Nowy rząd – nowe resorty, nadal równa liczba kobiet i mężczyzn

0

Premier Justin Trudeau zaprezentował w środę skład swojego gabinetu rządowego, powiększonego o resorty walki ze zmianami klimatu i promowanie dobrobytu klasy średniej, jednocześnie starając się złagodzić napięcia regionalne zaostrzone wynikiem wyborów w zeszłym miesiącu.

Kluczową rolę w jego nowym rządzie mniejszościowym objęła Chrystia Freeland, która przeszła na stanowisko wicepremiera i ministra odpowiedzialnego za sprawy międzyrządowe.

Freeland, którą Trudeau wydelegował by poradziła sobie z prezydentem USA Donaldem Trumpem podczas napiętych renegocjacji północnoamerykańskiej umowy o wolnym handlu, będzie teraz odpowiedzialna za radzenie sobie z wrogimi konserwatywnymi premierami w całym kraju.

This slideshow requires JavaScript.

Będzie to szczególnie Albercie i Saskatchewan, gdzie liberałowie zostali całkowicie wykluczeni w wyborach 21 października.

Freeland, posłanka z Toronto, który ma rodzinne korzenie w Albercie, zdobyła uznanie jako twardy, sprytny negocjator podczas rozmów handlowych. Jej umiejętności dyplomatyczne i negocjacyjne zostaną przetestowane w kontaktach z Jasonem Kenneyem, premierem Alberty, Scottem Moe, premierem Saskatchewan i Dougiem Fordem z Ontario.

W kolejnym geście wobec zachodniej Kanady Trudeau awansował Jonathana Wilkinsona, byłego ministra rybołówstwa, do objęcia resortu środowiska.

Stanowisko to będzie centralne w dążeniach rządu do podjęcia bardziej zdecydowanych działań w celu przeciwdziałania zmianom klimatu, przy jednoczesnym zapewnieniu, że odejście Kanady od paliw kopalnych nie będzie tragiczne dla gospodarki, szczególnie w zachodnich prowincjach gdzie wydobywa się ropę i gdzie nastroje separatystyczne nasiliły się po wyborach.

Chociaż Wilkinson reprezentuje okręg w Kolumbii Brytyjskiej, ale urodził się i wychował w Saskatchewan i pracował dla byłego prowincyjnego rządu NDP.

Poseł z Winnipeg, Jim Carr, jeden z najbardziej zaufanych ministrów Trudeau, który otrzymał diagnozę raka dzień po wyborach, nie jest już ministrem. Ale Trudeau mianował go „specjalnym przedstawicielem prerii… (aby) zapewnić, że mieszkańcy Alberty, Saskatchewan i Manitoby mają silny głos w Ottawie”.

Inny z najbardziej zaufanych ministrów, który również walczy z rakiem, poseł z Nowego Brunszwiku Dominic LeBlanc, pozostaje w rządzie w ograniczonej roli jako przewodniczący Privy Council. LeBlanc, który stracił włosy i niedawno otrzymał przeszczep komórek macierzystych po kilku cyklach chemioterapii, pojawił się na środowej ceremonii zaprzysiężenia w masce, którą zdjął na krótko podczas składania przysięgi.

Seamus O’Regan został przeniesiony z sektora spraw ludnoci rdzennej, aby zająć się zasobami naturalnymi, co jest kluczowym resortem dla rządu, który próbuje przeciwdziałać zmianom klimatycznym, jednocześnie rozbudowując rurociąg Trans Mountain, aby przesyłać ropę z Alberty na wybrzeże B.C., skąd ma być eksportowana za granicę. Pochodzi on z Nowej Fundlandii i Labradoru, jedynej innej prowincji produkującej ropę naftową.

Nowy skład Trudeau obejmuje także przedstawicieli Quebecu w odpowiedzi na odrodzenie się separatystycznego Bloc Quebecois.

Pablo Rodriguez z Montrealu, były minister dziedzictwa Kanady, przejmuje kluczową rolę lidera rządu w Izbie Gmin.

Będzie odpowiedzialny za przetarcie drogi dla liberałów, którzy posiadają jedynie mniejszość w Izbie Gmin, aby mogli móc przeprowadzić swoje ustawy w Izbie Gmin. Będzie to wymagało wsparcia co najmniej jednej partii opozycyjnej.

