Nieruchomość a emerytura

0

Większość klientów, którzy już przymierzali się do pójścia na emeryturę, spogląda na spodziewaną wartość tejże i coraz bardziej do nich dociera, że z wypracowanej emerytury nie da się wyżyć. Nie mówię tu o takich przypadkach, gdzie niektórym z nas udało się dokonać dobrych inwestycji, najlepiej w nieruchomości.

Badania rynku ostatnio przeprowadzone przez jeden z czołowych banków kanadyjskich – Royal Bank wykazały, że coraz większą rolę w planowaniu spraw emerytalnych odgrywa wartość nieruchomości, w której mieszkamy. Otóż więcej niż połowa z przepytywanych osób, które nie są jeszcze na emeryturze,  ale którzy są już dobrze po pięćdziesiątce, oświadczyła, że zamierzają wykorzystać swój wkład w zamieszkiwaną nieruchomość na potrzeby pokrycia kosztów życia będąc na emeryturze. 

Wkład ten ma być wykorzystywany jako swojego rodzaju uzupełnienie emerytury. 

Tego rodzaju podejście do wydobywania pieniędzy z zamieszkiwanej nieruchomości cieszy się coraz większym zainteresowaniem: otóż obecnie 52 procent respondentów w ten sposób przedstawia swoją sytuację, w stosunku do 36 procent w roku ubiegłym. A więc niektórzy z właścicieli albo zdecydują się sprzedać swoją nieruchomość i przejść na wynajmowanie, albo zdecydują się na tzw. „reversed mortgage”, który można uzyskać od różnego rodzaju instytucji finansowych.

Badania rynku dowiodły również, że 25 procent Kanadyjczyków, którzy jeszcze nie przeszli na emeryturę, pożyczy pieniądze pod swoją obecną nieruchomość, a dalsze 12 procent zamierza wynająć chociażby część swojej obecnej nieruchomości w celu uzyskania dodatkowego dochodu.

Całe życie przecież pracujemy oraz staramy się odkładać na starsze lata, a kiedy to nadchodzi spodziewamy się, że zaoszczędzone pieniądze pozwolą nam na utrzymanie dotychczasowego standardu życia. Obecnie coraz więcej Kanadyjczyków zaczyna polegać na swojej nieruchomości jako tej najlepszej inwestycji życiowej, stanowiącej właśnie dodatkowe źrodło dochodu na starość. Oczywiście są różne sposoby podejścia do tematu, a przecież w dużej mierze zależy to od jakości oraz wartości nieruchomości, którą posiadamy. Ważne jest jednak abyśmy dobrze zrozumieli całą procedurę.

Dalsze badania rynku wykazały również, że zadłużenie stanowi realny problem dla przechodzących na emeryturę: otóż prawie 20 procent tych Kanadyjczyków, którzy są powyżej 50. lat życia deklaruje, że w dalszym ciągu będzie spłacało pożyczkę hipoteczną po przejściu na emeryturę. Jest to dość optymistyczny wariant, albowiem większości z nich nie będzie na to stać.

Ponadto, wielu starszych obywateli wyznało, że w celu pomocy swoim dzieciom, które przechodzą na własny garnuszek, „dopisują” się do planowanego zakupu nieruchomości poprzez tzw. pomoc rodzinną.

Około 76 procent badanych wyznało, że dalej pomaga swym dzieciom w wieku powyżej 18. roku, aż do 35. roku życia. Średnia pomoc wynosi prawie 6 tysięcy dolarów rocznie, w momencie gdy dzieci te już nie mieszkają razem.

Prawie połowa respondentów podała, że dorosłe dzieci dalej mieszkają pod wspólnym dachem, co oznacza pomoc w sensie dzielenia się kosztami codziennego życia, pokrywania kosztów zamieszkania, jedzenia, ogrzewania itd.

Niestety ponad jedna trzecia ze wszystkich badanych, bo 36 procent, stwierdziła, że dalsza pomoc dorosłym dzieciom na pewno będzie miała wpływ na ich dalsze życie emerytalne.

Bardzo ważne jest, aby wcześniej przygotować się na najlepszy dlla siebie scenariusz.

Wystawiających nieruchomości do sprzedaży zachęcam do korzystania z naszej oferty: oferujemy od lat profesjonalną usługę za ograniczony procent prowizji, przy sprzedaży każdego typu nieruchomości.

Wszyscy nasi klienci biorą udział w losowaniu nowego samochodu firmy Lexus, a za każdą transakcję otrzymują Państwo bilet losujący.

We wszystkich sprawach związanych ze sprzedażą oraz kupnem nieruchomości proszę o kontakt bezpośredni pod numer: 647-209-3511 lub email: house4usteam@gmail.com; pracujemy w zespole “co dwie głowy to nie jedna”, a korzystając z naszej strony internetowej „house4us.ca” macie Państwo bardzo ułatwiony dostęp nie tylko do naszej oferty, lecz również do całego systemu poszukiwań nieruchomości do sprzedaży, z mapą, cenami, wszystkimi niezbędnymi inormacjami: prosimy z nich korzystać, jest to usługa zupełnie bezpłatna!

Ryszard Sobolewski

GoWest Realty Ltd, Brokerage

 

Poleć:

O Autorze:

Od Ponad 10 Lat Zwiazany z Firma GoWest Realty Ltd.,,Brokerage, Najstarszym Biurem Polonijnym Na Rynku Nieruchomosci W Okolicach Toronto. Sprzedaz, Kupno, Wynajmem Lokali, Rowniez Komercyjnych. Pracuje wspolnie z Malzonka, Malgorzata. Nasze motto:“Co Dwie Glowy To Nie Jedna!”. Bezplatne Porady.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.