Dymisja rządu w Rosji. Politolodzy: tandem Putin-Miedwiediew rozpoczął “tranzyt władzy”.

0

W Rosji rozpoczął się “tranzyt władzy” i przygotowania do odejścia prezydenta Władimira Putina na inne stanowisko – oceniają politolodzy w Rosji w pierwszych komentarzach po dorocznym orędziu Putina, który zaproponował w środę zmiany w konstytucji. Krótko po orędziu do dymisji podał się rząd Rosji wraz z premierem Dmitrijem Miedwiediewem.

Zdaniem Dmitrija Badowskiego, szefa Instytutu Badań Społeczno-Gospodarczych i Politycznych, nigdy wcześniej w Rosji nie zaproponowano tak szerokich zmian w ustawie zasadniczej. – To mówi o tym, że ruszył tak zwany tranzyt władzy. (…) Wzmocnienie roli instytucji doprowadzi do wzmocnienia politycznego znaczenia osób, które będą zajmować kluczowe stanowiska. Jest jasne, że zachowana zostaje silna władza i osoba prezydenta, ale wzmacnia się też urząd premiera, a silniejszymi figurami politycznymi będą przewodniczący Dumy Państwowej i Rady Federacji, niższej i wyższej izby parlamentu – powiedział Badowski dziennikowi “Wiedomosti”.

Putin “zwiększa sobie możliwość manewru przed 2024 rokiem, ale zbyt wcześnie jest mówić o końcowej konfiguracji” – ocenia Konstantin Kostin z prorządowej Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

WIĘCEJ

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.