Polak rekordzistą w biegu na 490 km

1

Łukasz Sagan zwyciężył w poniedziałek w zawodach Authentic Phidippides Run, kończąc 490-kilometrową trasę z Aten do Sparty i z powrotem w rekordowym czasie 69 godzin 22 minut i 17 sekund. Polski ultramaratończyk jako jedyny dotarł do tej pory do mety. Na 449 km wyprzedzał drugiego zawodnika Francuza Jean-Louisa Vidala o ponad 11 godzin.

Dotychczasowy rekord zawodów należał do Amerykanki Brendy Guajardo i wynosił 74:35.43.

Sagan zwyciężył także w ubiegłorocznej edycji Authentic Phidippides Run.

Zawody upamiętniają wyczyn legendarnego Filippidesa, który w 490 roku p.n.e. pobiegł do Sparty z prośbą o pomoc dla Aten, zagrożonych perskim najazdem.

Zgodnie z pismami Herodota, legendarny Filippides pobiegł z Aten do Sparty prosić Spartę o pomoc przed zbliżającą się bitwą z Persami pod Maratonem. Dzisiaj, 245km bieg prowadzi po szosie i bezdrożac, przyciągając a światową czołówkę ultramaratończyków. Jednak – legendarny Filippidesa po krótkim odpoczynku wrócił tą samą trasą. Przebiegł w sumie 490km (5-6 dób), później udział w bitwie pod Maratonem, po której miał pobiec do Aten (ok. 40km), by przekazać wiadomość dla mieszkańców – tam miał skonać z wyczerpania.

 
Poleć:

O Autorze:

Contributor

Materiał nadesłany do redakcji.

1 Comment

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.