WYBORY: Ted Opitz – kandydat konserwatywny w Etobicoke Centre

0

Ted Opitz jest kandydatem Partii Konserwatywnej w okręgu Etobicoke Centre, gdzie w latach 2011-2015 był posłem. W tym czasie zasiadał w wielu komisjach (o czym mówi w wywiadzie).

Przez 33 lata Ted Opitz służył w kanadyjskim wojsku, do któeglz aciągnąl się jako szeregowiec w 1978 roku i zakończył służbę w randze podpułkownika.

Gazeta: Które elementy programu Partii Konserwatywnej są według Pana jako kandydata tej partii najważniejsze dla Kanady w 2019 roku i na przyszłość?

Ted Opitz: To co słyszę odwiedzając wyborcow to zawsze dwie kwestie: koszty życia i podatki.

• Koszty życia

Dwie trzecie Kanadyjczyków podkreśla, że albo nie mają dosyć pieniędzy na rachunki, albo że nic im nie zostaje na koniec miesiąca po opłaceniu rachunków, a prawie połowa wszystkich kanadyjskich gospodarstw domowych przyznaje, że dzieli je niecałe 200 dol. miesięcznie od sytuacji kiedy nie będą w stanie opłacić swoich rachunków na koniec miesiąca. Wynika to z faktu, że benzyna, artykuły spożywcze, ogrzewanie domu, nieruchomości i obsługa zadłużenia stają się coraz bardziej kosztowne. Ludzie ledwo sobie radzą finansowo i zdecydowanie nie idą naprzód.

Andrew Scheer ma pozytywną wizję gospodarki Kanady. Rząd konserwatywny będzie wydawał tyle na ile go stać i pozostawi ludziom więcej pieniędzy w kieszeni, abyś mogli iść do przodu. Tak żyje Polonia. W bardzo pragmatyczny sposób. Kiedy rodziny mają więcej pieniędzy w kieszeniach, mają więcej możliwości.

• Podatki

Ponad 80% rodzin o średnich dochodach płaci co roku 800 dol. więcej podatków od czasu dojścia do władzy Justina Trudeau. Trudeau podwyższył podatki dla właścicieli małych firm i zakończył ulgi podatkowe, dzięki którym rzeczy takie jak lekcje tańca czy bilety miesięczne były tańsze.

Konserwatywny rząd przywróci ulgi podatkowe dla rodzin aby dzieci mogły korzystać z zajęć sportowych, artystycznych i edukacyjnych. Ludzie zapisują swoje dzieci na przykład do polskiego harcerstwa. W naszej polskiej historii harcerstwo cieszy się zaszczytną sławą, a utrzymanie go jest obowiązkiem narodowym.

Zapewnimy również ulgę podatkową Green Transit Tax dla pasażerów komunikacji. Zachęci on do bardziej ekologicznych form podróżowania. Wykazano, że liczba pasażerów komunikacji publicznej wzrasta, gdy ludzie mają powody, by mniej korzystać z samochodów.

Oto kilka innych ważnych rzeczy, które zrobi konserwatywny rząd Andrew Scheera:

  • Zlikwiduje podatek od emisji dwutlenku węgla (carbon tax), który powoduje, że benzyna jest znacznie droższa i podnosi ceny żywności, a właściwie wszystkich towarów, ponieważ konsument ponosi wyższe koszty transportu.
  • Usunie GST z rachunków za ogrzewanie i kosztów energii w domu. Ogrzewanie domu, zwłaszcza dla osób starszych dysponujących ograniczonym dochodem, jest koniecznością, a nie luksusem.
  • Sprawi, że świadczenia rodzicielskie będą wolne od podatku. Zaoszczędzi to rodzicom ponad cztery tysiące dolarów, które będą mogli przeznaczyć np. na zakup fotelika samochodowego czy czegoś, czego rodzina potrzebuje dla dziecka. Rządy nigdy nie powinny mówić rodzicom, jak wychowywać dzieci. Polonia rozumie to lepiej niż większość.
  • Wzmocni Registered Education Savings Plan (Plan Oszczędzania na Edukację). Wkład rządu w RESP wzrośnie z 20% do 30% od każdego zainwestowanego dolara do 2500 dol. rocznie. To wzrost o 50%. Pozwoli to rodzinom zaoszczędzić więcej na edukację pomaturalną dzieci.

