Działo się (220). Tydzień w tym co naprawdę ważne.

0

Kolejny tydzień (29 stycznia – 4 lutego) przynosi – jak zazwyczaj – przegląd wydarzeń z przeszłości. Ograniczamy się w zasadzie do zdarzeń, związanych z nauką, techniką, kulturą – czyli z tym, co naprawdę ważne dla postępu cywilizacji. Zupełnie incydentalnie omawiamy wydarzenia polityczne.

Kryterium wyboru informacji chyba nie istnieje, a w każdym razie jest ogromnie subiektywne. Czasami skupiamy się na faktach tylko ciekawych, intrygujących albo po prostu zabawnych.

Oto te fakty:

29 stycznia

1896 Émil Herman Grubbé (1875 – 1960) jest prawdopodobnie pierwszym lekarzem, który w USA użył promieniowania rentgenowskiego do walki z rakiem piersi.

1860 – Urodził się Antoni Czechow (zm. 1904), – rosyjski pisarz i dramaturg. Klasyk literatury rosyjskiej. Mistrz „małych form literackich”, w której przeważały obrazki obyczajowe, miniatury z życia urzędników, kupców, ziemian i chłopów, łączące komizm z wyraźnymi akcentami krytyki społecznej.

Antoni Czechow

1978 – Szwecja jako pierwszy kraj na świecie wprowadziła zakaz sprzedaży sprayów zawierających freon uszkadzający powłokę ozonową.

30 stycznia

1607 – Na Kanale Bristolskim, między Walią a Półwyspem Kornwalijskim, doszło do powstania gigantycznych fal nieznanego pochodzenia, które następnie z ogromną siłą uderzyły w wybrzeże, zmiatając kilkaset domów i zabijając około 2 tys. osób. Tajemnica do dziś niewyjaśniona. 

1965 – Odbyły się uroczystości pogrzebowe Winstona Churchilla. Uważane za najbardziej tego rodzaju okazałe uroczystości państwowe w historii. Wzięli w nich udział przedstawiciele 120 państw. 350 mln ludzi oglądało transmisję telewizyjną. 

Pogrzeb Winstona Churchilla

1969 – Na dachu budynku Apple Records w Londynie odbył się ostatni występ grupy The Beatles. Przy okazji: Apple Records – angielska wytwórnia muzyczna założona w 1968 roku przez członków zespołu The Beatles jako część ich firmy Apple Corps. Nie ma nic wspólnego z amerykańską firmą informatyczną.

31 stycznia

1865 – Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych przyjęła 13. poprawkę do konstytucji znoszącą niewolnictwo.

1892 – Na skoczni w norweskim Holmenkollen odbył się pierwszy w historii konkurs skoków narciarskich. Kto myśli, że skoki narciarskie są stare jak świat – myli się. 

Wzgórze Holmenkollen z skocznią Holmenkollbakken

2019 – Pismo Quaternary Science Reviews opublikowało raport naukowy, z którego wynika, że kolonizacja Ameryki w XVI wieku pochłonęła tyle ofiar, ile w sumie zginęło w całej Małej Epoce Lodowej (klimatycznie przyjmuje się, że trwała ona w latach 1570-1900).

1 lutego

1884 – Ukazała się pierwsza edycja Oxford English Dictionary. To uznawany za najbardziej wyczerpujący i metodyczny słownik języka angielskiego. OED stawia sobie za cel zapis wszystkich najbardziej znanych zastosowań i wariantów słowa we wszystkich światowych odmianach języka angielskiego, w przeszłości i obecnie. Pierwszy zeszyt składał się z 352 stron, zawierających słowa od A do Ant. Jego cena wynosiła 12 szylingów 6 pensów. Sprzedano tylko 4 tys. egzemplarzy.

Siedem spośród dwudziestu tomów drugiego drukowanego wydania OED

1893 – W Teatro Regio w Turynie odbyła się premiera opery Manon Lescaut z  muzyką Giacomo Pucciniego i librettem Ruggiera Leoncavallo, Marco Pragi, Giuseppe Giacosy, Domenica Olivy i Luigiego Illiki. Tego samego dnia trzy lata później w tymże teatrze odbyła się premiera opery Cyganeria z muzyką Giacomo Pucciniego i librettem i Giuseppe Giacosy oraz Luigiego Illiki.

1946 – Norweg Trygve Lie został wybrany pierwszym sekretarzem generalnym ONZ.

2 lutego

1653 – Nowy Amsterdam uzyskał prawa miejskie. Obecnie to miasto nazywa się Nowy Jork.

1922 – W Paryżu ukazała się powieść Jamesa Joyce’a Ulisses. Bardzo trudna w odbiorze lektura. Najpierw publikowana w latach 1918-1920 w odcinkach w amerykańskiej gazecie „The Little Review”, następnie wydana w całości w Paryżu przez Sylvię Beach. Książka pierwotnie była przedmiotem wielu kontrowersji, oskarżano ją o nieprzyzwoitość. Później – dzięki docenieniu techniki strumienia świadomości, eksperymentów z prozą, żartów, parodii i aluzji oraz bogatych charakterystyk – Ulisses uznany został za arcydzieło modernizmu. Tłumaczenie na poslki zajęło Maciejowi Słomczyńskiemu 13 lat.

