Działo się (212). Tydzień w tym co naprawdę ważne.

0

Kolejny tydzień (4-10 grudnia) przynosi – jak zazwyczaj – przegląd wydarzeń z przeszłości. Ograniczamy się w zasadzie do zdarzeń, związanych z nauką, techniką, kulturą – czyli z tym, co naprawdę ważne dla postępu cywilizacji. Zupełnie incydentalnie omawiamy wydarzenia polityczne.

Kryterium wyboru informacji chyba nie istnieje, a w każdym razie jest ogromnie subiektywne. Czasami skupiamy się na faktach tylko ciekawych, intrygujących albo po prostu zabawnych.

Oto te fakty:

4 grudnia

1791 – Ukazało się pierwsze wydanie brytyjskiego tygodnika „The Observer”. Jest to wpływowy tygodnik o poglądach liberalno-lewicowych, zbliżony do Partii Pracy, ukazujący się w każdą niedzielę. Wydawany jest przez to samo wydawnictwo co dziennik „The Guardian”

1795 – Urodził się Thomas Carlyle, (zm. 5 lutego 1881) – szkocki pisarz społeczny, historyk i filozof historii, propagator i współtwórca specyficznej historiozofii zwanej heroizmem. Bardzo wpływowy w czasach wiktoriańskich.

1927Duke Ellington (właśc. Edward Kennedy Ellington, ur. 29 kwietnia 1899, zm. 24 maja 1974) – afroamerykański pianista, bandleader, kompozytor i aranżer jazzowy. otworzył słynny Cotton Club w Harlemie. Jeden z najważniejszych momentów w historii jazzu.

Duke Ellington w roku 1943

5 grudnia

1766 – W Londynie został założony dom aukcyjny Christie’s. Obecnie Christie’s jest największym domem aukcyjnym na świecie pod względem przychodów, wyprzedza odwiecznego rywala – Sotheby’s.   Na aukcjach w tej instytucji można było znaleźć dzieła i przedmioty osobiste takich postaci jak Leonardo da Vinci, Rembrandt, Napoleon Bonaparte, Pablo Picasso, Marilyn Monroe czy Diana, księżna Walii.

Christie’s w Londynie (2005)

1861John McDouall Stuart i Frederick George Waterhouse wyruszyli na wyprawę, w ramach której jako pierwsi przemierzyli Australię z południa na północ.

2014 – Odbyła się pierwsza misja orbitalna bezzałogowej wersji amerykańskiego statku Orion. Statek jest przeznaczony do wykonywania długotrwałych misji do celów położonych poza niską orbitą okołoziemską, jak planetoidy, Księżyc i Mars. Przewidziany jest także jako rezerwowy system do transportu załóg i ładunku na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Statek zapewni możliwość awaryjnego przerwania misji podczas każdej fazy startu i lotu oraz umożliwi bezpieczny powrót załogi na Ziemię z przestrzeni międzyplanetarnej. Pierwsza misja z załogą na pokładzie jest planowana na 2023 rok.

6 grudnia

1768 – Ukazała się Encyklopedia Britannica – anglojęzyczna encyklopedia powszechna wydana po raz pierwszy w latach 1768–1771 w Edynburgu przez Colina Macfarquhara i Williama Smellie’a, a od 1901 wydawana w Stanach Zjednoczonych. Od 2012 wydawana tylko w wersji online. 11. edycja encyklopedii, wydana w 1911 wspólnie z Uniwersytetem w Cambridge, uważana jest za klasyczne wydanie Encyklopedii Britanniki, reprezentujące sumę wiedzy dostępnej u progu XX wieku (znajduje się ona w domenie publicznej i jest rozwijana w ramach projektu Gutenberg jako Project Gutenberg Encyclopedia). Składa się na nią 29 tomów i 44 miliony wyrazów.

1877Thomas Edison zademonstrował swoje pierwsze nagranie dźwięku, na którym osobiście recytuje wierszyk „Mary had a Little Lamb”. Tego dnia zaczęła się era rejestracji dźwięku. 

1912 – Niemiecki egiptolog Ludwig Borchardt odkrył w Tell el-Amarna popiersie królowej Nefertiti. żony faraona Echnatona z XVIII dynastii (Amenhotep IV/Amenhatpa IV)

Popiersie Nefertiti

7 grudnia

1909 – Belgijski przemysłowiec i wynalazca Leo Hendrik Baekeland (1863-1944) opatentował pierwsze w historii tworzywo sztuczne – bakelit. Jego głównymi zaletami jest niepalność, nietopliwość, nierozpuszczalność, niskie przewodnictwo elektryczne, dobra wytrzymałość dielektryczna, słaba przewodność cieplna oraz względnie duża odporność chemiczna. Ponadto, bakelit może pracować w powietrzu o normalnej wilgotności oraz w oleju transformatorowym.

Leo Hendrik Baekeland

1965 – Święte Oficjum (czyli inkwizycja) zostało przekształcone w Świętą Kongregację Doktryny Wiary. Co prawda już od dawna nikogo nie posyłano na stos (w sumie inkwizycja rzymska ma na sumieniu 1200-2000 ofiar), ale zachowanie tak długo nazwy też ma swoją wymowę. Inkwizycja nie tylko odpowiada za zbrodnie sądowe, ale prowadziła również indeks ksiąg zakazanych. Miała ogromne wpływy: spośród 24 papieży wybranych między rokiem 1590 a 1800, aż trzynastu było w chwili wyboru kardynałami inkwizytorami: Przy okazji: Centralne Archiwum Kongregacji Nauki Wiary (ACDF) dopiero od 1998 roku jest udostępnione do badań naukowych. Może ktoś się wstydzi?

