Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. NATO potwierdza jedność.

0

“W trudnych czasach jesteśmy silniejsi jako Sojusz, a nasi obywatele są bezpieczniejsi” – głosi deklaracja przyjęta przez przywódców państw NATO w czasie szczytu w Londynie. Mimo napięć wewnątrz Sojuszu, w środę potwierdzono jedność paktu i zobowiązanie zapisane w artykule 5. Traktatu Waszyngtońskiego, że atak na jednego sojusznika będzie uważany za atak na wszystkich.

Szefowie państw i rządów 29 krajów wchodzących w skład NATO przyjechali do brytyjskiej stolicy w momencie wzmożonych napięć między krajami członkowskimi. Powodem jest m.in. nagłe wycofanie amerykańskich wojsk z północnej Syrii i wypowiedzi prezydenta Francji Emmanuela Macrona o “śmierci mózgu” Sojuszu. Słowa Macrona we wtorek, w przeddzień szczytu, ostro skrytykował prezydent USA Donald Trump. 

Mimo napięć, w deklaracji po szczycie przywódcy wskazali, że NATO gwarantuje bezpieczeństwo terytorium państw członkowskich i miliardowi ludzi, a także wolność i wartości, które podzielają państwa członkowskie, w tym demokrację, wolność jednostki, prawa człowieka i praworządność. 

WIĘCEJ

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.