1935 – Amerykański policjant Leonard Keeler zademonstrował publicznie udoskonaloną wersję swego urządzenia, znanego dziś jako poligraf lub wariograf – albo po prostu wykrywacz kłamstw. Z pełnym sukcesem przebadano dwóch przestępców (nazywali się Cecil Loniello i Tony Grignano), którym udowodniono kłamstwa w zeznaniach. 

Współczesny poligraf EPOS-7 (po lewej) i wyniki badania na ekranie laptopa

3 lutego

Słynny tulipan Semper Augustus, który osiągnął najwyższą cenę w czasie tulipanowej gorączki w Holandii w XVII w.

1637 – Doszło do krachu na rynku spekulacji cebulkami tulipanów w Holandii. W 1623 r. pojedyncza cebulka najbardziej poszukiwanych odmian osiągała cenę nawet 1 tys. guldenów (średni roczny dochód w Niderlandach wynosił wtedy ok. 150 guldenów). Zdarzało się, że zamieniano nieraz tulipany za nieruchomości, ziemię czy bydło. Najlepsi kupcy zarabiali nierzadko ok. 6 tys. guldenów na miesiąc na handlu tulipanami. Załamanie rynku tego dnia wstrząsnęło gospodarką europejską. 

Słynny tulipan Semper Augustus, który osiągnął najwyższą cenę w czasie tulipanowej gorączki w Holandii w XVII w.

1960Dolce vita, słynny film Federico Felliniego z Marcello Mastroiannim i Anitą Ekberg miał tego dnia premierę.

2003 – Na świat przyszła mysz Kaguya, pierwszy ssak powstały z połączenia materiału genetycznego dwóch samic, który dożył wieku dorosłego. Nie do pomyślenia – bez udziału tatusia? Okropność, prawda? Kaguya była rezultatem eksperymentu przeprowadzonego przez zespół naukowców pod kierownictwem Tomohiro Kono, biologa z Tokyo University of Agriculture. W dodatku mysz żyła dłużej niż „normalne”, zupełnie wbrew oczekiwaniom…

4 lutego

1555 – W Londynie został spalony na stosie John Rogers, duchowny anglikański, tłumacz i komentator Biblii, pierwszy męczennik protestancki w okresie rekatolicyzacji Anglii za panowania królowej Marii Tudor. Swoją drogą ekspresja w okazywaniu miłości do własnego boga była przez stulecia nieco nadmierna, nie sądzą państwo? 

1859 – W Egipcie odkryto ostatnie (jak wtedy sądzono) karty tzw. Kodeksu Synajskiego. To najstarszy, gdyż pochodzący z IV wieku, manuskrypt Septuaginty i Nowego Testamentu. Uchodzi za jeden z najlepszych rękopisów Nowego Testamentu. Ma pełny tekst Nowego Testamentu, jednak w Starym Testamencie ma wiele braków. Pierwsze karty odkryto 15 lat wcześniej. Ostatnie karty znaleziono dopiero w roku 1975. Obecnie można całość oglądać w Internecie tutaj.

Strona z tekstem Kodeksu Synajskiego

2004 – Uruchomiono serwis społecznościowy Facebook. Dziś to jedno z najważniejszych i najbardziej kontrowersyjnych mediów. Projekt został uruchomiony na Uniwersytecie Harvarda (w stanie Massachusetts) i był początkowo przeznaczony przede wszystkim dla uczniów szkół średnich i studentów szkół wyższych. Jego głównym autorem jest Mark Zuckerberg (obecnie pełni on funkcję dyrektora generalnego). Serwis zatrudnia ok. 33 000 pracowników (stan na styczeń 2019).]. We wrześniu 2009 założyciel Facebooka poinformował na swoim blogu, że Facebook po raz pierwszy przestał przynosić straty i zaczął pokrywać swoje koszty operacyjne oraz inwestycje w nowe serwery. W marcu 2008 autor portalu plasując się na 785. miejscu rankingu Forbesa zestawiającego najbogatszych ludzi świata, został najmłodszym miliarderem świata

Wyszperał Bogdan Miś 

Wszystkie ilustracje i fakty pochodzą z zasobów Wikipedii. Opinie i komentarze autora.

Poleć:

O Autorze:

Bogdan Mis

Senior polskich popularyzatorów nauki, jeden z najstarszych polskich programistów. Z wykształcenia matematyk, wieloletni wykładowca szkół wyższych. Dziennikarz. Przez wiele lat obecny na antenach Telewizji Polskiej, z której odszedł w wyniku negatywnej weryfikacji z okresie stanu wojennego. Zapraszamy do czytania artykułów Bogdana Misia na Studiu Opinii

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.