Podróże Polaków na trasie Kanada – USA – Kanada i jak jest teraz na granicy USA?

0

Z cyklu: Imigracja do Kanady – “Ask Isabella”

Pytanie: Czy teraz, jak zniesione zostały wizy dla Polaków do USA, można bez problemów tam pojechać – z Kanady, a potem wrócić do Kanady otrzymując pozwolenie na pobyt w Kanadzie na kolejne 6 miesięcy?

Odpowiedź: Jeżeli dobrze rozumiem powyższe pytanie, to chodzi o to, czy można potraktować wyjazd z Kanady do USA i powrót do Kanady jako sposób na przedłużenie pozwolenia na pobyt w Kanadzie. Jeżeli tak, to odpowiedź jest: nie radzę tak robić. Przede wszystkim dlatego, że jest to ryzykowne pod wieloma względami. Zacznę analizę od początku.

Przede wszystkim każdy wjazd do Kanady podlega analizie przez służby graniczne – przy każdym wjeździe analizowana jest przyczyna wjazdu, dlaczego dana osoba chce wjechać do Kanady i kiedy zamierza wyjechać. Odpowiedzi na te pytania zapisywane są w tzw. „systemie”, czy „rekordzie”. Jeżeli turysta otrzymał pozwolenie na pobyt przez 6 miesięcy, a potem wyjeżdża na bardzo krótko i wraca z powrotem chcąc uzyskać następne pozwolenie na pozostanie przez kolejne 6 miesięcy – to lepiej żeby taka osoba miała poważną przyczynę, dla której chce być w Kanadzie jako „turysta” przez długi okres – bowiem 12 miesięcy to jest długo.

Czyli wjeżdżając do Kanady z USA, czy z Kuby, czy z jakiegkokolwiek innego kraju – trzeba przekonać służby graniczne o swojej tymczasowej intencji. Teraz, wraz ze zniesieniem wiz do USA, nic się nie zmieniło odnośnie przedłużania wiz. Moją radą byłoby, aby robić to tak, jak mówi prawo imigracyjne: bez wyjazdu, składając poprawnie przygotowane i wyjaśnione podanie o przedłużenie. Poprawnie przygotowane i wyjaśnione – to jest klucz do otrzymania zgody na kolejny okres pozostania w Kanadzie.

Natomiast zniesienie wiz dla Polaków do USA wcale nie wiąże się z łatwym wjazdem. Dla wielu – wciąż będzie to bariera do pokonania, nie zawsze możliwa. Ostatnio udało mi się „przetestować” jak wygląda teraz wjazd do USA dla naszych obywateli. Gościłam rodzinę z Polski i pojechaliśmy do USA. Najpierw otrzymali oni ESTA, które wiązało się z wypełnieniem dosyć długiego i wnikliwego szeregu pytań. Cena – 14 dolarów amerykańskich, ESTA ważna na 2 lata.

Przy przejeździe przez granicę zabierane są paszporty i trzeba iść do biura, poczekać na swoją kolej, potem rozmawiać z oficerem służby granicznej tłumacząc cel przyjazdu do USA oraz odpowiedzieć na wszystkie pytania, jakie będą zadawane. Może to trwać kilka minut, a może o wiele, wiele dłużej. Potem kandydat na wjazd do USA ma robione zdjęcie oraz pobierane są od niego odciski palców (biometrics) i musi czekać na wyniki „sprawdzania”. Jeżeli wszystko jest OK i oficer służby granicznej zdecyduje, że wpuści go do USA, trzeba zapłacić kolejne 6 dolarów amerykańskich za wizę, czyli za pozwolenie na przebywanie w USA do 3 miesięcy. To pozwolenie, czyli tzw. I-94: rekord wjazdów/wyjazdów z USA. I-94 trzeba zostawić kanadyjskiej służbie granicznej w momencie opuszczania USA lub Kanady, albo można narazić się na to, że nie zostanie odnotowane, że turysta opuścił Stany Zjednoczone. 

Izabela Kowalewska

Konsultant Imigracyjny

UWAGA – wciąż aktualna oferta pracy:

OFERTA PRACY: Firma budowlana z Kolumbii Brytyjskiej (okolice Vancouver) poszukuje wykwalifikowanego pracownika do pracy na stanowisku instalator okien/szklarz (glazier). Potrzebne kilkuletnie doświadczenie. Praca od zaraz, w pełnym wymiarze godzin, dobrze płatna ($26 na godzinę na start). Firma posiada gotową ofertę pracy LMIA, załatwia prawo do pracy na 2 lata, po czym jest możliwość starania się o pobyt stały. Proszę przysłać CV na isakowalewskioffice@gmail.com

Uwaga: Odpowiedzi na pytania i informacje podawane  w tej kolumnie nie są poradami prawnymi i tak nie powinny być traktowane – są to tylko ogólne informacje, które mają za zadanie wyjaśnić mniej zrozumiałe kwestie w prawodawstwie imigracyjnym Kanady. Jeżeli potrzebujecie Państwo konkretnej odpowiedzi na konkretną sytuację lub pomocy – radzę zasięgnąć porady prawnej. 

Zapraszam wszystkich zainteresowanych sprawami imigracyjnymi Kanady do zadawania pytań. Można do mnie dzwonić do biura: 416-414-2426, lub przesłać e-mail: isakowalewskioffice@gmail.com

Od 24 lat zajmuję się prawem imigracyjnym Kanady i pomagam w rozwikłaniu wielu kompleksowych problemów.

Moje biuro znajduje się w Mississaudze przy 90 Burnhamthorpe Road West, Suite 1400 (skrzyżowanie Burnhamthorpe i Hurontario). Telefon do mnie jest 416-414-2426, a e-mail: isakowalewskioffice@gmail.com

Izabela Kowalewska jest czlonkiem ICCRC (Immigration Consultants of Canada Regulatory Council) oraz (CAPIC) Canadian Association of Professional Immigration Consultants.

 

Poleć:

O Autorze:

Isabella Kowalewski

IZABELA KOWALEWSKA JEST CZŁONKIEM IMMIGRATION CONSULTANTS OF CANADA REGULATORY COUNCIL (ICCRC) CANADIAN ASSOCIATION OF PROFESSIONAL IMMIGRATION CONSULTANTS (CAPIC). Zapraszam wszystkich zainteresowanych sprawami imigracyjnymi Kanady do zadawania pytań. Można do mnie dzwonić do biura: 416-414-2426, lub przesłać e-mail: isakowalewskioffice@gmail.com 

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.