Śląsk Wrocław liderem piłkarskiej ekstraklasy po 17 kolejce spotkań

0
Obaj beniaminkowie wygrali swoje mecze w 17. kolejce piłkarskiej ekstraklasy. W niedzielę ŁKS Łódź pokonał na własnym stadionie Cracovię 1:0, a Raków Częstochowa w Bełchatowie wygrał z Jagiellonią Białystok 2:1.
Cracovia mogła w niedzielę objąć prowadzenie w tabeli, ale warunkiem było zwycięstwo w Łodzi. Podopieczni trenera Michała Probierza przegrali w tym sezonie pięć spotkań, a niespodziewanie dwukrotnie ich pogromcą okazał się walczący o utrzymanie ŁKS. W lipcu podopieczni trenera Kazimierza Moskala wygrali 2:1, a teraz skromne zwycięstwo zapewnił im Dani Ramirez. Hiszpan w 51. minucie wykorzystał rzut karny.
Przegrana krakowskiej drużyny jest zaskoczeniem, bo w trzech poprzednich spotkaniach nawet nie straciła bramki. ŁKS natomiast przerwał serię trzech porażek. Łodzianie do miejsca gwarantującego utrzymanie tracą jeszcze punkt.
Raków również zdołał pokonać Jagiellonię po raz drugi. W 2. kolejce wygrał 1:0, tym razem zwycięstwo, już w doliczonym przez sędziego czasie gry, zapewnił częstochowianom Sebastian Musiolik. Do przerwy po bramce Bartosza Bidy wygrywała Jagiellonia. Po nieco ponad godzinie gry wyrównał jednak Bułgar Aleksandyr Kolew.
Ostatnie miejsce w tabeli niezmiennie okupuje Wisła Kraków. “Biała Gwiazda” doznała dziewiątej porażki z rzędu, tym razem na własnym stadionie z Lechią Gdańsk 0:1. Gola w 31. minucie strzelił Flavio Paixao.
Prowadzenie w tabeli już w sobotę objął Śląsk Wrocław po wyjazdowym zwycięstwie 3:0 nad Piastem Gliwice. Końcówka jesieni jest niezwykle udana dla wrocławian, którzy wygrali pięć meczów z rzędu. Bramki w drugiej połowie zdobyli: Słowak Robert Pich z rzutu karnego, Jakub Łabojko oraz Przemysław Płacheta.
Śląsk o punkt wyprzedza Pogoń Szczecin, która straciła pozycję lidera po wyjazdowym remisie 1:1 z Arką Gdynia, oraz Legię Warszawa.
Stołeczny klub po niedawnej wyjazdowej porażce z Pogonią 1:3 wrócił na zwycięską ścieżkę, wygrywając u siebie z Koroną Kielce 4:0, po golach Luquinhasa, Jarosława Niezgody z rzutu karnego, Waleriana Gwilii i Jose Kante.
Niezgoda uzyskał już 11. bramkę w sezonie. Jest współliderem klasyfikacji strzelców, razem z Duńczykiem Christianem Gytkjaerem z Lecha Poznań.
W ostatnich tygodniach Legia imponuje na swoim stadionie – w trzech kolejnych meczach na Łazienkowskiej strzeliła 16 goli (wcześniej 7:0 z Wisłą Kraków i 5:1 z Górnikiem Zabrze).
W piątek na początek 17. kolejki przeciętne Zagłębie Lubin zagrało u siebie z równie przeciętnym Górnikiem Zabrze, który nie umie wygrać od wielu, wielu tygodni. „Miedziowi” na boisku było dużo lepsze triumfując łatwo 2:0. W drugim spotkaniu tego dnia i przy okazji w jednym z hitów weekendu rewelacyjna Wisła Płock przegrała z Lechem Poznań 0:2, który wskoczył do górnej ósemki.  Ze względu na zbliżające się pojedynki Pucharu Polski nie było żadnego meczu w poniedziałek.

Wyniki 17. kolejki PKO Ekstraklasy 2019/2020:

Wisła Kraków – Lechia Gdańsk                                         0:1 (0:1)

ŁKS Łódź – Cracovia Kraków                                            1:0 (0:0)

Raków Częstochowa – Jagiellonia Białystok                         2:1 (0:1)

Legia Warszawa – Korona Kielce                                       4:0 (2:0)

Arka Gdynia – Pogoń Szczecin                                          1:1 (1:0)

Piast Gliwice – Śląsk Wrocław                                          0:3 (0:0)

Wisła Płock – Lech Poznań                                               0:2 (0:1)

KGHM Zagłębie Lubin – Górnik Zabrze                               2:0 (1:0)