Władysław Lizoń, Natalia Kusendova, Ted Opitz i Kinga Surma

 

• Zadłużenie

Do końca tego roku Trudeau doda do długu publicznego 71 miliardów dolarów. Zadłużenie Kanady wynoszące 705 miliardów dolarów oznacza, że na każdą kanadyjską rodzinę przypada ponad 50 000 dolarów długu.

Kolejne cztery lata niekontrolowanych wydatków Trudeau doprowadzą do kryzysu gospodarczego poprzez zadłużenie i deficyty, które zmuszą albo do znacznych podwyżek podatków, albo do głębokich cięć niezbędnych usług. Albo do jakiegoś okropnej kombinacji tych dwóch rozwiązań.

Dobra wiadomość jest taka, że mamy okazję zmienić kurs. Kanadyjczycy, w tym Polonia, mogą zagłosować na konserwatystów w październikowych wyborach. Podobnie jak czynią to polskie rodziny, poprzedni konserwatywny rząd zlikwidował deficyt i spłacił część długu, gdy czasy były dobre, co pozwoliło złagodzić skutki następnej recesji, podczas gdy Justin Trudeau robi coś przeciwnego. Kiedy czasy są dobre, wydaje. Kiedy czasy są złe, też wydaje. Jak mawiała moja mama; „Musimy odkładać pieniądze na czarną godzinę”. Po prostu musimy żyć na miarę naszych możliwości.

• Imigracja

Wielu członków Polonii przyjechało do Kanady w uczciwy sposób i ciężko pracowało, aby uzyskać obywatelstwo. Konserwatywny rząd będzie pracował nad przywróceniem uczciwości i porządku w naszym systemie imigracyjnym. Będziemy:

 • Chronić i stawiać na imigrację ekonomiczną.
 • Stawać w obronie rodzin i zapewnić łączenie rodzin (małżeństw i dzieci).
 • Poprawić jakość szkoleń językowych, aby zapewnić większą biegłość w języku angielskim i francuskim oraz ułatwić nowoprzyjezdnym odniesienie sukcesu ekonomicznego i społecznego.
 • Poprawić system nostryfikacji dyplomów, uznawania kwalifikacji i zdobywania pracy przez nowoprzybyłych Kanadyjczyków, którzy posiadają umiejętności zgodne z naszymi standardami. Wszyscy tracimy, gdy lekarze i inżynierowie nie mogą wykonywać swojego zawodu. Polonia dobrze o tym wie.
 • Zapewnić, że nasz system będzie traktować priorytetowo osoby zagrożone prześladowaniami i przywrócić sprawiedliwość systemu, wspierając stosowanie uczciwych zasad.
 • Pracować nad połączeniem osób, które przeżyły ludobójstwo i które osiedliły się już wcześniej w Kanadzie.
 • Promować prywatne sponsorowanie uchodźców.
 • Położyć kres kryzysowi związanemu z nielegalnym przekraczaniem granicy, zamykając lukę w umowie o bezpiecznym kraju trzecim, która pozwala niektórym ominąć i uniknąć kolejki.

Po przejściu wyżu demograficznego będziemy potrzebować najlepszych i najzdolniejszych imigrantów na świecie. Prawidłowa imigracja jest korzystna dla gospodarki, dla rynku pracy i dla ludzi, którzy zdecydowali się przyjechać do Kanady. Andrew Scheer zobowiązał się do ustalenia poziomów imigracji zgodnych z najlepszym interesem Kanady. Liczba ta może zmieniać się co roku, aby odzwierciedlić potrzeby Kanady.

• Zmiana klimatu

Zmiana klimatu to prawdziwy globalny problem, który będzie wymagał zdecydowanych działań na szczeblu federalnym. Mamy przeznaczoną do tego witrynę internetową z 60 stronami i 55 konkretnymi propozycjami, których koszty zostały obliczone: arealplan.ca.

Od lat prowincje w całym kraju i rządy na całym świecie starają się ograniczyć emisje za pomocą podatku od emisji dwutlenku węgla. Oczywiste jest, że to nie działa.

Czas, aby Kanada stała się prawdziwym liderem i przedstawiła nowe, innowacyjne rozwiązania.

