Jak weryfikacja VIN może pomóc przy zakupie używanego samochodu

0

Przed decyzją o zakupie nowego samochodu często radzimy się opinii mechaników oraz bardziej doświadczonych kierowców. Jednak czynnością, którą koniecznie powinniśmy zrobić, jest weryfikacja numeru VIN.

Dlaczego sprawdzenie numeru identyfikacyjnego pojazdu jest tak istotne? Ponieważ raport VIN zawiera szereg przydatnych informacji, które mogą wiele powiedzieć nam na temat historii auta i jego poprzednich właścicieli.

Gdzie szukać numeru VIN?

Numer identyfikacyjny pojazdu VIN znajdziemy w samochodzie zazwyczaj w dwóch formach. Jedną jest nadruk na desce rozdzielczej, widoczny przez przednią szybę od strony kierowcy. Numer VIN jest ogólnodostępną informacją, dlatego musi być widoczny również dla osób postronnych, np. funkcjonariuszy policji. Druga forma numeru VIN to tłoczona tabliczka montowana przez producentów samochodów w którymś z kilku charakterystycznych miejsc. Przeważnie numer VIN jest umiejscowiony pod maską, w pobliżu przedniej szyby oraz wycieraczek, ale można go też często znaleźć po otwarciu drzwi. Tabliczka przytwierdzana jest m.in. do progu. Oczywiście jeśli jesteśmy właścicielami auta, numer VIN mamy zawsze przy sobie, ponieważ jest on wpisany w dowodzie rejestracyjnym, w polu oznaczonym literą E. Innym dokumentem zawierającym VIN jest karta pojazdu.

Co zawiera raport VIN?

Wygenerowanie raportu VIN nie jest trudne. Wystarczy odwiedzić jeden z portali specjalizujących się w dostarczaniu informacji o samochodach, takich jak carVertical, gdzie błyskawicznie dowiemy się wszystkiego, czego potrzebujemy na temat auta, które planujemy kupić. Kiedy już otrzymamy raport, warto sprawdzić kilka istotnych informacji. Pierwszą jest historia serwisowa. Jeżeli auto było zadbane, zapewne dotychczasowy właściciel serwisował je w autoryzowanym serwisie ASO, gdzie wszelkie prace konserwacyjne lub wymiany podzespołów odbywały się zgodnie z zaleceniami producenta, a części zamienne były oryginalne i najwyższej jakości. Przeglądając historię serwisową, możemy też sprawdzić, czy samochód uległ poważniejszym kolizjom. Wszelkie znaczące naprawy powinny być odnotowane w raporcie VIN. Korzystając z takich narzędzi jak www.myfreevin.com, można zweryfikować zapewnienia sprzedawcy o bezwypadkowej historii danego pojazdu. Kolejną ważną informacją, która zawiera się w historii serwisowej, jest stan licznika. Niestety ukrywanie prawdziwego przebiegu to cel licznych oszustw, a cofanie jego wskazań to dość częsta praktyka wśród nieuczciwych handlarzy samochodami.

W raporcie VIN znajdziemy dane na temat przebiegu, więc jeśli historia serwisowa wykaże wyższe wartości, niż pokazuje licznik, możemy nabrać podejrzeń co do uczciwości sprzedawcy. W ocenie stanu auta pomocne będą również archiwalne fotografie pojazdu, które były robione przy okazji wizyty w serwisie lub przez rzeczoznawcę ubezpieczeniowego. Warto też zwrócić uwagę na poprzednich właścicieli. Jeśli auto było rejestrowane na firmę, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że było wykorzystywane jako samochód służbowy. Raport VIN zawiera także dane policyjne z wielu państw odnośnie do zgłoszeń o kradzieży. Jeżeli kupujemy pojazd z niesprawdzonego źródła, warto sprawdzić, czy auto nie było nigdy obiektem kradzieży bądź innych nieprawidłowości.

Bogatsi w taką wiedzę, bez trudu podejmiemy właściwą decyzję co do zakupu nowego samochodu używanego, a także zweryfikujemy prawdomówność sprzedawcy. Dlatego warto znać narzędzia do weryfikacji VIN, jak np. www.bestvindecoder.com.

Poleć:

O Autorze:

Contributor

Materiał nadesłany do redakcji.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.