ZUS odpowiada na pytania Czytelników (9)

0

Publikujemy odpowiedzi ZUS na konkretne pytania naszych Czytelników w sprawie emerytur, przekazane przez nas ZUS-owi.

1. Pytanie do ZUSu: Przepracowałem w Polsce 15 lat, w tym 11 lat w szczególnie uciążliwych warunkach. Od dłuższego czasu mieszkam w Kanadzie [1995]. Od tego czasu jestem na O.D.S.P,  pobieram świadczenia socjalne.  W jakiej wysokości będzie się kształtować moja emerytura, mam obecnie 61 lat.

 Emerytura w Polsce jest bezpośrednio powiązana z kapitałem początkowym oraz z wysokością składek zgromadzonych na indywidualnym koncie ubezpieczonego. W Pana przypadku podstawą do wyliczenia emerytury będzie kapitał początkowy za okresy pracy przed 1999 rokiem. Jeżeli do chwili obecnej nie złożył Pan wniosku o jego ustalenie, to zachęcamy do złożenia  tego wniosku.  Informacje o kapitale początkowym oraz formularz wniosku o jego ustalenie dostępny jest na stronie www.zus.pl. Po ustaleniu kapitału początkowego możliwe będzie ustalenie przewidywanej emerytury przy wykorzystaniu kalkulatora emerytalnego dostępnego również na stronie internetowej ZUS.

2. Pytanie do ZUSu: Mam 54 lata i obecnie mieszkam i pracuję w Kanadzie. Do 40. roku mojego życia pracowałam w Polsce ok 20 lat, potem 7 lat w Anglii a teraz kolejne 7 lat w Kanadzie. Niestety moja sytuacja rodzinna zmusza mnie do powrotu do Polski (córka, która mieszka w Polsce, miała ciężki wypadek). Czy te 7 lat pracy w Kanadzie będzie wliczone do mojej emerytury? Jeśli tak, to jakie dokumenty muszę przywieźć do Polski żeby w przyszłości starać się o emeryturę w Polsce? Pracowałam legalnie i posiadam wszystkie zeznania podatkowe za okres przepracowany w Kanadzie.

Zgodnie z umową polsko-kanadyjską o zabezpieczeniu społecznym każde z państw zobowiązane jest od ustalania świadczeń emerytalno-rentowych za obciążające je okresy ubezpieczenia. Ponieważ pracowała Pani w Polsce i w Kanadzie może Pani ubiegać się o emeryturę z każdego z tych państw. W przypadku gdy zamieszka Pani w Polsce wniosek  o emeryturę kanadyjską będzie mogła Pani zgłosić za pośrednictwem ZUS. 

Na stronie www.zus.pl dostępny jest wniosek przygotowany przez instytucje kanadyjską dla osób zamieszkałych w Polsce ubiegających się o emeryturę – rentę z Kanady. We wniosku zawarte są wszystkie informacje, które są niezbędne dla instytucji kanadyjskiej do ustalenia prawa do świadczeń kanadyjskich. Najistotniejszą informacją, jaką należy posiadać, jest informacja o numerze ubezpieczenia społecznego w Kanadzie (Social Insurance Number – SIN w Kanadzie).

Ponadto z tytułu okresów ubezpieczenia w Anglii może Pan ubiegać się o emeryturę brytyjską.

TUTAJ MOŻNA ZADAWAĆ PYTANIA

 

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.