Udane skoki Polaków w Predazzo

0

Niemiec Karl Geiger wygrał sobotni konkurs na normalnej skoczni w Predazzo. Wyprzedził Austriaka Stefana Krafta i Dawida Kubackiego, który w drugiej serii awansował z ósmego na trzecie miejsce, spychając z niego o zaledwie 0,1 punktu Kamila Stocha. Na siódmym miejscu rywalizację ukończył Piotr Żyła. Przy fatalnej dyspozycji Ryoyu Kobayashiego Geiger objął prowadzenie w Pucharze Świata.

Val di Fiemme podarowało kibicom skoków interesujące widowisko i kilka zupełnie nieoczekiwanych rozstrzygnięć. Katastrofa Kobayashiego, dyskwalifikacja za nieregulaminowy kombinezon Mariusa Lindvika, bliski rekordu obiektu skok Constantina Schmida i awans do finałowej rozgrywki czterech z sześciu Polaków – to wszystko kibice oglądali w pierwszej serii szalonego konkursu. 

Najlepiej spisał się w niej Geiger, który po pierwszym skoku wyprzedzał Krafta i Stocha. Kubacki, który w piątek wygrał kwalifikacje, a w sobotę był najlepszy w serii próbnej, w pierwszym skoku trafił na fatalne warunki i najmocniejszy wiatr w plecy. Skok na 98,5 m dał mu dopiero ósme miejsce po pierwszej serii.

Wyżej od Kubackiego sklasyfikowany był Żyła, który po skoku na 102,5 m zajmował miejsce piąte. Z polskich skoczków do drugiej serii awansował również Maciej Kot. W decydującej próbie Kubacki wylądował na 104. m i dzięki znakomitym notom objął prowadzenie w konkursie, a kolejni startujący po nim zawodnicy klasyfikowani byli za niedawnym zwycięzcą Turnieju Czterech Skoczni. Taki los spotkał między innymi Żyłę, który w drugiej serii skoczył tylko pół metra krócej od Kubackiego, ale o kolejności zadecydowała różnica w punktach i bonifikacie za wiejący w plecy wiatr.  Nieco gorzej w finałowej serii poszło Stochowi, który uzyskał tylko 100,5 m i został sklasyfikowany o 0,1 punktu za Kubackim. 

Potem skakali jeszcze Kraft i Geiger – obaj ustrzegli się błędów i mimo nieco gorszych odległości od tej, którą osiągnął Kubacki, zaliczka punktowa z pierwszej serii okazała się wystarczająca, by utrzymać prowadzenie przed Polakami.

Geiger sięgnął w Predazzo nie tylko po pierwsze w karierze pucharowe zwycięstwo na normalnej skoczni, ale również po prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Znacząco ułatwił mu to zadanie dotychczasowy lider – Kobayashi, który zepsuł pierwszy skok i pierwszą serię ukończył dopiero na 26. miejscu. Drugi skok Japończyka był lepszy, ale nie dał mu poprawy pozycji, przez co stracił dużo  punktów i pozycję lidera. 

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata 2019/20

1. Karl Geiger (Niemcy) 719

2. Ryoyu Kobayashi (Japonia) 649

3. Stefan Kraft (Austria) 619

4. Dawid Kubacki (Polska) 504

5. Marius Lindvik (Norwegia) 469

6. Kamil Stoch (Polska) 385

7. Daniel-Andre Tande (Norwegia) 382

8. Philipp Aschenwald (Austria) 364

9. Peter Prevc (Słowenia) 337

10. Johann Andre Forfang (Norwegia) 285

… 16. Piotr Żyła (Polska) 211

34. Maciej Kot (Polska) 37

37. Stefan Hula (Polska) 28

40. Jakub Wolny (Polska) 22

60. Klemens Murańka (Polska) 4

Poleć:

O Autorze:

Contributor

Materiał nadesłany do redakcji.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.