Polscy posłowie Ted Opitz i Władysław Lizoń i burmistrz Mississaugi Bonnie Crombie Foto: Gazeta, 2015

Prawdziwy plan ochrony środowiska to zrównoważone podejście do ograniczenia emisji w domu, ochrony powietrza, ziemi, wody i przyrody oraz podjęcia globalnej walki ze zmianami klimatu.

Nasz plan ma trzy elementy:

 1. Zielona technologia, a nie podatki
 2. Czystsze i bardziej ekologiczne środowisko naturalne
 3. Potraktowanie walki ze zmianami klimatu w sposób globalny.

Gazeta: Dlaczego Kanadyjczycy nie powinni dać liberałom kolejnej kadencji?

Ted Opitz: Nie ma wątpliwości, że to jest referendum  w sprawie przywództwa Justina Trudeau. Trudeau i liberałowie pokazali, że nie dbają o Kanadyjczyków, dbają o siebie i swoich przyjaciół w swoim wewnętrznym kręgu. Podnieśli podatki, zadłużenie i deficyt do rekordowego poziomu. Parlamentarny urzędnik ds. budżetu twierdzi, że zadłużenie ekipy Trudeau i rosnące deficyty spowodują, że nie da się zbilansować budżetu co najmniej do 2040 r. Oznacza to, że nasze wnuki będą spłacać długi poprzednich pokoleń. Kiedy nasi rodzice lub ktokolwiek z nas kupił dom, zaciągnął kredyt hipoteczny i pracował na jego spłatę, nikt nie spodziewał się, że powiększy ten dług i rozciągnie go na dziesięciolecia z zamiarem przekazania go naszym dzieciom, a następnie naszym wnukom.

Polonia nie pracuje ani nie żyje w ten sposób, a na pewno dług nie jest uważany za pamiątkę przekazywaną kolejnym pokoleniom. Należy pamiętać, że koszt obsługi długu wzrośnie o 40% do 34 miliardów dolarów w ciągu zaledwie kilku lat, czyli wyniesie prawie tyle samo, ile rząd federalny wydaje na opiekę zdrowotną. Dla mnie to proste – mniejsze zadłużenie, lepsza równowaga oznacza więcej usług i możliwości dla Kanadyjczyków.

Oznacza to również, że gdy u steru władzy będzie Trudeau będzie jeszcze mniej środków dla seniorów. Jestem dzieckiem polskich imigrantów, którzy przybyli tu tuż po II wojnie światowej. Moi rodzice pracowali, oszczędzali, stworzyli rodzinę, wykształcili nas i uzyskali prawo do godnej emerytury. Pod rządami Trudeau przyszłość ludzi, którzy obecnie dochodzą do tego etapu w życiu, jest niepewna. Niepokojące jest to, że prawie 50% wszystkich Kanadyjczyków deklaruje, że są nadmiernie zadłużeni. Przestali odkładać na emeryturę i teraz próbują tylko utrzymać się na powierzchni. Dla rodzin z małymi dziećmi to za mało. Potrzebują wsparcia, zwłaszcza rodziny gdzie dzieci wychowują samotni rodzice.

Oto jeszcze kilka innych powodów:

Skandal SNC Lavalin. Światowa organizacja monetarna zakazała SNC prowadzenia działalności gospodarczej przez 10 lat z powodu praktyk korupcyjnych. Komisarz ds. etyki orzekł, że Trudeau po raz drugi złamał zasady etyki (pierwszy raz kiedy za 215.000 dolarów z pieniędzy podatnika złożył wizytę na prywatnej wyspie Agi Khana na Bahamach). Dwiema ofiarami tego skandalu były: minister Jody Wilson Raybold, która nie pozwoliła Trudeau łamać prawa dla wsparcia swoich przyjaciół, oraz minister Jane Philpott, która nie mogła dłużej tolerować działań Trudeau i zrezygnowała ze stanowiska.

Sprawa Marka Normana. Jestem przyjacielem admirała Normana. Jest patriot i marynarzem. Padł ofiarą pomówień i stał się kozłem ofiarnym, dopóki prawda nie została ujawniona, a Trudeau został zmuszony do zawarcia ugody przed wyborami, ponieważ szczegóły sprawy byłyby pogrążające dla niego i Partii Liberalnej. Polonia zna swoich bohaterów i umieściłaby admirała Normana na tym samym statku co admirała Nałęcz-Tymińskiego.

