̇Żegnaj roku, witaj roku!

0

Uroczyste żegnanie kończącego się roku i witanie nowego jest starą tradycją, mającą swe uzasadnienie w wierzeniach religijnych, życiu społecznym, obyczajach i kulturze. To kalendarzowe wydarzenie obchodzone jest uroczyście na całym naszym globie, choć nie wszędzie tak samo.

W zachodniej cywilizacji przyjęło się, że rok kończy się 31 grudnia. Poza obrębem świata kultury chrześcijańskiej, rok kończy się i zaczyna w różnych dniach, lecz wszędzie jest żegnany i witany z pompą.

szampan

31 grudnia w kalendarzu liturgicznym Kościoła rzymskokatolickiego wspomina się św. Sylwestra, papieża rzymskiego (314-335). Niewiele wiadomo na jego temat. Historia Kościoła wspomina jedynie, że papież Sylwester sprawował swój urząd w okresie, gdy chrześcijaństwo stało się w Cesarstwie Rzymskim legalną religią, dzięki edyktowi Konstantyna Wielkiego z 313 roku. Z pewnością był on bogobojnym i dobrym człowiekiem, skoro zaliczony został w poczet świętych. Jego dzień przypada 31 grudnia. Ponieważ jest to ostatni dzień roku, z czasem zaczęto nazywać bale i zabawy urządzane z okazji powitania Nowego Roku “sylwestrowymi”. Niewykluczone też, że papież Sylwester nie gardził godziwą rozrywką i dlatego wyznaczono go na patrona tradycyjnej zabawy z okazji zakończenia roku.

W Polsce nazwa “sylwester” i zabawy noworoczne rozpowszechniły się w miastach głównie w XIX wieku, a następnie tradycją fetowania w noc 31 grudnia przejęła wieś. W Europie Sylwester przypada w połowie okresu świętowania Bożego Narodzenia, natomiast w Ameryce Północnej jest przedostatnim dniem tzw. “okresu świątecznego”. Po sylwestrowych szaleństwach nadchodzi Nowy Rok dzień odpoczynku i wizyt towarzyskich. Kolejny dzień jest dla większości regularnym dniem pracy.

W Kanadzie, poza Quebekiem, karnawałowe tradycje nie są zbyt rozpowszechnione. Kto zatem chce się setnie zabawić i poczuć, że jest karnawał, powinien wybrać się w lutym do Quebec City, gdzie karnawał, któremu przewodzi Bonhomme de Carnaval, jest najważniejszym wydarzeniem roku. Przez okrągłą dobę ludzie fetują niezmordowanie i od rana do późnej nocy odbywają się rozmaite imprezy rozrywkowe, zawody na świeżym powietrzu oraz słynne konkursy rzeźby w lodzie.

This slideshow requires JavaScript.

 

Poleć:

O Autorze:

Jerzy Szlachetka

Jerzy Szlachetka - Urodzony w Opolu Lubelskim, ukończył studia na KUL-u i mieszkał w Lublinie. Do Kanady przyjechał w 1984r. i wiele lat spędził w ontaryjskim London, obecnie mieszka w północnym Ontario. Związany z polskojęzyczną prasą od 1995r..

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.