Nowe domy a gwarancja

0

Z cyklu: Domowe ciekawostki

Okazuje się, że wprowadzone ostatnio nowe regulacje prawne odnośnie budowanych nowych domów faworyzują firmy budowlane oraz deweloperów, a nie kupujących – nowych właścicieli. Takie stwierdzenie wynika z opublikowanego niedawno raportu zajmującego się sprawami reklamacji oraz jakości. Otóż w ostatnim czasie tysiące próśb zgłaszanych przez właścicieli nowo wybudowanych domów po prostu zostało albo odrzuconych albo zignorowanych.

Wynika to przede wszystkim z faktu, że cała dyrekcja firmy Tarion opanowana jest przez przedstawicieli deweloperów. Ponadto Tarion wymaga od wnioskodawców konsultacji z Ontario Homebuilders’ Association, czyli związku zrzeszającego budowlanców. Konsultacja taka musi być dokonana przed zaproponowaniem jakiejkolwiek zmiany w przepisach Tarion. A więc taka sytuacja doprowadziła do stworzenia przepisów faworyzujących firmy budowlane, a nie nabywających je nowych właścicieli.

W większości wypadków sprawy reklamacji czy poprawy jakości rozwiązywane są bezpośrednio pomiędzy nabywcą a deweloperem, bez konieczności udziału firmy Tarion. Istnieją jednak przypadki kiedy firmy budowlane nie respektują swoich gwarancji, a cała procedura związana z domaganiem się swoich praw była bardzo skomplikowana, zawiła oraz wymagała dużo czasu tak aby zadowolić firmę Tarion i doprowadzić do jakiegokolwiek rozwiązania.

Opracowano niedawno specjalny raport na zlecenie jednostki zajmującej się prawami dla publicznych rozwiązań, która zażądała analizy tego problemu, aby dowiedzieć się jak działa Tarion oraz jaka jest wartość tej usługi w relacji do jej kosztów.

W konkluzji tego raportu podane jest, ze Tarion odrzucił tysiące zgłoszeń od właścicieli domów, które tylko w niewielki sposób odbiegały od wymogów stawianych przez firmę. Chodzi tu przede wszystkim o takie sytuacje, kiedy nabywający nowe domy nie mogą uzyskać żadnej naprawy, czy rozwiązania zaistniałej sytuacji w pierwszym roku po ukończeniu budowy, a więc później mają prawo prosić Tarion o interwencję poprzez wypełnienie oraz przesłanie specjalnego formularza. Otóż okazuje się, że takie zgłoszenie przyjmowane jest jedynie w ciągu pierwszych 30 dni oraz ostatnich 30 dni pierwszego roku zamieszkania w nowym domu. A więc w latach 2014 do 2018 Tarion tylko z tego powodu odrzucił prawie dziesięć tysięcy takich wniosków, które nie zostały złożone w wyznaczonym czasie.

W raporcie tym również wykazano, że cały proces rozpatrzenia reklamacji zgłoszony firmie Tarion zajmuje przeważnie 18 miesięcy.

Raport opisuje wyniki kontroli, w których wykazano, że cały zarząd tej instytucji brał duże nagrody za wzrost dochodów, a jednocześnie minimalizując należne wypłaty właścicielom nowych domów. Wypłacano bonusy w wysokości pomiędzy 30 a 60 procent rocznych zarobków, właśnie z uwagi na ciągle rosnące profity firmy. Jednocześnie stwierdzono, że takie podejście do sprawy pokazuje, że sytuacja bardziej pasuje do prywatnej firmy, a nie firmy non-profit, z mandatem konsumenckim do ochrony praw klienta.

Ponadto cała broszura Tarion przeznaczona dla klientów robi wrażenie, że to właśnie Tarion, a nie firma budowlana stoi za gwarancją na wykonanie budowy. Nawet sama nazwa firmy Tarion Warranty Corporation daje do zrozumienia, że jest gwarantorem wykonania prac.

Firma Tarion cały czas wydawała licencje na budowę takim deweloperom, którzy wręcz słynęli ze złej jakości wykonawstwa. Niektóre firmy budowlane wręcz odmawiały uwzględniania jakichkolwiek reklamacji, zmuszając tym Tarion do zajęcia stanowiska.

Wystawiających nieruchomości do sprzedaży zachęcam do korzystania z naszej oferty: oferujemy od lat profesjonalną usługę za ograniczony procent prowizji, przy sprzedaży każdego typu nieruchomości.

Wszyscy nasi klienci biorą udział w losowaniu nowego samochodu firmy Lexus, a za każdą transakcję otrzymują Państwo bilet losujący.

We wszystkich sprawach związanych ze sprzedażą oraz kupnem nieruchomości proszę o kontakt bezpośredni pod numer: 647-209-3511 lub email: house4usteam@gmail.com; pracujemy w zespole “co dwie głowy to nie jedna”, a korzystając z naszej strony internetowej „house4us.ca” macie Państwo bardzo ułatwiony dostęp nie tylko do naszej oferty, lecz również do całego systemu poszukiwań nieruchomości do sprzedaży, z mapą, cenami, wszystkimi niezbędnymi informacjami: prosimy z nich korzystać, jest to usługa zupełnie bezpłatna!

Wszystkim Czytelnikom “Gazety”, a przede wszystkim naszym Klientom życzymy Wesołych Świąt Bożego Narodzenia.

Ryszard Sobolewski

GoWest Realty Ltd, Brokerage

 

 

 

 

 

 

 

Poleć:

O Autorze:

Od Ponad 10 Lat Zwiazany z Firma GoWest Realty Ltd.,,Brokerage, Najstarszym Biurem Polonijnym Na Rynku Nieruchomosci W Okolicach Toronto. Sprzedaz, Kupno, Wynajmem Lokali, Rowniez Komercyjnych. Pracuje wspolnie z Malzonka, Malgorzata. Nasze motto:“Co Dwie Glowy To Nie Jedna!”. Bezplatne Porady.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.