Premier Kanady, który upokarza swój naród na arenie międzynarodowej. Indie i Chiny to dwa ogromne przykłady obok wielu innych, w których Trudeau poważnie naraził na szwank międzynarodową reputację Kanady. Kiedy moja żona była w Polsce w zeszłym roku, ludzie komentowali, jak Trudeau szkodzi Kanadzie. Potwierdzić to może przegląd polskich, a także międzynarodowych mediów.

Gazeta: Politycy wiele obiecują podczas każdej kampanii wyborczej – do jakiego stopnia wyborcy mogą wierzyć tym obietnicom?

Ted Opitz: Za wszystkimi naszymi zapowiedziami stoją wyliczenia parlamentarnego urzędnika ds. budżetu. Jesteśmy jedyną partią, która to zrobiła, podczas gdy liberałowie i pozostali tylko częściowo przedstawili wyliczenia finansowania swoich obietnic. Liberałowie są zdesperowani i obiecują niesamowite sumy pieniędzy. Skąd je wziąć? Przypomnę również, że złożyli wiele obietnic w 2015 r. i spełnili ich bardzo niewiele. Wciąż mamy zadłużenie i deficyt. Nikt nie powinien żyć na kredyt, a to właśnie robi Trudeau, tyle że to my wszyscy będziemy zmuszeni zapłacić jego rachunki.

Trudeau marnuje pieniądze na takie rzeczy, jak Bank Azjatycki – dał 250 milionów dolarów na budowę infrastruktury w Azji i Chinach. Jest więcej przykładów, ale wystarczy powiedzieć, że takie pieniądze lepiej zainwestować w kanadyjską infrastrukturę, tak jak tutaj w GTA, gdzie sieć komunikacji i infrastruktura przyniosłaby korzyści naszym obywatelom.

Konserwatywny rząd kierowany przez Andrew Scheera będzie gospodarował tak jak nas stać i poprowadzi Kanadyjczyków do dobrobytu.

Jak zawsze to robiliśmy w naszych konserwatywnych rządach, składane obietnice są rygorystycznie monitorowane, dopóki ich nie spełnimy. Robiliśmy to, gdy byłem posłem w latach 2011-2015 i zrobimy to, jeśli utworzymy rząd w tym roku.

Gazeta: Dlaczego program Pana partii jest lepszy dla Kanady i Kanadyjczyków niż program liberałów?

Ted Opitz: Jak już wspomniałem, mamy dobrze wyliczone finansowo, zrównoważone podejście do gospodarki i szacunek dla dolarów podatnika. Musimy zbilansować budżet, aby zapewnić dobrą kondycję  gospodarki, ale zrobimy to, pozwalając Kanadyjczykom zatrzymać więcej ich własnych pieniędzy i inwestować w siebie i w swoje rodziny w sposób, który ma dla nich sens. Zrobimy to, żyjąc na takim poziomie, na jaki nas stać.

Trudeau przyznał już, że czeka nas jeszcze więcej deficytów, a co jest najbardziej niepokojące, nawet nie wspomina kiedy planuje dojść do równowagi budżetowej.

Osobiście uważam, że jeśli Justin Trudeau zostanie ponownie wybrany, staniemy przed dramatycznym zagrożeniem dla tego, czym jest Kanada, kim jesteśmy jako naród i naszej zdolności do życia, prowadzenia działalności gospodarczej i prosperowania. Justin Trudeau stwierdził już, że nie wierzy, że Kanada ma własną kulturę – nie pozwolę, by Justin Trudeau zdefiniował kulturę kanadyjską na swój obraz. Trudeau powiedział również publicznie, że podziwia dyktaturę Chin (komunistyczną). To przerażające oświadczenie, biorąc pod uwagę, że teraz Chiny niszczą gospodarkę Kanady i przetrzymują dwóch naszych obywateli w odwecie za aresztowanie dyrektor firmy Huawei. Ojciec Justina Trudeau, Pierre, był jedynym przywódcą Zachodu wspierającym stan wojenny w Polsce i jednym z najlepszych przyjaciół Fidela Castro. To są fakty historyczne.

