Hubert Hurkacz w ćwierćfinale w Auckland

0
Hubert Hurkacz na otwarcie występów w turnieju ATP w Auckland pokonał Lorenzo Sonego. W 1/8 finału trafił na Mikaela Ymera. 21-latek ze Sztokholmu, który do głównej drabinki ASB Classic przebijał się przez eliminacje, a w I rundzie ograł Francesa Tiafoe’a, to wielka nadzieja szwedzkiego tenisa. Od kilkunastu miesięcy robi systematyczne postępy. W zeszłym roku zwyciężył w czterech challengerach i wszedł do czołowej “80” rankingu ATP.
W środę to jednak także świetnie rozwijający się 22-letni Polak okazał się lepszy. W pierwszym secie wyrównana walka trwała do stanu 2:2. Wówczas Hurkacz przejął inicjatywę, zdobył cztery gemy z rzędu i wygrał partię 6:2. W drugiej odsłonie obaj świetnie spisywali się przy własnych podaniach. Jedyną szansę na przełamanie miał Polak (przy 5:5), lecz jej nie wykorzystał.
Ostatecznie o losach drugiego seta musiał decydować tie break, który potoczył się pod dyktando wrocławianina. Hurkacz szybko wyszedł na prowadzenie 3-0, następnie wprawdzie przegrał dwie kolejne wymiany, ale stanu od 3-2 do końca meczu nie stracił już żadnego punktu.
Pojedynek trwał godzinę i 35 minut. W tym czasie Hurkacz zaserwował dziesięć asów, przy własnym podaniu wygrał 71 proc. rozegranych akcji, ani razu nie został przełamany, wykorzystał dwa z sześciu break pointów i łącznie zdobył 74 punkty, o 15 więcej od przeciwnika.

II runda gry pojedynczej:

Hubert Hurkacz (Polska, 6) – Mikael Ymer (Szwecja, Q) 6:2, 7:6(2)

W ćwierćfinale, w czwartek, Hurkacz zmierzy się ze sklasyfikowanym na 61 miejscu Hiszpanem Feliciano Lopezem. Będzie to drugi mecz pomiędzy tymi tenisistami. Poprzednio zmierzyli się 22 sierpnia ub. r. w III rundzie imprezy w Winston-Salem i wówczas Hiszpan skreczował w drugim secie.

Nie powiodło się Magdzie Linette, która na II rundzie zakończyła występ w turnieju WTA International w Hobart. Polka po raz trzeci przegrała z Amerykanką Lauren Davis.

W I rundzie imprezy w Hobart Magda Linette (WTA 43) wyeliminowała Swietłanę Kuzniecową. W środę rywalką Polki była Lauren Davis (WTA 65), z którą w 2015 roku przegrała dwa z trzech meczów. Najbardziej dramatyczne było ich pierwsze starcie. Amerykanka zwyciężyła po obronie ośmiu piłek meczowych. W stolicy Tasmanii tak wielkich emocji nie było. Davis zwyciężyła 6:4, 6:4 i awansowała do ćwierćfinału.

Tenisistki od początku spokojnie rozgrywały piłkę i toczyły długie wymiany. Jako pierwsza break pointa wypracowała sobie Linette. Polka mogła prowadzić 4:2, ale zepsuła bekhend. Po chwili poznanianka oddała podanie wyrzucając forhend. Davis nie podwyższyła na 5:3. Po długiej grze na przewagi straciła serwis po błędzie forhendowym. Linette walczyła nie tylko z rywalką, ale i z własnymi słabościami. Była chaotyczna, popełniała błędy, ale nie traciła animuszu. Aktywniej grała Amerykanka, która częściej przyspieszała wymiany. Końcówka należała do reprezentantki USA. Polka nie potrafiła odnaleźć rytmu. Seria bekhendowych błędów kosztowała ją przegranie dziewiątego i 10. gema.

Rozregulowana Linette oddała podanie w trzecim gemie II seta robiąc dwa podwójne błędy. Polka często miała przewagę w wymianach, ale brakowało jej zdecydowania i była nieskuteczna. Poznanianka nie spuściła głowy i wiary nie traciła. Doczekała się na szanse w ósmym gemie, w którym przeprowadziła dwa bardzo dobre ataki. Do przełamania doszło, gdy Davis wyrzuciła bekhend. W końcówce znów bardziej wytrwała, cierpliwiej pracująca w wymianach i agresywniejsza była Amerykanka. Świetnym returnem reprezentantka USA wykorzystała break pointa na 5:4. Spotkanie dobiegło końca, gdy Linette wyrzuciła bekhend.

W trwającym godzinę i 48 minut meczu Davis zaserwowała cztery asy i zdobyła 32 z 39 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Amerykanka dwa razy została przełamana, a sama wykorzystała trzy z siedmiu break pointów. W ćwierćfinale rywalką byłej 26. rakiety globu będzie Ukrainka Kateryna Kozłowa lub Chinka Shuai Zhang.

Dla Linette był to trzeci występ w imprezie i po raz drugi doszła do II rundy. W ubiegłym sezonie wygrała trzy mecze, z czego dwa w eliminacjach. Polka brała również udział w grze podwójnej, w której jej partnerką była Kateryna Kozłowa. Wspólnie z Ukrainką odpadły w I rundzie. Poznaniankę czeka teraz występ w rozpoczynającym się 20 stycznia Australian Open.

Lauren Davis (USA) – Magda Linette (Polska, 6) 6:4, 6:4