Jest pierwsze sprawozdanie z tegorocznej kolędy. Kapłani ubolewają.

3

Kolęda 2020 w niektórych parafiach dobiega końca, więc pojawiają się pierwsze pokolędowe sprawozdania. Franciszkanie z sanktuarium w Łagiewnikach w swoim podsumowaniu pomstują, że aż sto domostw opiera sie założeniu im kartoteki parafialnej. Mieszkańcy mają “izolować się, stawiając wysokie płoty” czy też “wykluczając dzwonki przy bramie”.

Publikowane szczegółowe raporty z odwiedzin wiernych “po kolędzie” to już powszechna praktyka stosowana przez polskich duchownych. Można w nich wyczytać ile par żyje bez ślubu, ile rodzin przyjęło księdza, a ile zamknęło przed nim drzwi, ile i od kogo udało się zebrać datków.

Jeden z takich raportów z tegorocznej kolędy opublikowali już franciszkanie z parafii św. Antoniego Padewskiego w Łodzi-Łagiewnikach. Kapłani kolędowali od 29 grudnia do 9 stycznia. Odwiedzili 982 domy, a zostali przyjęci przez 695 rodzin, a więc w 261 domach nie otworzono im drzwi. – Oczywiście, to nie wszystkie domy na terenie naszej parafii – podkreślają. – Wiele domów nigdy nie miało założonych kartotek, gdyż nigdy kapłanowi nie otworzono drzwi na kolędzie. Liczymy, że takich domostw nie objętych jakąkolwiek kartoteką jest w parafii ok. 80 do 100 – grzmią duchowni.

WIĘCEJ

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

3 Comments

  1. Kazimierz Koczan on

    Tu są podane dane, a nie jakieś anegdotyczne opowieści “a u mnie w parafii”. Autor artykułu podaje konkretne dane statystyczne z konretnych miejsc, a nie o kuzynie zy swojej parafii, co do której na pewno nie me pan konkretnych liczb. Moze się panu nie podoba, ale tak jest i wtedy nie ma co atakować dziennikarza tylko powiedzieć: “U mnie w parafii jest chyba inaczej”. Po co ta agresja?

    • Nemezjusz Pazio on

      No właśnie wpadł Pan we własne sidła. Artykuł zaczyna się od słów: “Jeden z takich raportów…” i podana jest jedną z tysięcy parafii. Co z tego tekstu wynika dla całości Kościoła w Polsce? Niech pan czyta moje wywody ze zrozumieniem tak jak ja usiłuję czytać podawane teksty w waszej gazecie. Ja bardzo dużo dowiaduję się o waszym dziennikarstwie (??) oraz komentatorach. Bez odniesień do “proporcji” takie info stają się półprawdą czyli fejkiem. Amen.

  2. Dziennikarz, bądź dziennikarzem z klasą. Oni nie “grzmią“ a jedynie sprawozdają. Czy to jest “grzmienie” należałoby pobrać opinię od piszących ten raport. Wasz czytelnik zapamięta z waszego newsa tylko tyle, że dużo gospodarstw nie objętych kartoteką. A jaki to procent w parafii? W mojej parafii jest około 1 tys. gospodarstw domowych. U mojego szwagra na Mazurach mniej ale prawie wszyscy przyjęli księdza. Zawód dziennikarza wymaga pokory.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.