A jeśli są kłopoty z eTĄ?

0

Z cyklu: Imigracja do Kanady – “Ask Isabella”

Praktycznie nie ma tygodnia, kiedy nie otrzymuję od Państwa e-maili lub telefonów w sprawie eTA, a dokładniej, w sprawie problemów związanych z otrzymaniem eTA do Kanady. Najwięcej sygnałów otrzymuję od osób, które złożyły podania o eTA przez inne strony internetowe niż oficjalna strona imigracyjna Kanady.

Problem jest z tym, ile za eTA takie osoby zapłaciły. eTA kosztuje 7 dolarów kanadyjskich, a nie 100 USD czy 75 Euro. Oczywiście są takie przypadki, kiedy, według mnie, zatrudnienie profesjonalisty jest nieodzowne i będzie kosztowało, ale są to przypadki, gdzie osoba starająca się ma bardziej skomplikowaną sytuację, np. rekord kryminalny z przeszłości (nawet z dawnej, dawnej przeszłości).

Również pytają mnie Państwo o inne przypadki, np. kiedy osoba złożyła podanie o eTA dla całej rodziny i żona oraz dzieci otrzymały prawie natychmiast, a mąż czeka już tydzień czy więcej i nic nie ma, a są… bilety do Kanady. Takich zapytań mam najwięcej. Niestety, nie można się dodzwonić tam, „gdzie rozpatrują tę aplikację”, ponieważ… nie ma takiej opcji. Ambasada Kanady także nie ma z tym nic wspólnego, ani nie może udzielić takiej informacji.

Trzeba pamiętać, że około 80 procent podań rozpatrywanych jest w ciągu minut, lub godzin, albo najdłużej do tygodnia. Natomiast pozostałe 20 procent mogą to być bardziej skomplikowane przypadki, kiedy sytuacja składającego podanie może nie być „typowa”. Albo podanie mogło zostać wybrane do bardziej gruntownego sprawdzenia, niekoniecznie dlatego, że składający podanie ma bardziej nietypową sytuację (może ją mieć, ale nie musi), ale np. ma imię, nazwisko czy datę urodzenia lub inne dane takie same lub podobne do kogoś, kto nie kwalifikuje się na otrzymanie eTA do Kanady.

To wszystko musi być sprawdzone przez osobę fizyczną. Pamiętamy, że „zwykłe eTA” są rozpatrywane przez AI – artificial intelligence. Przez „robota”. Dlatego właśnie radzę nie kupować biletów lotniczych do Kanady zanim nie otrzyma się eTA. Warto też zająć się złożeniem aplikacji o eTA dużo wcześniej w sytuacjach, gdy kiedykolwiek było się karanym, nawet wiele lat wcześniej, nawet za „niepoważne” wykroczenie, oraz nawet wtedy, gdy rekordu kryminalengo nie ma już, ponieważ wraz z upływem czasu został wymazany.

Aplikację o eTA warto też złożyć dużo wcześniej przed planowaną podróżą do Kanady, jeżeli np. wcześniej przebywało się w USA (lub w innym kraju) i wyjechało się z niego po tym jak otrzymało się deportację lub przekroczyło termin. Zwłaszcza jest to ważne jeżeli mowa o deportacji z USA (trzeba sobie zdawać sprawę, że Kanada i USA wymieniają między sobą informacje).

Oczywiście wypełniając kwestionariusz trzeba odpowiedzieć na wszystkie pytania zgodnie z prawdą (o to też pytają mnie często Państwo dzwoniąc do mnie). Natomiast nie zawsze wszystko przejdzie sprawnie, jeżeli tę prawdę Państwo napiszą. Co się wtedy stanie? Czasami wystarczy, że niektóre fakty zostaną sprawdzone i wtedy eTA zostanie wydana z opóźnieniem.

Natomiast często też jest, że potrzebne są dodatkowe dokumenty czy informacje – wtedy też składający podanie otrzyma informację, że powinien złożyć dodatkowe wyjaśnienia i dołączyć odpowiednie dokumenty. Te sprawy są z reguły bardziej poważne i dobrze byłoby zasięgnąć porady, w jaki sposób podejść do zagadnienia, aby sobie przypadkiem nie zaszkodzić zupełnie. Są to prawne sprawy, więc nie znając prawa i skutków, można łatwo popełnić błąd.

Oczywiście większość składających wniose o eTA nie ma takich trudności, wszystko przechodzi gładko i w ciągu paru minut do paru godzin przychodzi pozytywna decyzja. 

Izabela Kowalewska

Konsultant Imigracyjny

Uwaga: Odpowiedzi na pytania i informacje podawane  w tej kolumnie nie są poradami prawnymi i tak nie powinny być traktowane – są to tylko ogólne informacje, które mają za zadanie wyjaśnić mniej zrozumiałe kwestie w prawodawstwie imigracyjnym Kanady. Jeżeli potrzebujecie Państwo konkretnej odpowiedzi na konkretną sytuację lub pomocy – radzę zasięgnąć porady prawnej. 

Zapraszam wszystkich zainteresowanych sprawami imigracyjnymi Kanady do zadawania pytań. Można do mnie dzwonić do biura: 416-414-2426, lub przesłać e-mail: isakowalewskioffice@gmail.com

Od 24 lat zajmuję się prawem imigracyjnym Kanady i pomagam w rozwikłaniu wielu kompleksowych problemów.

Moje biuro znajduje się w Mississaudze przy 90 Burnhamthorpe Road West, Suite 1400 (skrzyżowanie Burnhamthorpe i Hurontario). Telefon do mnie jest 416-414-2426, a e-mail: isakowalewskioffice@gmail.com

Izabela Kowalewska jest czlonkiem ICCRC (Immigration Consultants of Canada Regulatory Council) oraz (CAPIC) Canadian Association of Professional Immigration Consultants.

Poleć:

O Autorze:

Isabella Kowalewski

IZABELA KOWALEWSKA JEST CZŁONKIEM IMMIGRATION CONSULTANTS OF CANADA REGULATORY COUNCIL (ICCRC) CANADIAN ASSOCIATION OF PROFESSIONAL IMMIGRATION CONSULTANTS (CAPIC). Zapraszam wszystkich zainteresowanych sprawami imigracyjnymi Kanady do zadawania pytań. Można do mnie dzwonić do biura: 416-414-2426, lub przesłać e-mail: isakowalewskioffice@gmail.com 

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.