Nienajlepsze losowanie polskich piłkarzy w Euro 2020

0

W Bukareszcie rozlosowano grupy przyszłorocznych mistrzostw Europy. Polaków czeka niełatwe zadanie. Szef polskiej piłki Zbigniew Boniek miał tylko jedno życzenie: byle nie Włosi. Wprawdzie on Italię kocha, spędził tam najlepsze lata piłkarskiej kariery, ale zdaje sobie sprawę z siły tamtejszej reprezentacji. Włoski zespół jako jedyny przeszedł przez eliminacje suchą stopą – wygrał wszystkie dziesięć spotkań. Jego życzenie się spełniło, ale trudno ocenić, by los oszczędził naszą reprezentację. Polakom przyjdzie rywalizować w grupie E. Zagrają w niej z Hiszpanią, Szwecją i jedną z drużyn rywalizujących w barażach (Bośnia i Hercegowina, Irlandia Północna, Słowacja i Irlandia). 

Hiszpanii przedstawiać nie trzeba. Listę sukcesów ma długą: to trzykrotni mistrzowie Europy, mistrzowie świata z 2010 roku. Hiszpański zespół, ostatnio mocno odmłodzony, w eliminacjach do mistrzostw wygrał grupę F. W tej samej występowali piłkarze Trzech Koron. Biało-Czerwoni, którzy znajdowali się w drugim koszyku, dwa mecze zagrają w Dublinie (ze zwycięzcą barażu oraz Szwecją), a jeden w Bilbao – z Hiszpanią. 

Niezwykle ciekawie zapowiada się rywalizacja w grupie F. Mistrzowie świata z 2014 roku Niemcy trafili na aktualnego mistrza globu Francję oraz broniącą tytułu na Starym Kontynencie Portugalię w grupie F mistrzostw Europy 2020. Stawkę uzupełni jeden ze zwycięzców marcowych baraży. W jednej grupie znaleźli się zatem zwycięzcy trzech ostatnich wielkich turniejów.

Niemcy są jednym z 12 współgospodarzy przyszłorocznego turnieju, będą rozgrywać swoje mecze w Monachium. Czwarta drużyna zostanie wyłoniona w marcu, po zakończeniu turniejów barażowych. W przypadku grupy F będzie to najlepszy zespół z tzw. ścieżki A, czyli Islandia, Rumunia, Bułgaria lub Węgry, ale jeżeli Rumunia okazałaby się najlepsza, wówczas ekipa ze ścieżki D – Gruzja, Białoruś, Macedonia Północna albo Kosowo.

Przyszłoroczne Euro będzie wyjątkowe. Impreza nie będzie mieć jednego czy dwóch gospodarzy, a odbędzie się w dniach 12 czerwca – 12 lipca na 12 stadionach w 12 krajach. W ten sposób władze futbolu na Starym Kontynencie chcą uczcić 60. rocznicę pierwszego Euro. W Kopenhadze, Bukareszcie, Amsterdamie, Dublinie, Bilbao, Budapeszcie, Glasgow, Monachium, Baku, Sankt Petersburgu, Rzymie oraz w Londynie rywalizować będą 24 zespoły, które zostaną podzielone na sześć grup. Cztery ostatnie zespoły wyłonią marcowe turnieje barażowe z udziałem najlepszych drużyn pierwszej edycji Ligi Narodów, które nie przeszły kwalifikacji Euro.

Awans na Euro 2020 Polacy wywalczyli w październiku dwie kolejki przed końcem eliminacji, pokonując na Stadionie Narodowym Macedonię Północną 2:0. W listopadzie zapewnili sobie pierwsze miejsce po wyjazdowej wygranej 2:1 z Izraelem. Kwalifikacje zakończyli zwycięskim meczem ze Słowenią 3:2. 25 zdobytych punktów kadry Jerzego Brzęczka to wyrównanie kwalifikacyjnego rekordu kadry, ustanowionego przez drużynę Adama Nawałki, który wprowadzał drużynę na ubiegłoroczny mundial.

Dla polskich piłkarzy będzie to czwarty udział w mistrzostwach Europy. W turnieju finałowym zagrali w 2008 roku w Austrii i Szwajcarii, cztery lata później, gdy wraz z Ukrainą byli współgospodarzami imprezy, oraz w 2016, kiedy we Francji dotarli do ćwierćfinału.

Wyniki losowania grup EURO 2020:

GRUPA A: Włochy, Szwajcaria, Turcja, Walia

GRUPA B: Belgia, Rosja, Dania, Finlandia

GRUPA C: Ukraina, Holandia, Austria, Zwycięzca baraży ze ścieżki D (Gruzja/Białoruś/Macedonia Północna/Kosowo)

GRUPA D: Anglia, Chorwacja, Czechy, Zwycięzca baraży ze ścieżki C (Szkocja/Izrael/ Norwegia/ Serbia)

GRUPA E: Hiszpania, Polska, Szwecja, Zwycięzca baraży ze ścieżki B (Bośnia i Hercegowina/ Irlandia Północna/Słowacja/Irlandia)

GRUPA F: Niemcy, Francja, Portugalia, Zwycięzca baraży ze ścieżki A (Islandia/ Rumunia/Bułgaria/Węgry).

Poleć:

O Autorze:

Contributor

Materiał nadesłany do redakcji.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.