This slideshow requires JavaScript.

Ten podziw dla komunizmu jest przerażający, a po wielu latach służby w Kanadyjskich Siłach Zbrojnych jako dumny Kanadyjczyk, który promował flagę mojego kraju w kraju i za granicą, nie będę go popierać. Dlatego w głosowaniu w Etobicoke Centre jestem kandydatem konserwatywnym.

Gazeta: Lokalnie, co planuje Pan zrobić i/lub zmienić?

Ted Opitz: Wszystko, co powiedziałem powyżej, dotyczy Etobicoke Centre. To bardzo zróżnicowana społeczność. Jest tu relatywnie mniej firm niż w pobliskich dzielnicach. Mamy też jedną z najwyższych populacji seniorów w Kanadzie. Rodziny i seniorzy zawsze będą dla mnie najważniejsi.

Mamy tu wiele problemów młodzieży, które wymagają szczególnej uwagi. Przez całe życie pomagałem młodym i szkoliłem wielu młodych żołnierzy. Edukacja młodzieży to podstawa. Przejmą świat od nas i aby było to zrobione dobrze, trzeba poświęcić im czas. Nie można narzekać na młodzież, jeśli nie robi się nic, by jej pomóc.

Lokalnie mamy problemy z infrastrukturą i komunikacją. W Etobicoke Centre potrzeby mamy znacznie większe. Poprowadzenie kolejki LRT wzdłuż Eglinton pod ziemią, tunelem, jest ważne i za tym i ja i ludzie z Etobicoke Centre opowiadaliśmy się i tego chcieliśmy. Nikt nie chce aby powtórzyła się sytuacja St Clair w Etobicoke. Pochwalam prowincję za podjęcie tej decyzji, co nie mogło się wydarzyć za rządów Wynne i liberałów lub rady miejskiej, która chciała poprowadzić kolejkę w dużej mierze na powierzchni. Ta decyzja została również spowodowana i poparta przez moją koleżankę – konserwatywną posłankę ontaryjską Kingę Surmę, zastępcę ministra transportu, polską imigrantkę.

Jestem produktem mojej polskiej kultury. Jako poseł w okręgu Etobicoke Centre stworzę warunki niezbędne do działania na rzecz społeczności polonijnej i zapewnię na to potrzebne środki, a także współpracę z innymi politykami. Nasza kultura to kultura odpowiedzialności. Mój ojciec zachęcał mnie do wstąpienia do Kanadyjskich Sił Zbrojnych od bardzo wczesnego wieku. Zawsze powtarzał, że mam obowiązek bronić Kanady i nigdy nie pozwolić, aby wydarzyło się tutaj to, co w Polsce. Temu celowi zawsze przyświecała moja służba polityczna.

Gazeta: Co chciałby Pan zrobić dla naszej polskiej społeczności?

Ted Opitz: Polonia ma te same problemy, co wszyscy Kanadyjczycy, o których mówiłem powyżej. Chce możliwości dla swoich rodzin. Jesteśmy kulturą ceniącą rodzinę i wierzymy w naszą historię, którą przekazujemy naszym rodzinom i młodzieży. W pewnym sensie miałem wielu rodziców. Dorastając na Roncesvalles szczególnie w latach 60. i 70., byłem otoczony naszymi weteranami, gdy byli oni młodsi i wciąż pełni energii. Wspólnie czynili wszystko, abyśmy znali naszą tożsamość i wartości naszej kultury. Zawsze będę dumny ze swojego polskiego dziedzictwa, noszę je jako odznakę honoru, a jeśli spojrzy się na moje poprzednie działania w Izbie Gmin, widać moją aktywną działalność dla naszej społeczności, podkreślanie naszych osiągnięć i zwalczanie nieścisłości historycznych, takich jak polskie obozy koncentracyjne.

Jestem Kanadyjczykiem z dumnych polskich rodziców. Mój ojciec jest weteranem Drugiego Korpusu Generała Andersa, który przeżył gułagi, a potem walczył między innymi pod Monte Cassino, w Piemoncie, Ankonie i Bolonii. Moja mama została wywieziona do nazistowskich Niemiec w wieku czternastu lat i przeżyła koszmar, który zawsze ją prześladował. Miałem szczęście, że urodziłem się w Kanadzie, ale jestem produktem mojej kultury i wychowania i zawsze będę reprezentował moją społeczność. Polityka jest zawsze lokalna, a moja Polonia jest dla mnie lokalna.