Rodriguez został również mianowany ministrem politycznym ds. Quebecu – stanowisko, którego Trudeau dotychczas nie chciał tworzyć.

W sumie nowy rząd Trudeau obejmuje 36 ministrów – o dwóch więcej niż poprzednio – w tym 17 z Ontario, prowincji, która zapewniła ponowny wybór liberałów, oraz 10 z Quebecu.

Trudeau utrzymywał taką samą liczbę mężczyzn i kobiet, dodał dwóch nowo wybranych posłów i awansował pięciu doświadczonych posłów z zaplecza.

Tylko ośmiu ministrów nie zostało przeniesionych do innych resortów, z których najważniejszy to Bill Morneau, który pozostaje ministrem finansów. Ale teraz zostanie wzmocniony przez posłankę z Ottawę Monę Fortier, która obejmie nowo utworzone stanowisko ministra ds. dobrobytu klasy średniej i wiceministra finansów.

Inni nowicjusze to długoletni przyjaciel Trudeau, poseł z Montrealu Marc Miller, który przechodzi z zaplecza do resortu ludności rdzennej, debiutantka z Oakville, posłanka Anita Anand, która przejmuje usługi publiczne i zamówienia publiczne, oraz debiutant z Montrealu Steven Guilbeault, wybitny ekolog, który objął resort dziedzictwa.

Inne nowe postaci w rządzie to poseł z Toronto Marco Mendicino, który przejmuje resort imigracji, posłanka z okolic Toronto Deb Schulte, która obejmuje stanowisko ministra ds. seniorów, oraz poseł z Manitoby Dan Vandal, który zostaje ministrem ds. terenów północnych.

Trudeau stworzył kilka nowych resortów, w tym taki, które wydaje się być próbą naprawy szkód wyrządzonych podczas kampanii poprzez ujawnienie dawnych zdjęć przedstawiających go z pomalowaną na czarno twarzą, co zniszczyło jego wizerunek jako lidera w dziedzinie różnorodności i integracji. Mianował Bardisha Chaggera, wcześniej przywódcę rządu w Izbie Gmin, na ministra nowo utworzonego resortu różnorodności, integracji i młodzieży.

Nieliczni, którzy pozostali na poprzednich stanowiskach, to minister obrony Harjit Sajjan, minister sprawiedliwości David Lametti, minister ds. dochodu narodowego Diane Lebouthillier, minister rolnictwa Marie-Claude Bibeau, minister ds. relacji z rdzennymi mieszkańcami Carolyn Bennett, minister innowacji Navdeep Bains i minister transportu Marc Garneau.

SKŁAD RZĄDU

Nowe stanowiska

Chrystia Freeland – deputy prime minister and minister of intergovernmental affairs

Anita Anand – public services and procurement

Navdeep Bains- innovation, science and industry

Bill Blair – public safety and emergency preparedness

Bardish Chagger – diversity and inclusion and youth

Francois-Philippe Champagne – foreign affairs

Jean-Yves Duclos – president of the Treasury Board

Mona Fortier – middle-class prosperity and associate minister of finance

Karina Gould – international development

Steven Guilbeault – Canadian heritage

Patty Hajdu – health

Ahmed Hussen – families, children and social development

Melanie Joly – economic development and official languages

Bernadette Jordan – fisheries, oceans and the Canadian Coast Guard

Dominic LeBlanc – president of the Queen’s Privy Council for Canada

Catherine McKenna – infrastructure and communities

Marco Mendicino – immigration, refugees and citizenship

Marc Miller – Indigenous services

Maryam Monsef – women and gender equality and rural economic development

Joyce Murray – digital government

Mary Ng becomes – small business, export promotion and international trade

Seamus O’Regan – natural resources

Carla Qualtrough – employment, workforce development and disability inclusion

Pablo Rodriguez – leader of the government in the House of Commons

Deb Schulte – seniors

Filomena Tassi – labour

Dan Vandal – northern affairs

Jonathan Wilkinson – environment and climate change

Pozostali na tych samych stanowiskach

Carolyn Bennett – Crown-Indigenous relations

Marie-Claude Bibeau – agriculture and agri-food

Marc Garneau – transport

David Lametti – justice and attorney general

Diane Lebouthillier – national revenue

Lawrence MacAulay – veterans affairs i wiceminister obrony

Bill Morneau – finance

Harjit Sajjan – national defence

 

 

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.