1972 – Program Apollo: rozpoczęła się ostatnia załogowa misja księżycowa Apollo 17. Tego samego dnia z pokładu statku wykonano słynne zdjęcie Ziemi, znane jako Blue Marble, najczęściej wykorzystywaną fotografię w dziejach ludzkości.

8 grudnia

1978 – Odbyła się premiera filmu „Łowca jeleni” reżyserii Michaela Cimino z Robertem De Niro, Christopherem Walkenem i Meryl Streep w rolach głównych. Film w następnym roku został nagrodzony Oscarem dla najlepszego obrazu roku. W Polsce przez dość długi czas był do obejrzenia tylko na zamkniętych pokazach z uwagi na mocno krytyczny dla strony komunistycznej obraz wojny wietnamskiej.

1864 – Papież Pius IX ogłosił niesławną encyklikę Quanta cura w której m.in. potępione zostały: idea rozdzielenia Kościoła od państwa, zasada wolności sumienia, polityczny liberalizm, indywidualizm oraz… towarzystwa biblijne. Dołączony został wykaz błędnych twierdzeń, tzw. Syllabus Errorum. Idea rozdzielenia Kościoła od państwa została później przez Kościół, nie bez wewnętrznych kontrowersji, przyjęta. Powiedzmy sobie szczerze: Kościół nie bardzo mógł sobie pozwolić, by przeciwstawiać się idei, która zostałaby i tak powszechnie przyjęta; z jego zgodą – lub bez niej.

1943 – W ośrodku w Bletchley Park w Wielkiej Brytanii uruchomiono pierwszy na świecie komputer Colossus, używany do łamania szyfrów niemieckiej maszyny Enigma. Była to jedna z największych tajemnic II Wojny Światowej. Anglicy nie pisnęli na ten temat słowa przez ćwierć wieku, za spokojem znosząc informację, jakoby pierwszym komputerem w historii był amerykański ENIAC.

Colossus Mark II.

9 grudnia

1854 – W piśmie „The Examiner” opublikowano poemat Alfreda Tennysona (1809-1892, największy poeta postromantyzmu wiktoriańskiego) „Szarża Lekkkiej Brygady”. Tennyson był pierwszym w historii poetą, który otrzymał angielski tytuł szlachecki za swą twórczość. 

1955 – Komitet Ministrów Rady Europy wybrał projekt flagi europejskiej autorstwa francuskiego rysownika Arsène’a Heitza. 

Flaga europejska

1968 – W San Francisco po raz pierwszy zademonstrowano działanie systemu NLS. System ten praktycznie wdrażał łącza hipertekstowe, mysz komputerową (wynalezioną przez Engelbarta i Billa Englisha), monitor, okna, prezentacje komputerowe i inne nowoczesne pomysły. System był finansowany przez ARPA, NASA i U.S. Air Force. NLS był zaprojektowany do pracy na maszynie Scientific Data Systems SDS 940 z 96 MB pamięci dyskowej. Mógł pracować jednocześnie na 16 stacjach roboczych z monitorami, trójklawiszową myszą i klawiaturą akordową. Pokaz ten zyskał miano „The Mother of All Demos”, jako że pokazał funkcje w sposób nigdy przedtem nie demonstrowany. 

10 grudnia

1684 – W Royal Society została odczytana przez Edmonda Halleya odwołująca się do praw Keplera praca Isaaca Newtona De Motu Corporum o pojęciu grawitacji i jej wpływie na orbity planet. Praca ta obejmowała początki praw ruchu, które zostały szerzej omówione w Principiach. Początek epoki fizyki newtonowskiej, czyli klasycznej. Jej prawa uogólnił dopiero Albert Einstein.

1889 – Amerykanin George Stafford Parker opatentował swoje pierwsze wieczne pióro. Dziś wieczne pióra to bardzo wykwintne narzędzie pisania, używane głównie do podpisywania ważnych aktów politycznych i biznesowych. 

1896 – W Paryżu odbyła się premiera sztuki Ubu Król, czyli Polacy Alfreda Jarry’ego. Uważana jest za dramat prekursorski dla takich gatunków w sztuce jak surrealizm czy teatr absurdu; dramat na język polski przetłumaczył Tadeusz Boy-Żeleński (1936). Sztuka była i jest bardzo źle widziana przez tzw. turbopatriotów wszelkiej maści od lewicy do prawicy, bowiem piętnuje rozmaite absurdy i idiotyzmy polskiej władzy. O której, jak wiadomo, można tylko dobrze – nawet w wypadku takim, jak u Jarry’ego, dla którego polskość króla Ubu nie ma najmniejszego znaczenia. Równie dobrze akcja sztuki moglaby rozgrywać się na Marsie. Ale weź tu tłumacz idiotom…

Ubu roi, afisz z 1922

Wyszperał Bogdan Miś 

Wszystkie ilustracje i fakty pochodzą z zasobów Wikipedii. Opinie i komentarze autora.

Poleć:

O Autorze:

Bogdan Mis

Senior polskich popularyzatorów nauki, jeden z najstarszych polskich programistów. Z wykształcenia matematyk, wieloletni wykładowca szkół wyższych. Dziennikarz. Przez wiele lat obecny na antenach Telewizji Polskiej, z której odszedł w wyniku negatywnej weryfikacji z okresie stanu wojennego. Zapraszamy do czytania artykułów Bogdana Misia na Studiu Opinii

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.