odwołujesz się do sądu pracy. Czy myślisz, że sędzia powołany przez ministra sprawiedliwości zdoła zachować obiektywizm i pozostanie bezstronny? A może licząc na szybki awans, zależny od decyzji członka partii rządzącej, chronił będzie interesów Skarbu Państwa, kosztem zwykłego obywatela lub obywatelki? – pytała pisarka na nagraniu.

WIĘCEJ

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.