Abp. Dzięga: nie wierzysz w Boga, nie jesteś Polakiem

2

Po raz dwunasty kibice z całego kraju oraz z zagranicy “opanowali” Jasną Górę. Nie obyło się oczywiście bez palenia rac oraz nacjonalistycznych haseł, a zwieńczeniem całej pielgrzymki była msza i kazanie, które w tym roku wygłosił metropolita szczecińsko-kamieński abp. Andrzej Dzięga. Hierarcha w bardzo opisowy sposób wyjaśnił zebranym, kto jest Polakiem, a kto nim przestał być.

Pielgrzymka kibiców oraz kiboli na Jasną Górę co roku budzi wiele emocji, głównie tych negatywnych. Za każdym razem oprócz patriotycznych i religijnych haseł przebijają się te nacjonalistyczne i ksenofobiczne. Tegoroczną odsłonę tego wydarzenia przebiło jednak kazanie arcybiskupa Andrzeja Dzięgi, który wypowiedział się na temat wojny polsko-polskiej.

– Jako kibic jesteś człowiekiem serca wolnego, rozumnego, odważnego, zdolnego do poświęceń. (…) Nie jest prawdą, że polski naród jest podzielony, że polskie serca są podzielone. Słyszę to setki razy w różnych komentarzach, ale ja się z tym nie zgadzam. Przez polskie serca nie idzie żaden podział. Jeśli idzie, to gdzieś obok narodu – mówił do zgromadzonych na Jasnej Górze.

WIĘCEJ

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

2 Comments

  1. Mam dwie uwagi (o reszcie można dyskutować) po pierwsze słowo system przypomina mi czas komunizmu. Dziś jednak bez obawy mogę się wypowiadać i wychodzić z domu z pownością powrotu do niego. Po drugie cieszę się, że takich dyskutantów jak pod tekstem tu porusznym (np. p. Modliński) nie ma tu w Polsce.
    (tutaj autor komentarza umieścił inwektywy pod adresem p. Modlińskiego, które zostały usunięte przez Redakcję zgodnie z naszymi zasadami moderowania komentarzy)

  2. Antyglobalista on

    PS. Abp. Dzięga może sobie konfabulować, ale kto jest katolikiem! Za podżeganie do nienawiści pownny nim się zająć adekwatne służby!
    Kibole nie są patriotami, a elementem wykorzystywanym przez “system” do prowokacji, i awantur z “przedłużeniem ręki”.
    Do refleksji!

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.