Ostatnio konsul generalny Krzysztof Grzelczyk, ja, Chris Korwin-Kuczyński i Katherine Langley Hope doprowadziliśmy do odsłonięcia tablicy w zbrojowni Fort York, upamiętniającej odwagę admirała Romualda Nałęcz-Tymińskiego w Dieppe, gdzie uratował 85 Kanadyjczyków i walczył z niemieckimi działami, aby wspomóc desant Kanadyjczyków na plażach. Tablica została odsłonięta kilka tygodni temu przez sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adama Kwiatkowskiego.

Zawsze jestem bardzo zaangażowany w działalność na rzecz społeczności polonijnej i regularnie wspomagam finansowo Dom Kopernika.

Gazeta: Z czego jest Pan najbardziej dumny z czasu, gdy był Pan posłem?

Ted Opitz: Byłem członkiem wielu komisji – ds. imigracji, obrony, weteranów i zostałem powołany przez premiera do komisji ds. procedur i spraw wewnętrznych. Działałem aktywnie we wszystkich tych komisjach jak i w innych, których nie byłem oficjalnym członkiem, takich jak komisje spraw zagranicznych i statusu kobiet.

Byłem zaszczycony, że wysłano mnie do ONZ, aby zabrać głos w sprawie statusu kobiet. To było niezwykle inspirujące spotkać tam kobiety z całego świata z ich niesamowitymi historiami i wnieść wkład w imieniu Kanady.

Wziąłem udział w trzech konferencjach międzynarodowych wysłany tam przez naszego ministra spraw zagranicznych, aby opracować plan pomocy dla Somalii. Jest tam jeszcze wiele problemów, ale poczynione zostały znaczne postępy.

Oczywiście mam doświadczenie wojskowe i jestem weteranem, a zatem jestem zainteresowany działaniem w tych obszarach. Bardzo ważne dla mnie było to, że mogłem zapewnić lepszy sprzęt i możliwości moim towarzyszom broni. Jedną z tych inicjatyw było ustanowienie kanadyjskiej misji wojskowej w Polsce. Byłem szczęśliwy, że tak się stało. Gdy Putin stawał się coraz bardziej agresywny, nalegałem, aby nasz wkład w wsparcie NATO był właśnie w Polsce. Od tego czasu misja przeniosła się na Łotwę, ale osobiście widzę powody, aby nadal utrzymywać obecność w Polsce i będę ją wspierać, ponieważ ma ona sens. Kanada i Polska są również historycznymi sojusznikami i należy o tym pamiętać.

Kiedy Putin najechał na Krym i Donbas, bardzo głośno o tym mówiłem, a także wielokrotnie odwiedzałem Ukrainę, aby pomóc w rozwijaniu tamtejszych rządów. Agresja Putina stanowi zagrożenie dla całego świata, a Ukraińcy przodują w walce z jego militarnym awanturnictwem.

Ted Opitz z rządową delegacją w Kijowie na Ukrainie

Doradziłem ówczesnemu ministrowi obrony Jasonowi Kenneyowi, aby wysłać mundury dla żołnierzy na Ukrainie, które pomogły im na polu walki, a następnie przetrwać zimę.

Stworzyliśmy również operację UNIFIER. Jest to kontyngent szkoleniowy, który pomaga Ukrainie rozwijać i profesjonalizować armię. Robiliśmy to wspólnie z Wielką Brytanią, Stanami Zjednoczonymi, Polską i innymi krajami. W wyniku moich wysiłków oraz wysiłków innych, ja i dwunastu innych Kanadyjczyków, w tym Andrew Scheer, dostałem zakaz wjazdu do Rosji od Putina.

Jestem dumnym Kanadyjczykiem i ciężko pracuję na rzecz Kanady i mieszkańców Etobicoke Centre, ale zawsze kierowałem się moim polskim dziedzictwem oraz wartościami i zasadami, które je definiują, takimi jak “Bóg Honor i Ojczyzna”.

•••

Ted Opitz w Polsce:

This slideshow requires JavaScript.

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.