Zapraszamy na muzyczne studia do Polski…

0

Pianistów dr Małgorzatę Zarębińską i dr hab. Piotra Grodeckiego spotkałem w październiku 2019 r. w Tyraspolu., gdzie zostali zaproszeni przez Towarzystwo Kultury Polskiej „Jasna Góra” celem uświetnienia koncertem kameralnym jubileuszu 15-lecia funkcjonowania tej instytucji polonijnej w Naddniestrzańskiej Republice Mołdawskiej.

Ostatnie kilka dni artyści spędzili również w Mołdawii, tym razem w Kiszyniowie, gdzie organizowano Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I.J.Paderewskiego, który inaugurowali koncertem oraz byli członkami jury, jak również prowadzili Piano Master Class w Akademii Muzycznej. 

Piano Duo ZAREBINSKA/GRODECKI  (fot. archiwum)

Małgorzata Zarębińska i Piotr Grodecki są pracownikami Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Oboje prowadzą zajęcia gry na fortepianie i od kilku lat tworzą duet fortepianowy PIANO DUO ZAREBINSKA/GRODECKI realizując wspólne projekty muzyczne, promujące w szczególności dorobek twórczy polskich kompozytorów.

Pianistów dr Małgorzatę Zarębińską i prof. dr. hab. Piotra Grodeckiego spotkałem w stołecznym Tyraspolu w Naddniestrzu

Wychodząc z założenia, że czas biegnie do przodu i wszystko ulega transformacji artyści starają się sięgać po repertuar ukazujący zmianę pokoleń w kulturze muzycznej. Wśród wykonywanych przez nich utworów znajdują się te, które na stałe wpisały się w kanony wykonawcze muzyki klasycznej (tj. wiele utworów kompozytorów XX w.), jak również prawykonania utworów współczesnych, promujące tym samym twórczość młodego pokolenia (należy do nich m.in. utalentowany kompozytor krakowski Michał Gronowicz, którego utwór „Marsz” prezentowali w ramach promocji książki Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Instytucie Polskim w Rzymie).

Repertuar duetu fortepianowego w przeważającej części składa się z utworów polskich kompozytorów, ponieważ artystom zależy na promocji polskiej kultury muzycznej przede wszystkim wśród środowisk polonijnych. 

Piano Duo ZAREBINSK/AGRODECKI   (fot. archiwum)

Z uwagi na fakt, iż osoby posiadające Kartę Polaka są uprawnione do studiowania na tych samych warunkach, jak polscy studenci tj. bez żadnych opłat, jako pracownicy Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego starają się oni również rekrutować utalentowaną młodzież polonijną na studia muzyczne realizowane na kierunkach: INSTRUMENTALISTYKA w specjalnościach fortepian, akordeon, gitara i organy oraz Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Muzycznych.

Chcemy naszą muzykę promować za granicą – powiedzieli mi pianiści.  Zależy nam szczególnie na środowiskach polonijnych. Moglibyśmy tam też pojechać, jako PIANO DUO ZAREBINSKA/GRODECKI. 

Piano Duo ZAREBINSKAGRODECKI (fot. archiwum)

Wiemy ponadto, że wielu młodych ludzi, tam zamieszkałych, chciałoby się muzycznie kształcić. I chcemy im właśnie dać taką możliwość, tak by mogli kształcić się właśnie w naszym kraju. Brakuje nam z nimi kontaktów. Chcemy, poprzez prasę polonijną, dotrzeć do nich i zaprezentować im naszą ofertę studiów muzycznych – instrumentalistykę w Polsce. Nasza oferta przeznaczona jest dla Polaków z Zachodu i Wschodu. Oferujemy też naszą pomoc techniczną. Chcemy im powiedzieć, co mogą, a czego nie, tak aby ich studia w Polsce przebiegały na zdrowych zasadach. 

Wszystkim osobom zainteresowanym podjęciem studiów muzycznych w rzeszowskiej uczelni polecają strony internetowe, na których można znaleźć informacje dotyczące wymagań rekrutacyjnych

http://www.ur.edu.pl/wydzialy/muzyki/rekrutacja/instrumentalistyka

http://www.ur.edu.pl/wydzialy/muzyki/rekrutacja/edukacja-artystyczna-muzyka

http://www.ur.edu.pl/wydzialy/muzyki/rekrutacja/edukacja-artystyczna-ii-stopnia

http://www.ur.edu.pl/rekrutacja/cudzoziemcy

http://www.ur.edu.pl/wydzialy/muzyki

* * * * *

Prof. dr hab. Piotr Grodecki ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie fortepianu prof. Jerzego Łukowicza oraz kameralistykę w klasie prof. Janiny Baster (duet fortepianowy) i prof. Adama Kaczyńskiego (interpretacja muzyki współczesnej). Jest finalistą Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych im. Valentino Bucchiego w Rzymie. Za osiągnięcia artystyczne otrzymał stypendium Prezydenta Krakowa. Koncertował w większości krajów europejskich i brał udział w znaczących festiwalach muzycznych – m.in. „Warszawska Jesień”, „Poznańska Wiosna”, „Kontrasty – Lwów”, „Wien Modern” czy „Aspekte” w Salzburgu.  Brał udział w koncertach promujących kulturę polską w Wiedniu, Bawarii, Mińsku, Luksemburgu. Zrealizował szereg nagrań płytowych i radiowych. 

Specjalizuje się w wykonaniu muzyki współczesnej solowej i kameralnej. W duecie wykonuje fortepianowe wersje muzyki symfonicznej XX wieku. Prowadzi działalność pedagogiczną na Uniwersytecie Rzeszowskim i w Akademii Muzycznej w Krakowie. Prowadzi kursy interpretacji muzyki współczesnej. 

(tel. (+48) 696 015 509, mail:  piotrgrodecki@interia.eu)

Dr Małgorzata Zarębińska jest natomiast absolwentką wrocławskiej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego, klasy fortepianu prof. Włodzimierza Obidowicza. Sztukę pianistyczną doskonaliła na międzynarodowych kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Ryszarda Baksta, Halinę Czerny-Stefańską, Madeleine Meyer de Mory Hsu, Viktora Teuflmayera, Wolfganga Watzingera czy Erikę Dichler-Sedlaćek. 

Jest laureatką Międzynarodowego Konkursu im. Kimiko Sato i Josepha Dichlera, nagrodzona przez wykładowców Hochschule fur Musik w Wiedniu za najlepsze wykonanie Sonat Józefa Haydna. Koncertowała w kraju i zagranicą prezentując zróżnicowany repertuar zarówno solowy, jak i kameralny. Dokonała wielu nagrań radiowych i telewizyjnych oraz płytowych. 

Płyta z muzyką G. Crumba (fot. archiwum)

W wykonawstwie muzyki współczesnej promuje w szczególności dorobek polskich kompozytorów. Wspólnie z Piotrem Grodeckim dokonała wielu prawykonań utworów kameralnych muzyki XX wieku. 

Od 1998 roku pracuje w Zakładzie Gry Fortepianowej na Wydziale Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jest wreszcie absolwentką Collegium Civitas i Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie kierunku Dyplomacja Kultury. Wspólnie z prof. Piotrem Grodeckim grają na cztery ręce. Tak było w czasie ich wspaniałego koncertu w Tyraspolu. 

(tel. (+48) 501 013 078, mail:  zarebinscy@o2.pl)

Leszek Wątróbski

Zdjęcia Leszek Wątróbski i archiwum

 

Poleć:

O Autorze:

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.